Споделена история от Здраве

Радиацията влияе на... окосмяването?!
Здравейте. Първо искам да предупредя, че никъде не съм търсил информация из Интернет, за да подкрепя коментарите си. Всичко е на чисто и просто свидетелска база.

Наблюдавам това странно нещо в селото, в което съм израснал и живея досега. Аз самият съм тийнейджър още, на 16, но с едно предимство или недостатък (както искате го разбирайте) - окосмен съм много. Не говоря само за крака, ръце, брада, мишници и полови органи. Говоря за навсякъде, за абсолютно всяко място, където има кожа. Освен на дланите и ходилата - там нямам. Научил съм се да се справям с този проблем, мога да ви кажа, че е изключително неприятен - да имаш козина по гърба, кръста и задните части, раменете... челото ти да бъде прикрито от... ew. Та да, научих се да се справям с проблема, но понякога се депресирам и изпадам в някакви стадии на безсилие.

Интересното нещо е, че в годината, в която съм се родил, е избухнала мина близо до селото, в което живея. Пуснала е голямо количество радиация, поне според различни проучвания, но никой не е казал на населението да се евакуира. Ние живеем близо до тази мина. Цялата махала се намира в тази близост. И тук идва още по-интересното, че има още няколко хора точно с моя проблем - сега дали този проблем е наистина толкова често срещан или не, е друг въпрос, но не мисля, че е случайност. Един мой комшия, 5 години по-голям от мен, в ранната '96 още малко дете, също го има този проблем, но по-силно изявен в окосмяването по гърдите и краката. Чиста горила си е. Улицата в махалата е общо взето една изцяло права с две разклонения. Общо има 6-7 къщи и във всяко едно семейство, има човек с този проблем. Една моя бившасъученичка, която ми е комшийка, също го имаше този проблем. Дори ? пониква лека брада/бакембарди, има окосмение около пъпа (обилно) и покрай гърдите (чувал съм я да го споделя на приятелка), но се е научила вече да го прикрива. По дяволите, дори има косъмчета по самия нос, самата му повърхност, а не в него. Друга жена, 1 къща по-надолу от нас, също има огромен проблем с окосмяването. Баща ми и майка ми не са силно окосмени, нито никой в родовата ни линия. Какво, по дяволите, става?

Възможно ли е да е в резултат на радиацията? Да е повлияла на надбъбречната жлеза по някакъв начин и да я е "стимулирала" (? ) да произвежда повече андрогени?

Може цялата тази тема да ви се струва комична, ако не друго, то поне сте се посмели от сърце. :D Нека да я използвам и аз малко сега - какво мога да направя за това окосмяване? Нямам възможност за скъпите електролизи, IPL и там другите подобни процедури. С кола маска не се получава, с бръснене ми писна вече, пък и не мога да си бръсна челото. По скулите и точно под очите също ми излизат доста косъмчета вече. Може ли нещо на хормонална основа да приемам? Да се балансира количеството отделени андрогени... отново ще вметна, че някъде бях чел, че ако човек в моята ситуация пие такива хормонални балансиращи медикаменти, би предизвикал точно обратното - синтезиране на повече женски хормони и евентуалното (! ) появяване на гърди при мъжете, дори спиране на репродуктивните функции? ! Това ме плаши :D Бих искал да знам... има ли някакво спасение...

Коментари

1.   Като биолог мога да кажа, че окосмяването е базирано на ген, но има и ред други фактори, които могат да изменят гена. Радиацията е една от тях. Тоест, смятам че е напълно възможно да се дължи на това. Друг е въпросът, защо само няколко души от областта са с този проблем, а не всички. За себе си можеш да разбереш по своите роднини от мъжки пол. Ако баща ти, дядо ти, дори прадядо ти са били силно окосмени, то не е от радиацията. Брат ми е роден през 1986, септември, 5 месеца след трагедията в Чернобил и има същите проблеми като теб, а баща ни е много слабо окосмен.
Що се отнася до жените, които спомена- при тях проблемът е здравословен. Кажи им да отидат на гинеколог незабавно!