Споделена история от Здраве

Антидепресанти
Бих искала да попитам, ако съм малолетна бих ли могла да ида сама или с приятелка на психолог и биха ли ми продали антидепресанти без бележка?
Благодаря ви предварително!

Коментари

1.   Доколкото знам психолог не може да ти изпише антидепресанти. Единствено психиатрите могат.

3.   Малолетните ходят с родителите си. Психолога не минава през здравна каса и не изписва лекарства- той не е доктор. Психолозите са вид философи или изрълняват ролята на поп или приятел пред който се изповядваш и ти дава съвет или насока на мисълта- психолозите те карат да разказваш за себе си и така стигаш до определен извод, който в момента в момента те задоволява. Психиатъра е доктор! Доктора те кара също да разказваш и той гледа поведението ти и по начина преценява лъжеш ли и защо не си отишла с родител, а с приятел- ако не родител, то роднина или настойник. Доктора психиатър изписва хапчета и те не са безобидни- ходиш на котролен преглед първоначално на 10-тина дни, после всеки месец, а на 2-а или 3-и месеца ти се правят изследвания на черния дроб. Антидепресанти се започват да се пият по определена схема и по определена схема се спират, ако не се спрат по схема и не се започнат по схема- плавно увеличаване и плавно намаляване за определен период от време- дори и да не си била в депресия ще стигнеш до там. Успех!

4.   Номер три въобще не е наясно с това какво представля психологията и ролята на психолога. Психологът не е лекар и не изписва лекарства, така е. Но да кажеш, че психологът дава съвети, че е вид философ, приятел и поп... е изключително некомпетнетно твърдение. Всъщност почти всички психолози, които имат частна практика, са изминали доста дълъг път- те са психолози и психотерапевти. Няма как да завършиш само бакалавър и да се наречеш психолог, още по-малко психотерапевт. За да имаш частна практика трябва да си преминал поне 10 -годишно обучение и в какво се изразява то, ако говорим за България - четири години бакалавър, магистратура- две години ( в СУ най-подходящата е клинична и консултативна психология, в която така наречените философи от теб имат девет месеца практика по болнични заведения, която за съжаление се заплаща). Това дотук е само университетското образование 6 години, което е минимумът, необходими са още 405 години обучение в психотерапевтична школа, все пак, когато някой дойде в кабинета ти не може да говориш общи приказки, трябва да прилагаш определен метод- в България има няколко лицензирани школи по психотерапия, в които се извършва обучението, което не е никак евтино. За мен най-добрата е когнитивно-поведенческата Ето "лекото обучение":
ПРОГРАМА
Следдипломна специализация

Програма за Диплома

КОГНИТИВНО-ПОВЕДЕНЧЕСКО КОНСУЛТИРАНЕ

Входящи критерии: Започването на тази диплома става след бакалавърско или магистърско образование в хуманитарна област (психология; медицина, педагогика, социални дейности, сестринство, други ); след дипломирането полученото право за консултиране остава в областта на базовата правоспособност придобита в степента на висшето образование; обучението продължава минимум 3 години. Тази диплома не дава правоспособност на обучител и супервизор в областта на когнитивната терапия.
Обучителни модули

І. Личен опит в когнитивно-поведенческия подход най-малко 200 часа

Постигане на добро равнище за себевъзприемане и оценка на собствените преживявания, дисфункционални вярвания, автоматични мисли, проблеми в поведението и психосоматичните реакции;
Постигане на добра емоционална зрялост, разбиране и умения за емпатична подкрепа, автономно и неутрално поведение, анализ на процесни и съдържателни страни в комуникацията;
Постигане на добро равнище на умения за анализ на групова динамика и комуникация в група; лидерство и терапевтична комуникация в група; ефективна комуникация с членовете на групата и отстояване на собствената позиция;
Умения за себерефлексия, получаване и ползване на обратна връзка и супервизия; умения за даване на обратна връзка;

ІІ. Основни понятия в теорията на когнитивно-поведенческото консултиране и психотерапия:

Когнитивно-поведенческата парадигма в психологията. Когнитивната психология за личностовото развитие и функциониране - 6 часа
Основни понятия в когнитивната психология, консултиране и психотерапия – дисфункционални вярвания; автоматични мисли; порочен кръг на психосоматични връзки - 10 часа
Планиране на когнитивно-поведенческото консултиране - 4 часа
Когнитивно-поведенческа формулировка - 30 часа
Особености на интервюирането и когнитивно-поведенческото консултиране – 10 часа
Когнитивно-поведенческа оценка – 10 часа
Основни когнитивни техники; - 40 часа
Базови умения за консултиране и психотерапия – изграждане на терапевтична връзка; емпатична подкрепа; разпознаване на защитни механизми и работа с тях; неутралност, автентичност- 20 часа
Изследвания на ефективността на когнитивното консултиране и психотерапия - 10 часа
Взаимовръзка между когнитивната психология и други основни психологични подходи: поведенчески, психодинамични, хуманистични, екзистенциални, феноменологични - 20 часа

Общо за модула: 150 часа

В. ІІ. Специализирани модули

Основни обучителни модули са: Когнитивната психология на личностовото развитие и социална адаптация. Когнитивно-поведенческата психология в анализа на неадаптивното поведение, кризи на личностовото развитие и проблеми на себевъзприемането. Когнитивно-поведенческото консултиране в помагащите професии.

Оценка на проблема, потенциала и дефицитите на индивида- когнитивно-поведенческа формулировка по случай - 10 часа
Техники за Когнитивно-поведенческо консултиране – 20 часа
Когнитивно-поведенческо консултиране при:
Решаване на проблеми – 10 часа
Обучителни затруднения на деца и юноши - 10 часа
Неадаптивно и девиантно поведение при подрастващи и възрастни - 10 часа
Злоупотреби с алкохол и психоактивни вещества - 10 часа
Посттравматични разстройства след преживени психотравми, насилие, злоупотреби - 10 часа
Соматични хронични заболявания и инвалидизация - 10 часа
Приложение на когнитивно-поведенческата психотерапия при двойки и семейства – 10 часа
Понижена самооценка и затруднения в себереализацията- 10 часа
Приложение на когнитивно-поведенческата терапия в групи – 10 часа
Хроничен професионален стрес - 10 часа
Психодиагностичните методи в когнитивно-поведенческото консултиране - 10 часа
Умения за работа в екип - 10 часа
Ксерокопия от дипломата си за висше образование, както и от всички дипломи, сертификати и удостоверения за проведени обучения, групи за собствен опит и квалификации в областта на когнитивната терапия, които удостоверяват необходимия брой обучителни часове и модули съгласно изискванията.
Да представи малък реферат в областта на когнитивната терапия (теория или практика)в писмен вид, като е необходимо да презентира ключови аспекти от разработката си в рамките на не повече от 5 минути на PowerPoint пред комисията и останалите кандидати
Да представи пред комисията формулировка на терапевтичен случай и да отговаря на различни въпроси по случая.
Явяването пред комисията предполага заплащане в деня на явяването в размер на 50 лева 10 лв за издаване на диплома.

Общо за модула: 150 часа

ІІІ. Супервизия(индивидуално и в малки групи; представяне на материали на аудио и видео касети );Участие в конференции с международно участие - 100 часа

Общо обучителни часове за програмата:

Личен опит - 200 часа
Базисен модул - 150 часа
Специализиран модул – 150 часа
Супервизия – 100 часа
_________________
Общо: 600 часа

Програмата е изградена върху утвърдените стандарти за акредитирани обучителни програми на Европейската асоциация по когнитивно-поведенческа терапия. Обучението се провежда от акредитирани обучители и супервизори.

Препоръчителни клинични бази за обучение:

Институт за екология на мисленето, Център Феникс - София
Амбулатория за психично здраве “Адаптация” - София
Център за психология и психотерапия “Спектра” - София
Център за психо-социално консултиране и услуги “Деметра” - Бургас

?*

? ?Акредитационната комисия към Българската Асоциация по когнитивно-поведенческа психотерапия ще заседава на 08. 01. 2013 г. от 10:00ч. Всички кандидати за консултанти по когнитивна терапия могат да подадат документи до 03. 01. 2013г. по електронна поща или на ръка на доц. П. Петкова, д-р И. Лазарова и д-р П. Василев.

Необходими документи, които всеки кандидат трябва да представи:
Ксерокопия от дипломата си за висше образование, както и от всички дипломи, сертификати и удостоверения за проведени обучения, групи за собствен опит и квалификации в областта на когнитивната терапия, които удостоверяват необходимия брой обучителни часове и модули съгласно изискванията.
Да представи малък реферат в областта на когнитивната терапия (теория или практика)в писмен вид, като е необходимо да презентира ключови аспекти от разработката си в рамките на не повече от 5 минути на PowerPoint пред комисията и останалите кандидати
Да представи пред комисията формулировка на терапевтичен случай и да отговаря на различни въпроси по случая.
Явяването пред комисията предполага заплащане в деня на явяването в размер на 50 лева 10 лв за издаване на диплома.

Програма за Диплома

КОГНИТИВНО-ПОВЕДЕНЧЕСКА ПСИХОТЕРАПИЯ

Входящи критерий:

Започването на тази диплома е след магистърско ниво по медицина, психология, педагогика, социални дейности и други помагащи професии с клиничен опит в областта на психичните разстройства и разстройствата на поведението. При отсъствие на клиничен опит допълнително се преминава практика от 100 часа в клинична база за психиатрични разстройства с положен изпит по психопатология и психични заболявания.

В обучителните модули се усвояват знания и умения за когнитивно-поведенчески оценки надграждащи клиничния опит за психичните заболявания и психичните разстройства при соматични болести. Специализирани психотерапевтични техники и психотерапевтично водене на случай. Обучението в програмата продължава минимум 5 години.

Обучителни модули:

Личен опит – най-малко 200 часа в когнитивно-поведенческата парадигма

Специализирани знания и умения в когнитивно-поведенческата психотерапия – 450 часа

Когнитивно-поведенческа теория - 50 часа
Базисни психотерапевтични умения – 50 часа
Клинична практика:
Интервюиране в когнитивно-поведенческата психотерапия – 50 часа
Когнитивно-поведенческа оценка и формулировка при психиатрични разстройства - 50 часа
Оценка на защитни механизми и работа с тях – 30 часа
Планиране на терапията – 50 часа
Когнитивно-поведенчески терапевтични техники - 150 часа
Психологични методи в когнитивната терапия – 20 часа

Когнитивно-поведенческа психотерапия при психични и соматични разстройства – 350 часа

Депресивни разстройства - 50 часа
Тревожни разстройства - 50 часа
Психози - 40 часа
Посттравматични разстройства - 30 часа
Зависимости - 50 часа
Соматични заболявания и онкология - 50 часа
Приложение на когнитивно-поведенческата психотерапия в групи – 50 часа
Приложение на когнитивно-поведенческата психотерапия при семейства и двойки – 30 часа

Супервизия - индивидуална и в малки групи; представяне на материали на аудио и видео касети, супервизия на най-малко 8 случая, които да включват поне 3 различни диагностични области; участие в конференции с международно участие, публикуване на статии, изнасяне на доклади и съобщения – най-малко 200 часа

Общо обучителни часове:
Личен опит – 200 часа
Специализирани знания и умения – 450 часа
КППТ при психични и соматични разстройства – 350 часа
Супервизия – 200 часа
_________________
Общо: 1200 часа

Програмата е изградена върху утвърдените стандарти за акредитирани обучителни програми на Европейската асоциация по когнитивно-поведенческа терапия. Обучението се провежда от акредитирани обучители и супервизори.

Препоръчителни клинични бази за обучение:

Институт за екология на мисленето, Център Феникс - София
Амбулатория за психично здраве “Адаптация” - София
Център за психология и психотерапия “Спектра” - София
Център за психо-социално консултиране и услуги “Деметра” – Бургас

*

Акредитационната комисия към Българската Асоциация по когнитивно-поведенческа психотерапия ще заседава на 07. 01. 2013 г. от 10:00ч. Всички кандидати за когнитивни терапевти могат да подадат документи до 03. 01. 2013г. по електронна поща или на ръка на доц. П. Петкова, д-р И. Лазарова и д-р П. Василев. ? ?

Необходими документи, които всеки кандидат трябва да представи:

Ксерокопия от дипломата си за висше образование, както и от всички дипломи, сертификати и удостоверения за проведени обучения, групи за собствен опит и квалификации в областта на когнитивната терапия, които удостоверяват необходимия брой обучителни часове и модули съгласно изискванията.
Да представи писмена препоръка от супервизора си и документирани сесиите за супервизия
Да представи малък реферат в областта на когнитивната терапия (теория или практика)в писмен вид, като е необходимо да презентира ключови аспекти от разработката си в рамките на не повече от 5 минути на PowerPoint пред комисията и останалите кандидати
Да представи пред комисията формулировка на два терапевтични случая и да отговаря на различни въпроси по случаите.
И така се получават 10 години, за да бъдеш терапевт, съжалявам, че в България хората нямат културата да разберат работата на такива хора и колко години и усилия се изискват. Ето и сайта на асоциацията по когнитивно-поведенческа психотерапия.
http://bacbp. org//bg/Обучение-и-акредитация/
И впрочем клиничните психолози работят със зравната каса :)
Това е информация от човек, учещ психология и възнамеряващ да отдели 10 години за обучение, за да бъде "вид поп, философ и приятел".
S=

5.   До №4
№3 е напълно прав хората ходят на психолог за да споделят проблемите си и не получават решение, а уж разбиране, точно като при попа и приятеля. Ходила съм поне при 5 различни психолози и нищо, разказваш им и времето ти свършва и отиваш втори път и те питат какво стана и пак разказваш и времето ти свършва и нищо. Точно като при попа и приятеля отиваш изповядваш се, разказваш и нищо.
Заведох племенницата за психологическа оценка при детски психолог тя описа точно каквото й казах на лист подписа се и това е оценката. Казах й "детето има ниско самочувствие" тя написа "детето има ниска самооценка". Изречения като "Много близки емоционални отношения с майката. Тя е единствено дете, за родителите, бабата и дядото. " ме втрещиха, защото бях казала "майката е самотен родител и бабите нямат други внуци", но не бях споменала че бащата има две деца от първия брак и тя е решила че детето е едиствено и за бащата. Нямаше нищо констатирано от нея всичко беше казано от мен и племенницата, само че подредено по техни правила. Затова не мисля че си заслужаваше да дам 40лв за да напишат това, което казвам на един лист, никога повече не бих посетила психолог по добре да дам 10лв на просякиня в парка и да разкажа на нея тегобите си.
Авторке психолозите не предписват антидепресанти.