Споделена история от Здраве

Страх ме е от зъболекарите
Здравейте аз съм момиче на 13 години. Имам голям проблем. Страх ме е от зъболекари. Преди 3 години усещах големи болки в един от горните ми зъби. Реших да ида на зъболекар, но ме достраша и си тръгнах и така след 1 месец пак реших да отида и пак си тръгнах и така няколко пъти под ред. Но накрая се реших и отидох зъболекарката ми каза че съм имала дупчица и че ще ми сложи пломба. За два дни оправихме всичко, но 3/4 месеца след това си купих чипс и изведнъж пломбата падна. До ден днешен не съм ходила на зъболекар защото дупката е много голяма и не искам да ми извади зъба защото страшно много ме е страх. Искам да отида но просто много ме е страх от това. Искам да кажа че щом след 4 месеца ми падна пломбата колко добра е тази зъболекарка :( Много ви моля да ми помогнете

Коментари

1.   Отиди при друг зъболекар, и малко е вероятно да ти извадят зъба. Аз имам един почти изцяло зъб-пломба, защото не отидох на време, мислех си че ще ми го извади целия, и така дупката стана още по-голяма, но в крайна сметка не ми го извадиха. За страха какво да кажа, страх те е от болката...ще си искаш от силните упойки, за които се доплаща, и няма да усещаш нищо...всичко друго се търпи.

2.   Колкото повече отлагаш, толкова по-зле ще става. По-добре смени зъболекарката.
Иначе не вярвам да ти извадят зъба. То принципно дори и да е голяма плобмата има начини да се направи. То цели зъби се изграждат наново, камо ли на теб да ти вадят зъба заради това. Един кариес не е нещо толкова страшно.
Ава

3.   Отиди при зъболекар и не ме карай да се смея зъба няма да ти го извадят заради тази голяма дупка не знаеш аз колко проблеми съм имал с тези зъби от опит ти казвам няма да ти извадят зъба

4.   Аз също мразех заболекари като малка. Имах и страшно развалени зъби, хиляди кариеси и няколко дупки. Една година отидох да ги оправя и се оказа, че зъболекарите не са зверовете които си представях. Оправихме проблемите, а аз си ходя редовно на зъболекар веднъж в годината.. понякога и два пъти. Ходи!

5.   Ми щом ти харесва да ходиш без зъби, ходи.
Не мога да повярвам млад човек да си занемарява здравето при условие, че не живеем в средните векове все пак и зъболекарските услуги са достъпни за всеки.

6.   И аз, като теб изпитвах страх да отида на зъболекар и за това имам няколко умъртвени зъба. Изграждане на зъба, фасетата е задължителна, защото предпазва зъба от счупване(зъба, ако се шчупе ти го вадят, това ще е срамно за един млад човек без зъб). За това трябва да се ходи редовно на зъболекар, че после става страшно. :))

7.   1. Зъболекарите използват местни упойки. Абсолютно нищо не се усеща. Изтръпва ти мястото, все едно тази част от тялото не е твоя. До 1 час упойката се разсейва, но дотогава - каквото и да ти правят на зъба - не се усеща

2. Няма как да ти извадят зъба. Дори и да представлява една голяма дупка, има ли за какво да се захване пломбата - ще се захване. Тоест, докато все още имаш зъб, всичко е ок.

3. Смени си зъболекарката. Моята дава гаранция ( въртят ми се в главата 10-15 години), а ако падне по-рано - всичко е за нейна сметка и не плащам нищо. Избрах я, защото се занимава основно с деца - много търпелива жена. Да ти призная между мен и 6-7 годишните й пациенти - няма разлика. Всички мразим зъболекарите :) Е, аз вече от 4 години с кеф си ходя при нея 2 пъти в годишно, независимо от това, че е на 120 км. от мен. Просто намери Твоята зъболекарка :)

п. п Колкото по-рано отидеш, толкова по-евтино ще ти излезе и по-малко време ще стоиш при самия зъболекар ;)

Фортуна

8.   Aз съм дете за мен е безплатно при всяка зъболекарка. Сега ще кажете ощ по-добре но мен ме естрах дори упойка да ми бият :(

9.   Може да потърсиш и зъболекар, който поставя пломби с лазер, не се усеща никаква болка, но са по-скъпи около 120 лвяа.