Споделена история от Здраве

Пулпит и два кариеса, а ме е СТРАХ от зъболекар
Аз съм момче почти на 15. Имам сериозен проблем със зъбите, който ми убива самочувствието. Мия си зъбите по 2-3 пъти на ден. Срам ме е да се смея дори. Имам развален зъб - пулпит (някои зъболекари го наричат кратер) горе и назад и два кариеса в ранна фаза. Проблемът е, че страшно много ме е страх от зъболекар. Моля ви, ако някой е имал подобни проблеми да сподели, дали боли и колко дълго минава процедурата.

Наистина ще ви бъда много благодарен, ако ми споделите, защото няма да се реша да отида на зъболекар..

Благодаря ви предварително! :)

Коментари

1.   Изобщо не боли. Само машинките са неприятни, но болка няма. Ако разбира се зъболекаря работи както трябва. Иначе внимавай защото на мене ми изкараха 1 кариес и 1 пулпит, кариеса го знаех ама пулпита на зъба изобщо не ме болеше и не знам от къде го намери. Вследствие на това след като го "оправи", зъба реагирва доста силно като ям сладко и така ми развали зъба.

2.   Имам един приятел като теб. Изживява се като бодибълдър, мъж голям, химии, хапчета, тоя щял да пребие, оня да ошамари, мачо го раздава. Като чуе за зъболекър и му се насълзяват очите :-)
ЛИГЛЬОВЦИ! Друго не мога да ти кажа.

3.   Виж какво, зъболекарите не ядат хора. Те решават проблемите със зъбите. В днешно време посещението при зъболекар не е така ужасяващо както в миналото. Почти безболезнено е.
казва ти го човек, който има доста голям опит и е минал през какви ли не зъболекарски манипулации. Най-вероятно ще се наложи да ходиш 4-5 пъти.

4.   Здравей. Аз съм жена, на 25г. и от много малка изпитвам панически страх от зъболекари (а през целия ми живот съм ходила при един единствен, който е много добър семеен приятел на родителите ми). Човека освен, че си разбира от работата е супер готин, усмихнат и те предразполага, ама аз не та не. Докато положението не станеше критично, нищо не можеше да ме накара да отида. И всеки път след като ми лекуваше зъбите си казвах ''Еее, мина, не беше толкова страшно''... до следващия път :) Извода е, че страха няма да мине, но по-лошото е когато отлагаш. По тази причина зъбите ми не са в най-добро състояние. Пулпит имах миналата година. След една безсънна нощ от болки и рев на сутринта да ме видиш как тичах към кабинета. Две седмици се наложи да го лекува, защото беше дълбок. Всеки пък ми слагаше упойка и спаси положението. Знам, че с две приказки никой няма да те накара да спреш да се страхуваш, но по-добре отивай, защото ще стане по-лошо. За съжаление това са неща, които много бързо прогресират и може да има сериозни последствия за здравето ти.

5.   Здравей! Същата като теб съм-изпитвам ИСТЕРИЧЕН УЖАС от зъболекари. Винаги съм била такава.
Ще ти споделя как преодолях страха си:сменях зъболекари докато не попаднах на зъболекар на който му пука за психиката на пациента-т. е. имаше психологически подход-предразполагане, обясняване на всяка процедура, мило отношение. Но за целта -ТРЯБВА ОТ ВРАТАТА ДА СПОДЕЛИШ СТРАХА СИ ОТ ЗЪБОЛЕКАРИ. Няма да ти се изсмеят. Нарича се ДЕНТАЛНА ФОБИЯ.
УСПЕХ!

6.   Нищо друго не можеш да направиш освен да идеш на зъболекър. Не е толкова страшно, колкото хората си мислят. Сега има силни упойки, от които не усещаш нищо. Само дето се заплаща допълнително (5 до 10 лв. горе долу). Първо си излекувай пулпита.

7.   Ее дръж се мъжки. Просто си кажи няма да боли, пък и да боли кво толкова. Само като влезнеш вътре не показвай, че те е страх и не спирай нито за момент, защото става по зле. Аз така си преодолях страха и не съм се страхувал от втори клас

8.   Има такава фобия - открита е и свовременно документирана. Ще е добре да превъзмогнеш своята (здравето е най-важно), но първо намери зъболекар, който си разбира от работата. Ако ще умираш от страх, то поне нещата да се свършат както трябва за относително кратко време, а не да ходиш по "специалисти" докато си жива.

П. С. Номер 2 - обожавам хора, които критикуват другите и същевременно пренебрегват своите собствени недостатъци. Вие сте върха! :)

9.   Кокото повече чакаш по-лошо става. Докато ти оправят зъба не боли. След това може и да боли, един-два дни, но е по-малко отколкото те боли сега. Виж като загубиш зъбите си заради това че не си ги оправял на време като ти ги вадят боли.

10.   Ходи без зъби тогава.

12.   Номер 2, значи съм лигльо, защото ме е страх от зъболекар? ! Много умно!

13.   Аз на 13 години бях по същия начин с пулпит и кариеси, и също имам голям страх от зъболекат, но болката беше непоносима, не можех да спя(заради пулпита). На мен първо ми направиха един кариес, болеше малко, после пулпита, и другия кариес почти не усетих нищо. Обаче пулпита беше ужасен, с едни прожинки трябва да изчистят, те са като игли обаче малко като прожинка навито, това го вкарват между венеца и зъба и наистина боли, поне мен ме болеше, сложиха ми упойка обаче на мен не ми подейства май, иначе ако първо ти направят пулпита и после кариесите си ок ;-). Сега имам един кариес малък, но се притеснявам незнам защо, понеже сега съм в Америка и незнам тук как е и за това може би. В България поне пизнавах зъболекарката си ;-). Ок знам че късно написах този коментат, но все пак се надявам да помогна ма някой! ;-)

14.   И аз имам страх от зъболекаря. Само като си помисля ръъъъъ ми става лошо. Един ме боли други два са ранни. Странното е че съм се родил със развалени. Странно а?

15.   Все едно това съм аз! аз също имам огромен страх от зъболекари. Дори сега имам кариес, но ме е страх да отида при зъболекар! Преди съм се престрашавала и съм ходила но сега отново ме е страх! Щом твоят кариес е в ранна фаза те съветвам да отидеш - не е толкова страшно, боли в зависимост колко голям ти е кариеса. Продължението на процедурата отново зависи от това. Мразя онази машинка която почиства кариеса. Мирише малко гадно и издава звук който ме плаши. Обичам да ходя на зъболекар през седмицата докато съм на училище, защото така мога да забера мой приятел/ка за кураж! Хайде успех! :)