Споделена история от Здраве

Рак на гърдата
Здравейте :) Аз съм момиче на 18 г.. По едно време си мислех преди, че напипвам бучки в гърдите си и се стреснах да не би да имам рак, но после си помислих, че сигурно така си е самата гърда и че толкова малка няма как да имам рак. Днес откакто станах сутринта, отдясно ме боли малко и мисля, че е там, където е по принцип ракът... отстрани е, нали? Чудя се дали има повод да се притеснявам или е защото до преди малко бях спала на тази страна и да не би просто от това да е било.. Веднага започнах да се ровя в нета за признаци за рак на гърдата и как да се предпазим.. Направих ето това : "Поставете лявата ръка на тила. Пръстите на дясната приберете един до друг и започнете да ги движите с леко притискане по лявата гърда чак до подмишницата. Повторете същото и за дясната гърда. ".... Като си пипам лявата гърда е някак по-мека, а дясната не знам дали си въобразявам или не, но като че ли не е толкова мека колкото лявата. Какво да правя, възможно ли е на 18г. да имам рак или се притеснявам излишно и си въобразявам?

Коментари

1.   Не е зле да отидеш при личния си лекар. Възрастта на растежа е леко рискова. Аз на твоята възраст също ходих и дори мамография си правих.
Иначе, ако нямаш хора с такъв вид рак в семейството е много малко вероятно на 18 г. да имаш такъв рак. След 40-50 г. става по-интересно.
Това, че са ти били малки гърдите нищо не значи. Ти жлеза имаш. Дори при мъже се случва, макар че е изключително рядко.
Най-вероятно ще ти идва скоро или просто ти растат гърдите. Не е късно за това. На мен след 23 г. ме удари хормона и порастнаха още.

2.   Отиди на преглед при ехограф. Преди 2 месеца си напипах бучка в лявата гърда, мислех че си е нормално, че е от самата гърда. За всеки случай отидох да ми направят ехография и се оказа, че е фиброаденом - доброкачествен тумор и се оперира, но не е нищо страшно. Може твоето да е същото, може и да е киста. А всъщност може и да нямаш нищо - все пак отиди при лекар, за да си по-спокойна.

Ж16

3.   Не, не съм казала, че са ми малки.. а че лявата ми се видя по-мека от дясната.. 80C/D съм ;д Казах, че сигурно съм малка ( на години ), за да имам рак, защото като четох май повече пишеше за над 40, но знам ли... Иначе няма да ми идва, даже вчера ми свърши, а отделно си ме болят понякога преди да ми дойде, но не там и не само едната.. Не знам дали не си въобразявам, надявам се да е така и да няма нищо, че иначе става лошо... Може би ако се случи пак, тогава ще предприема да отида на лекар... Надявам се да няма нищо.. Благодаря :)

4.   Аз съм с рак на гърдата, оперирана преди 3 години и в момента съм в ремисия. Не го усетих, защото не ме болеше и нямах бучка, а чак когато ми хлътна зърното, видях, че има нещо нередно и бързо взех мерки. Разболях се на 46 години. Мисля, че при теб е малко вероятно да има рак, но нищо не пречи да идеш на лекар за твое успокоение. По време на лечението ми имаше доста млади хора, които се лекуваха. Но има и доброкачествени образувания, които се лекуват. Направи си мамография или ехограф, за да се успокоиш. Никога не мисли за най-лошото. Надявам се, че съм ти била полезна с тази информация.

5.   Всяко момиче на възраст от 17-18 годишна възраст е хубаво да опипа гърдите си всеки месец, след менструация. Целта е да познава тялото си и да знае кое е нормално и кое не. Освен това е хубаво и периодична профилактика при лекар.
За възрастта до 40 - веднъж на 2-3 години, а след 40 всяка година.
Иначе освен рак гърдата, в гърдата се развиват и доброкачествени промени като кисти, фиброаденом, мастопатия, папиломи и др.
Ако има въпроси питайте!
Какво стана с авторката на темата?