Споделена история от Здраве

Съвети за намаляне на цигарите
Установих лично за себе си, че ако следвам някои елементарни и лесно приложими принципи, намалям бройката цигари изпушени на ден двойно. Преди пушех по 24-25, а сега спокойно мога да изкарам и с 11-12.
Принципите ми са следните (от лесно към по-трудно, поне за мен):

- Пуша винаги отвън и в изправена стойка - било то на тераса или надвесил се през отворен прозорец, дори ако съм си вкъщи, дори и ако не преча на никого. Важното е да има решение за цигара, да има прекъсване на това, което правя в момента и отиване на друго място, което съм определил за пафкане;

- Броя всяка цигара. Преди да запаля нова, си смятам наум колко съм изпушил досега и коя поред се пада тази, която вече съм хванал в ръка. Ако не мога да се сетя, броя колко имам в кутията;

- Гледам да е минал поне час от последната цигара. Ако не е минало толкова време, измислям си занимание, с което да се разсея;

- Избягвам да паля в компания, в която непушачите са мнозинство;

Любопитно ми е дали и вие имате някакви подобни принципи, чрез които сте намалили пушенето, или можете да потвърдите тези, на които съм започнал да разчитам аз.

Много моля да няма коментари от сорта на "направо ги откажи", "трябва си воля", "хаха, аз пък не съм зависим, пуша си когато си искам" и "чети книга Х на автор У - помага!". Не за друго - просто присъстват във всяка история, която засяга пушенето по някакъв начин. Радвам се за хората, които напълно са се отървали от този навик, но целите на тази конкретна тема са много по-скромни.

Коментари

1.   Най-лесно е да се откажат. Всички тези глупости само заробват допълните живота ти в цигарите. Цялото ти съществуване се върти около тях. Не те ли влудява?

2.   Здравей! Аз съм "проклета" пушачка :)
Моята малка хитринка за намаляване на цигарите е да пуша по половин цигара. Успехи!

3.   Да ти кажа, за мен излишно се товариш. По този начин хем пушиш, хем се ограничаваш. Разбира се, ако ти се чувстваш добре, в това проблем няма. Аз съм на 30 и пуша от 17 годишен, като първите 3-3. 5 години пушех много рядко, главно когато излизах, но не винаги. След това в продължение на може би година и половина пушех редовно, дори често прекалявах. В един момент реших да спра и го направих, 3 години изобщо не бях палил, което честно казано не ми костваше особени усилия. И точно, когато мислех, че съм спрял завинаги, започнах отново. Така минаха още четири години, в които цигарите бяха неразделна част от живота ми. От началото на тази година обаче казах край и този път се надявам да е завинаги. Цигарите изобщо не ми липсват и се чувствам отлично. Освен това, аз лично не изпитвам удоволствие от пушенето, за мен беше просто неприятен навик. Харесваше ми само сутрин с хубаво кафе, но до там. Съветвам всеки, който иска да ги откаже, да го направи. Изобщо не е толкова трудно, особено ако започнеш да спортуваш от време на време. Не се притеснявайте и от качване на килограми, всичко се компенсира с малко повече движение, някои дори не наддават и един грам.

4.   От година не пуша. Пушила съм 30г. и мислех, че няма сила, която да ме спре. Не си представях живота без цигара. Но започнах да ги намалявам, като отдалечавах момента за поредната цигара. Наистина ги докарах до 2-3 на ден. Накрая престанах да си купувам цигари и си забраних да прося. Като ми се допушеше, чаках да премине и то преминаваше за 4-5 мин. Наистина в началото е много трудно и не е само химическата зависимост. Зависим си психически, емоционално, ръцете ти са некоординирани и търсят нещо, но постепенно тези рецептори в мозъка се затъпяват, все по-рядко се сещаш за цигари и един ден се събуждаш свободен. Но никога не прави грешката да запалиш една, само за да дръпнеш. Не. Между другото, аз казвам, че не пуша в момента. Не казвам, че съм ги отказала. Това ми създава един психологически комфорт, че не съм ограничена. И само два пъти съм сънувала, че пуша. Много важна е и храната, но това е друга тема.

5.   като си вземеш електронна цигара може да имаш същия ефект - личен опит!

6.   поздравления, много ми харесва темата и принципите ти! и аз ще споделя една моя тактика, сама си я измислих преди време и всъщност така спрях цигарите - всеки път когато ми се допушеше си казвах, че ще свърша нещо преди да пуша. например - ще изслушам една песен, ще сгъна прането. ще си допиша мейла и всичко, което дойде на ум или трябва да се прави. така с отлагането понякога желанието ми изчезваше или се научих да го контролирам. но постепенно ги отказах без да съм си го поставяла за цел. надявам се да помогне на някого, успех на всички

7.   Много ефиаксен метод за намаляне на цигарите е липсата на пари. Например аз карам с 200 лв. на месец, от които половината са за сметки, а другита половина за храна. Всъщност даже и в храната се ограничавам, така че просто нямам излишни пари за глупости. Не съм пушач, но ако имам пари бих помогнал на бедни младежи, вместо да си купя цигари.

8.   Не съм пушач, но предполагам, че пристрастяването към цигарите е същото както при пристрастяването към някакво питие-примерно кока кола, сладки неща, или вещ. Впрочем, не мисля, че ако на ден пушиш повече от 10 цигари, ще ги намалиш. 10 са много. Пуши по 2-3 и ще ти писне да ги пушиш. Няма смисъл да пушиш, какво удоволствие получаваш? Никакво, освен кофти дъх и вмирисани на фасове дрехи. Ако наистина искаш да ги намалиш без да ги спираш за сега, опитвай се да пушиш по минимум 2 цигари на ден. Не е трудно. Всяко нещо иска воля и постоянство. Явно нямаш волята да ги откажеш. Гарантирам ти, че ако СЕГА решиш да ги спреш, и устоиш на изкушението, ще се получи и ще дишаш спокойно и без тях :)

9.   ВОЛЯ!!!

10.   Прочетете ВЕЧЕ НЕ ПУША книгата и сте готови!!