Споделена история от Здраве

Ужасем проблем с краката
Над половин година имам ужасна болка в стъпалата, отзад над петата и отдолу на самото стъпало. Болката е ужасяваща... куцам и не мога да вървя. Ходих на лекар, най - добрия в Бургас, прегледа ме и ми каза, че съм бил дюстабан, или не знам как се пише, ама май т'ва са глупости.
Предписа ми хапчета. Пих ги, нищо. Работя прав, не знам дали има значение, работя понякога по 10 часа, не съм почивал от 2 години някъде. Пуша доста. Приятелката ми твърди, че можело да имам запушени артерии от цигарите, че можело да ми отрежат крака, не знам дали това е вярно, как мислите? Според лекаря ми няма нищо и неще да ме лекува, а аз не издържам вече. Случвало се е 1-2 пъти да ми се подуят краката, но иначе болката е всекидневна. Казвайте, моля ви се какво да правя, че не се издържа!

Коментари

1.   Отиди на друг лекар-ортопед. Ако си дюстабан - има специални стелки, изписват се от лекар. Носи само маратонки и то от скъпите и хубавите

2.   аз продължавам да не разбирам защо хора търсят медицински съвети в интернет форум... ама айде по същество:

какво е дюстабан - "Дюстабан (плоско стъпало) е състояние, при което се наблюдава падане на медиалния свод (извивката от вътрешната страна на ходилото, която започва от петата и стига до основата на пръстите), тоест стъпвате на земята с цялата повърхност на ходилото си. "

можеш и сам да си го провериш - слеб баня стъпваш бос на суха повърхност (може и на вестник например). Първо един крак - стъпваш спокойно и го дигаш, после и другия. ако отпечатъка е с големината на цялото стъпало - кофти, имаш плоско стъпало. ако извивката е очертана явна - добре си си.

Как се лекува плоско стъпало? - определено НЕ с хапчета. грижата за стъпалата включва подходяща програма с масажи, упражнения и подохящи стелки. ако не се лекува навреме ще имаш много сериозни проблеми. не от сорта "мъж съм, ще стискам", а по скоро "на 50 съм и не мога да се изправя"...

пушенето също вреди на кръвоносната система. стотици са загубили крака поради вредния навик и няма какво да се лъжем. не съм медицинско лице, но работя с такива в консултативен кабинет и първото което докторите казват е - ОТИДИ НА ПРЕГЛЕД! като не е качествен твоя доктор - потърси друг. здравето е ТВОЕ, ако ти не се погрижиш за него... няма кой друг. ;)

П. С. от еволюционна гледна точка човешкото тяло не е развито така, че да позволи стоене прав по 10 и повече часа на ден и то в продължение на години... конете може и да спят прави, но човешката физика предполага движение и ако се обездвижваш по този начин, само си вредиш. не искам да те отчайвам, не ти казвам да си намериш работа в офис и да седиш по 10 часа, но трябва да има разнообразие.

3.   На колко си години, от кога е така, като малък имал ли си болки понакога? как да ти предпишем лечение без тези данни?

4.   Шипове! отиди да ти направят снимка и ако е това нищо няма да ти помогне докато самите шипове не се наместят. Евентуално някои мазила за облекчаване на болката.
От шипове съм куцала по 3 месеца докато утихне болката-чак не може да стъпиш на крака си. Само снимка ще покаже какво е.

5.   Тук едва ли ще ти поставим диагноза, а още повече ще ти препишем лечение.
Болката в петата както по-горе са казали, може да е шип, може да е притискане на вена ( пак се получава болка, която се усеща в петата ), може да е ревматологично, може а е травма, прясна или стара. Всичко може да е.
Отиди на лекар. Най добре в Горна Баня - ортопедията. Там има кадърни лекари и ще те оправят, най -малкото насочат.
На първо време, докато намериш лекар ( в Бургас ти гарантирам, че няма свестни ) можеш да пробваш да облекчиш болката с компреси от ябълков оцет -органичен. Има една билка -звездица или врабчови чревца и казват, ако имаш оток се прави компрес с нея. Има я в изобилие навсякъде. Счуква се прясна и се налага за 2 часа.
Можеш да взимаш добавки с глюкозамин и колаген и т. н.
Можеш да се лекуваш и сам, но ти трябва диагноза, а тя се поставя от лекар!

6.   Медицинско лице: От цигарите е, те ти спират притока на кръв. Много хора са изгубили краката си така. Спри докато е време, но последвай и горните съвети.

7.   Момко, от цигарите е. Имах същия проблем, спрях ги и след година и половина, като ме провериха артериите се бяха отпушили, а аз бях много по - добре.

8.   И аз имах болки дълго, но като смених ортопеда ми минаха

9.   Ей, пак цигарите ви виновни. Отиди на лекар, болката може да е от какво ли не, засегнати нерви, диабет, а понякога причината не може да се изясни. Имах един приятел с болки в ръката, след обикаляне по какви ли не доктори в БГ и чужбина, никой не успя да му каже от какво е (само за сведение - непушач е).

10.   човек аз съм със страшни болки в петите от 10 год. Къде ли не съм ходил, какви ли стелки не съм носил, какжи ли лекарства и нагревки не съм минал, какви ли изследваня не съм си правил. И нищо. Всеки ден съм на обезболяващи и пак ме боли. Съвет от мен. Ако имаш възможност иди на лекар в чужбина. Тук никой няма да ти помогне, дори по скоро ще ти навредят.

11.   Имам плоско стъпало и в България не намерих подходящи стелки- даже в Горна Баня. Спасиха ме специални, поръчах ги в Англия. Ето информация:
http://www.walkfit.com/
https://www.youtube.com/watch?v=a8mz8_nprKw
http://www.thefind.com/beauty/browse-walkfit-shoe-inserts

13.   Без преглед при добър лекар нищо не може да се каже. Може би трябва преглед при хирург, особено ако "начупване" на капилярите над петата.
То представлява посиняване на капилярите, все едно мини разширени вени. Понякога мястото от петата до кокалчето посинява.
Чел съм стари книги и знам, че в миналото са лекували с намазване с нафта и посоляване с готварска сол 30 дни, но... :-) да вярва ли човек преди да опита.
Преглед при добър лекар. Това е мнението ми.

14.   Аз страдам от адски болки в стъпалата. Само няколко часа на ден мога да стоя права. На 36 години съм и не пия, не пуша. Не знам какво ми има.