Споделена история от Здраве

Мъж с "женско" заболяване
Здравейте, май имам намалена функция на щитовидната (имам всички симптоми и дори ТСХ ми е завишен, но докторът ми каза, че нищо ми няма) - задух, уморявам се лесно, болят ме краката. Получавам сърцебиене от ходене, абе все едно съм старец или бабичка, а съм само на 24 години. Странното е, че според повечето хора това са заболявания предимно при жените и ме е срам. Искам да ви попитам дали е противопоказно да не се предприеме лечение при ТСХ над 4. 20 и при ясно изразени симптоми? Също така сексът и физическото натоварване трябва ли да се ограничават? Защото при секс и тренировки получавам доста силно сърцебиене и задух и нещо като шум в гълото и хич не ми е приятно.

Коментари

1.   И какво му е женското на заболяването на жлеза, която я има при двата пола не разбрах
Иначе 20% от болните от рак на гърдата са мъже!
Няма женски и мъжки заболявания при общите органи. Женски и мъжки заболявания има само при половата система и органи, които другия пол няма
Ако изследванията ти са норлмални, твоите оплаквания могат да са на нервна почва. Последните се лекуват от психолог. Иначе може да е всичко - отиди на личния си лекар да те праща на друг специалист

2.   Направи си втори път изследване на щит. жлеза. Най-много грешки в лабораторните резултати има при тези изследвания и то не само в Бг.
Освен това показателите се променят през различните части на денонощието. Направи изследването сутринта на гладно и задължително без кафе. Това за кафето предупреждават от лабораториите.
Ако там (с щит. жл. ) всичко е наред, да се търси в друга посока.
Дано е само нещо като пролетна умора.
Успех!

3.   Пич, и аз бях като теб по същия начин. Съветът ми е да не се "филмираш". Няма такова нещо като "женско" заболяване. Иди при личния си лекар и му сподели проблемите си. Нека ти направят изследвания. При мен се оказа, че щитовидната си е наред и е на нервна почва, та се наложи после да посетя и психиатър:)

М26

4.   Правилни са горните коментари. А сърцето ти изследвано ли е? Мисля, че трябва да ти отидеш на кардиолог, за да ти направи ЕКГ и задължително да ти бъде гледано сърцето на ехокардиограф. А с кръвното как си? Теглото променяло ли се е в последно време?

5.   До 3 - аз нали казах, че ТСХ е над 4. 20 а трябва да е оптимално 1. 5 - 2.

6.   До 4 - кръвното по принцип ми е ниско.

7.   Аз съм мъж и имам такъв проблем. Разбрах го, след като получих сърцебиене, което продължи доста време. Отидох на кардиолог, той ми предписа доста изследвания, препрати ме към ендокринолог, след още няколко имах диагноза. Сега съм на хапчета. Но е трудно да се намери много добър ендокринолог, а и самите заболявания са нелечими по принцип, може само да се следят, констатират и да се прави опит да се регулира производството на хормона. Съветът ми е да идеш на друг лекар, във всеки случай не общопрактикуващ, а специалист ендокринолог. Ако имаш ТСХ над 4. 2 (зависи от лаборатироята) се правят едни тестове за антитела, но това трябва лекар да ти го каже. А тестовете може и сам да си ги направиш, но не се лекувай сам.

8.   Май започвам да вярвам, че когато мозъкът на един индивид е изкривен, се изкривява и физиката му!

Авторе, на психиатър, моето момче. Психолога няма да помогне.
А като оправиш психиката си, ще изчезнат тези т. нар. "женски заболявания на щитовидната жлеза" (хахахааххах :Д), ще изчезнат и физическите проблеми, идващи от същото място, което ти прави асоцияция м/у щитовидна жлеза - женски проблем.

9.   До 8 - хайде стига препоръчвай психиатри. За съжаление падането на цените на компютрите направи възможно всякакви простаци да имат компютри и Интернет и да пишат простотии и да обиждат хората.

10.   Cтраховата невроза се нарича още паническо разстройство или депресивен синдром. Тя представлява нервно-психично разстройство с проява на безпричинни пристъпи на страх (от затворени пространства, преследване, височина, лекари, насекоми и много др. ) и паника в съчетание с тревожно-депресивна симптоматика.

Задължително условие е повтаряемостта на пристъпите без наличието на психотравмиращи фактори. Характерни за заболяването са следните симптоми: задух, сърцебиене, задушаване, болки в гърдите, световъртеж, замаяност, изпотяване, слабост, несигурност и др. Това състояние е близко до депресията и агорафобията (страх от открити пространства), което се потвърждава от общата им симптоматика и доброто повлияване от новите антидепресивни медикаменти.

11.   Никаква страхова невроза. По-скоро социална фобия. А и ако е психологично заболяване защо ще има проблем с щитовиден хормон? !? !?

12.   №11, проблеми с щитовидната жлеза понякога дават симптоми, сходни с тези на паническо разстройство. Това е връзката. При проблемен TSH, би трябвало да се направят изследвания и на другите два хормона, както и за наличие на антитела-TAT и MAT. Последните два на са по касата и може да си ги направи сам. Вярно е, че проблемите с щитовидната жлеза са по-често срещани при жени, но това не го прави типично женско заболяване. А чувството за срам е абсолютно комплексарска история. Намери си свестен ендокринолог и действай.