Споделена история от Здраве

Пъпки по гърба? Как говореното ни помогна?
Моят мъж е на 30+ и въпреки че е далеч след тинейджърската възраст, страда от този проблем.
Подобни пъпки са нещо много досадно, дразнещо и оказват влияние върху самочувствието ни. Помня, че когато се запознахме, той се притесняваше да правим секс на светната лампа.
МНОГО е трудно да накараш мъж да отиде на доктор, но след дълга "борба" бяхме при дерматолог.
Той му обяснил, че това не е обрив или алергична реакция, а е заради натрупани токсини в тялото и препоръча по-здравословен начин на хранене, активно спортуване и да спре алкохола и цигарите.
Реакцията на мъжа ми беше: "Абе тоя па какво разбира"
Само че виждах как наистина този човек се измъчва заради проблема си. Спряхме цигарите (аз също пушех), покрай мен намали и алкохола, но пъпките си оставаха. Трябваше да огранича и приема на мазна храна, с което не успях да се преборя. Той плодове и зеленчуци не ще и да помирише.

Друг специалист, с който обсъждах темата ми подсказа, че евентуалната поява на подобни пъпки може да се дължи на стрес. Вътрешното напрежение избива на повърхността, особено ако е изолирано.

Учудващо, но говоренето и споделянето дадоха резултат, който не беше дал нито един медицински продукт до този момент. Малко по малко този човек се отпусна, започна да споделя с мен проблемите си, страховете си. Да ми разказва какво го тормози - обичайните неща - пари, сметки, проблеми в работата, несигурното време в което живеем. Започнахме да се разхождаме по-често из природата и да говорим. Не пропусках в тези разходки да си вземем и по някой сок, който предварително съм натъпкала с витамини.

В момента пъпките изчезват. Но не само - говореното спомогна, както взаимоотношенията ни, така и секса, така и начина на самоопределяне в работа, общество и т. н.

Днес си правя изводите, че "здравословен начин на живот" означава не просто спазването на някаква диета или ограничаването на някакви вредни храни, а едно цялостно чувство на комфорт в живота. Или при нас напълно се оказа вярна максимата - здрав дух, здраво тяло.

Хора, обичайте се, бъдете щастливи, не се тормозете излишно и не задържайте лоши мисли в себе си - няма по-добро лекарство от това.

Коментари

1.   Заглавието просто звучи нелепо, иначе историята не е лоша.

2.   Страхотно! Пожелавам ви много щастие, любов и дълъг семеен живот! Хора, споделяйте! Ще си спестите много главоболия.

3.   Много се радвам за вас. Повечето проблеми сякаш са породени от мълчанието. Който няма пред кого да споделя, да ходи на психолог или да пише някъде. Много хубаво си го разказала, дано повече хора прочетат. Аз по принцип не пиша коментари тук, понеже виждам само лоши истории, но твоята е много позитивна и е насочена в помощ на хората, затова и ти пиша. Щеше да е хубаво, ако пишещите тук споделяха и положителния си опит.

4.   Бил е под стрес, олекнало му е, явно.