Споделена история от Здраве

Лека умствена изостаналост
Здравейте, момче на 18г съм(11клас). Лекува ли се лека умствена изостаналост. Аз съм такъв и имам проблеми в училище, свързани със заекване, трудно общуване, слаби оценки(поради лека умствена изостаналост). Мога ли на 100% да се излекувам(баща ми и майка ми са умни-доста).

И как се лекува? Благодаря ви!

Коментари

1.   Това не е болест, а състояние. Съответно не може да се лекува, но може да ти се подобри комуникирането (общуването), проблемите в училище да намалеят след периодична работа както от теб, така и от страна на ресурсния учител.

2.   До №1 Помощен или ресурсен учител се предоставя на деца до 7 клас, защото ако детето е изостанало не може да получи диплом за основно образование. Всъщност то получава документ че е завършило но не може да продължи редно образование с този документ.
Авторе кой и как реши, че си умствено изостанал?
Ако проблемът ти е заекване и родителите ти са умни, защо досега не си се лекувал? Слабите оценки не се дължат на заекването, а и не вярвам да си диагностициран умствено изостанал, така че оценките се дължат главно на мързел.
За заекването можеш да посещаваш логопед, за трудното общуване психолог, а за оценките учене.

3.   По това, което чета не мисля, че си умствено изостанал. Кой ти сложи тази диагноза? Заекването не е умствено изоставане, трудното общуване се нарича срамежливост, но не и че си изостанал умствено, може би по скоро си социално изостанал, което винаги може да се промени, много хора имат слаби оценки има една категория хора без да обиждам никого, но просто са по тъпи, но не и умствено изостанали. Ако пък не ти се чете и имаш слаби оценки това е друга тема.

4.   от автора-еми, като прочетох симптомите на леко умствено изоставане и имам доста от тях, заради недоносване-1 месец по-рано съм се роди, около 2, 5кила от втора бременност(мене и сестра ми колкото мене-пак с недъгове-ама не и пречат за 97% нормален живот, а на мене ми пречат :@.
Бременноста на майка ми горе-долу е била стресираща.

Посещавал съм логопед-не помага. Може ли да стана един нормален човек- да уча нормално, да говоря нормално, да правя всичко нормално, както останалите. Възможно ли е това?

5.   от автора- до номер 2, не съм се лекувал- заради скапани родители. Аз едва преди 2 дена осъзнах, че съм с леко умствено изоставане

6.   Въобще не мисля, че си умствено изостанал, я се стегни! Това, че заекваш, може да се оправи с помощта на логопед. Това ти дава тая неувереност и затруднено общуване. Вярвам, че е така и нямаш никакво изоставане. Умствено изостанал не може да пише така, ееей!!! Здравен работник съм, повярвай ми!

7.   от автора. До номер 6:прочетете за най-ниската степен на леко умствено изоставане. Децата са обучаеми разбират материала, но не целия. Имат проблеми с паметите. Ще съм благодарен, ако някой ми помогне се лекувам :)