Споделена история от Здраве

Проблем с окосмяването-момиче
Здравейте!
Момиче, 15г. Както разбрахте от заглавието имам проблем с окосмяването. :( Имам косми по целия корем(нещо като мъхче е, но е черно), по кръста (черни косми, съвсем тънки са но се виждат), по бедрата, бузите на дупето (отново тънки, но черни), а и да не забравя най- притеснителното- между и по гърдите- съвсем тънки и малки, но аз ги виждам. Това много ме мъчи и притеснява. Аз съм леко мургава, но преди 1-2 години нямах този проблем, което е и главната причина да се притеснявам.
Дали имам хормонални проблеми? Другото, което ме кара да мисля така, е че имам малки гърди, а никоя от най-близките ми роднини не е "плоска". Имаше период, в който цикълът ми беше на около 15 дни, но си мислех, че е защото още не се е нормализирал. Вече е редовен. Четох доста по темата и това ме свежда на мисълта за хормоналните проблеми. Как мислите-какво следва след ходенето при личната лекарка? Ще ме прати на гинеколог или ендокринолог? Благодаря предварително за помощта и се извинявам при допуснати правописни или пунктуационни грешки! :)

Коментари

1.   Като толкова те притеснява, иди при личната, но според мен има вероятност да не те вземе на сериозно. Обясни й, че не само заради естетически причини си притеснена, а и искаш да знаеш, дали здравословно всичко е наред. Успех и горе главата.

2.   С абсолютна сигурност се дължи на хормонални проблеми. Те обаче се оправят доста трудно. Можеш да опиташ и хомеопатия.

3.   Отиди на ендокринолог или гинеколог. Аз също имах подобни проблеми, най-вече с цикъла - дойде ми 2 пъти в месеца, имах ужасяващо акне. Оказа се, че имам киста на яйчника и ми изписаха хормонални хапчета. Сега цикъла ми е нормален, нямам акне, нито окосмяване. Най-вероятно имаш по-високи нива на тестостерон.

4.   Аз съм същата, имам тънки черни косми по корема и м/у гърдите, ужасно ме притеснява, защото когато си облека блуза с по-отворено декулте и нормално момчетата да гледат там, до сега не са ми казвали нещо относно окосмяването, но аз се притеснявам ужасно много или пък лятото с потник и от горе (гърдите) и отдолу корема, когато потничето се повдигне при непринудено движение (например). Ужасно е!

5.   От авторката:
Мерси за бързите отговори! Забравих да кажа, нямам пъпки, дори бих казала, че кожата ми е доста добре от таи гледна точка. И за сметка на тези косми, почти нямам косми под мишниците, не че нямам просто са малко и растат бавно. Скоро явно ще се ходи до личната. Имате ли представа какво включва "прегледа" при гинеколог или ендокринолог при такъв проблем? Пак мерси!

6.   Има три варианта - или имаш проблеми с хормоните или с яйчниците, или е на генетична основа. Аз имам същия проблем и съм с поликистозен яйчник. Най-добре иди на гитеколог, не се притеснявай, не е страшно, просто трябва да ти види яйчниците и да те пусне за изследвания ако се наложи. Прегледът се състои чисто и просто от разговор и гледане на ехограф, това е онази машина, с която гледат бебетата. :) При мен проблемът започна също на тази възраст горе долу, даже може би няколко години по-рано, много ме притесняваше това окосмение и сега също продължава, но пък с помоща на колата маска и епилатора някак си се справям, може да пробваш и фотоепилация, макар че аз още не съм рискувала да пробвам този метод, пък и ми е малко скъп. Но иди задължително на гинеколог! Вземи с тебе майка си или някоя приятелка ако се притесняваш :)