Споделена история от Здраве

Проблем с потенето
Здравейте! Аз съм момиче, на 14 години и се потя доста дори и през зимата. Мириша зле, след като се изкъпя и след няколко часа пак мириша. Още от миналата година е така и в училище го усещаха и ми бяха лепнали прякор и си мислеха, че не се къпя редовно. Ужасно гадно ми беше и сега съм в ново училище(8-ми клас). В началото не беше толкова зле, но сега пак мириша гадно и мисля, че и другите го усещат и странят от мен. Не знам какво да правя, пръскам се постоянно с парфюм, но ефект - никакъв! Не съм казвала на майка ми, но дали не трябва да ходя да ми изследват хормоните? Не знам какво да правя, но искам до следващата година това да се промени, тъй като ще ходя в друго училище(и не се местя заради този проблем, пък и гимназията в която уча сега не е елитна) и след като в сегашното ми училище е така и странят от мен заради това, какво да направя, за да не стане и в другото училище така? Моля ви за съвет, отчаяна съм вече.

Коментари

1.   И аз имам този проблем. Потя се ужасно и най-вече през зимата. И колкото ми е по-студено, потта ми толкова по-силно мирише. Единственото спасение е стикчета за подмишници.

2.   Здравей,

Аз съм момче и искам да ти кажа няколко неща. Аз също имах лек проблем с потенето.

1) Това, че миришеш лошо и хората странят от теб вероятно си го въобразяваш. Аз преди имах доста сериозен комплекс - къпех се доста често, поддържах добра хигиена, но винаги мислех, че мириша лошо на околните. В последствие се оказа, че изобщо не е било така. Даже един път с един приятел коментирахме как миришем след като играем мач и той каза, че никога не е усещал да мириша. Така че щом поддържаш добра хигиена, не мисля, че имаш основание за тревоги.

2) Относно самото потене - много неприятен проблем. Чувстваш се дискомфортно, гадно е. Изследвай си хормоните. Аз лично в момента нямам проблем - оправих си храненето. Отслабнах малко, не че преди съм бил дебел, но дори малко кила отгоре влияят много.

3.   парфюмите не вършат работа. купи си дезодорант с талк или нещо за мазане под мишниците. има много марки и видове и вършат чудесна работа, а и не са скъпи. опитай

4.   Ползвай дезодоранти, а не парфюми!!! Дезодорантите на Нивеа на мен най ми помогнаха ;)

5.   Купи си Одорекс. На опаковката пише как се използва. Продават го в аптеките. Около 13 лв. струва. Ефект има! И аз го ползвам!

6.   аз имам същия проблем от 2010 год. насам, само че съм по-голям от теб. няма решение за това. ходих на лекар даже, но нищо не ми каза. през лятото е най-гадно. не мога да нося светли дрехи, защото си личи. нося само почти черни дрехи. потя се под мишниците и по краката и ръцете. ужасно е. къпя се по 2-3 пъти на ден, използвам тонове дезодорант. ама кво да се прави... не си единствената.

7.   Аз имам същия проблем, но никога не мириша на пот. Начинът е следният: Задължително сутрин си вземам душ - не вечер, а сутрин!!! (Вземам си и вечер, но то е за отмора, а не за хигиена! ) Задължително слагам качествен дезодорант - например Нивея, а не от измислените по 1-2 лева. Няма да казвам, че нямам нито един косъм подмишниците. Задължително обличам изпрана дреха! Всеки ден! Дари да я съблека вечерта и тя да не мирише на пот, не я обличам на следващия ден. Минава за 20 минути на кратка програма през пералнята! Ако през деня се случи да усетя, че се изпотявам, отивам в тоалетната, събличам дрехата и се измивам с вода и сапун. Ако не мога - нося си мокри кърпички, с които се избърсвам, защото да пръскаш дезодорант върху пот е повече от ужасно! Всичко това дава резултат, повярвай ми. Помага и ходенето на сауна, веднъж седмично, но то е по-скоро пожелателно. Безкомпромисната лична хигиена е основното - на тялото и на дрехите! Не допускай да миришеш на пот. Това разваля цялостното ти излъчване. Вярвам, че ще се справиш!

8.   Потенето е нормален процес по този начин организма се охлажда и предотвратява това човек да не прегрее не знам какво ненормално виждате в това а и миризмата на пот понякога е възбуждаща.

9.   Когато купувате дезодоранти, особено сухите, гледайте дали няма алуминий в съставките.

Под мишниците се намират лимфни жлези.
За да имат дезодорантите ефект против изпотяване, се слага алуминия.

А да пръскаш директно лимфните възли с алуминий е определено опасно във времето, защото се запушват порите.

Най-доброто е сами да си правите дезодоранти от чист спирт.
Дори да ползвате спирта чист е по-добре и след време миризмата изчезва.

Премахването на окосмяването под мишниците също нарушава един естествен начин за регулуране на потта.

Но модата е да се чистим.

Ако се ограничите това да правите само лятото, ще помогне на здравето ви. Искам да кажа, че окосмяването не е причина да има миризма.

10.   За №8 абсолютно съм съгласна с вашето мнение.

Беше ми неудобно да го кажа.

Ако човек е здрав и потта не е проблем, даже е приятна когато лъха на здраво тяло.

Проблем е, когато тя има кисел неприятен мирис, наподобява мириса на амоняк.

Мирисът на амоняк означава, че тялото е силно токсинирано и му липсва вода/може да е замърсено и от самите дезодоранти/.

Споменах, че особено сухите дезодоранти съдържат алуминий, което води не просто до запушване на потните жлези, а до замърсяване и на самата лимфа.

Чистият спирт, ако е висок градус може да се разреди с вода. Изпарява се бързо и не мирише на спирт тялото.

Ако ви попадне одеклон или дезодорант задушлив, изхвърляйте го веднага, защото много парфюмерийни компании ползват хлор, което си е чисто обгазяване.

със здраве/ вик