Споделена история от Здраве

Не го пожелавам на никой!
Здравейте! Снощи ми се случи най-странното и неприятно нещо, което някога ми се е случвало. Бях си легнал полу-заспал и изведнъж усетих, че изтръпнах целия! Неможех да си мръдна ръцете, краката абсолютно нищo! Дори неможех да говоря. Мислех си, "айде колкото си живял толков дойде ти времето. Беше най-гадното чуство на света... Продължи около минута и после ми мина. След това се поуспокоих малко, но все пак имаше за какво да си мисля. Та въпросите ми към вас са :

1. Случвало ли ви се е?
2. Знаете ли на каква основа е ( каква е причината )?
3. Има ли смисъл да отида на лекар да видя дали не е нещо по-сериозно?

Коментари

1.   1. НЕ
2. Най-вероятно имаш някакъв съсирек в мозъка, които е запушвал кръвоснабдяването за отделни ареали, а после се е поотместил и си се оправил - за това говори блокирването на много двигателни функции и, че изведнъж си се оправил.
3. НА ЛЕКАР, БЪРЗО, СПЕШНО И ЗАДЪЛЖИТЕЛНО - мисля, че си пред инсулт. Отиди да ти пуснат един скенер или нещо такова, защото ако е съсирек в мозъка - инсулт и ЧАО. Млади хора си отиват от това за секунди. Спука ли се кръвоносен съд в мозъка - ЧАО!!! Ако открият навреме проблема се решава, но стигне ли се до кръвоизлив - чао-чао-чао

2.   А да не би да е сънна парализа?
На мен ми става много често, особено в полу-будно състояние, ако спя много топло помещение, или съм спала много.

3.   Иди на лекар, не бързай да се шашкаш, но се консултирай.

4.   Не ми се е случвало. Според мен не е нещо стряскащо. Но ние не знаем общотото ти здравословно състояние, възраст, пушач ли си и т.н. Може би е бил някакъв спазъм, а може и да се "аларма" за някакъв друг проблем. Нищо не ти пречи да се консулираш с лекар, не е срамно...

5.   Това се нарича сънна парализа.

6.   №1 ти го е казал? Без да имам ни най-малко медицински познания веднага си помислих за инсулт - на бившия ми свекър точно това се получи и не можеше да мръдне няколко минути. Но и лекар да бях, едва ли ще мога да ти кажа със 100%-това увереност какво е и по-важното как да се действа по-нататък. Обезателно иди на изследване!

7.   Сънна парализа!

8.   На мен веднъж ми се случи подобно: бях на село и бях болна, цяла вечер повръщах и през деня ми беше много лошо. Когато отидох до тоалетна ми падна кръвното и бързо легнах. След малко притеснения усетих как изтръпвам от пръстите на краката нагоре... ръцете ми също се парализираха в много странна форма и дори сърцето ми се сви. Имах чувството, че ще умра.. доста уплаших баба. От там извикахме линейка, която дойде след 40 от Бургас, а през това време аз бях парализирана. Биха ми успокоителни, защото се оказа нервна криза, но от не ми се е случвало.

9.   Ами сега се върнах от болницата. Каза ми сестрата да не се шашкам и да не се занимавам с простотии и че това било на нервна почва. Незнам колко сигурни сте с това за инсултите но да се надяваме, че не е това! А колкото до другото на 17 съм непушач тренирам (ходя на фитнес 5 пъти в седмицата) и като цяло съм на мнение, че от към физическо състояние съм 6. Ама знам ли то не подбира. Благодаря ви за отговорите и искренно ви пожелавам да не ви се случва :).

10.   Най-вероятно не е сънна парализа. Случило се е преди да заспиш, ако беше се случило като се будиш, щеше да е по-вероятно:
Сънната парализа е естествено състояние на тялото по време на сън. Нейната функция е да не позволява тялото да се движи по време на сън (за да не се движи тялото заедно с поведението в съня – да се рита и да се маха с ръце, ходене по време на сън, и др. ). Понякога хората стават съзнателни докато тялото им е още в сънна парализа.

11.   Какво плашите човека, нарича се сънна парализа и е нещо напълно нормално. Не се стряскай.

Venjus

12.   10, много грешиш-сънната парализа може да се получи преди и след сън.

Авторе, не се плаши, аз откакто се помня си преживявам това, което си описал-вече свикнах и просто чакам да отмине. Даже не ми прави впечатление, но и аз много се плашех като теб. Ето още инфо

Над четиридесет процента от хората поне веднъж са изживели ужаса от синдрома на старата вещица, както е известно това състояние в народите на много страни.
Това всъщност е сънна парализа – това е състояние, в което парализата на мускулите се случва още преди заспиването или директно след събуждането.
По време на това състояние мозъкът се пробужда рязко от фазата на бързия сън, но парализата на мускулите, която обхваща цялото тяло, се запазва известно време.
Най-разпространените признаци на това ужасно състояние е чувството на невероятна уплаха, усещане, все едно някой ви е седнал върху гърдите и не можете да дишате.

13.   Щом е било в полу будно състояние най-вероятно е сънна парализа. Иди на лекар за твое спокойствие!

14.   Да не бида си сънувал?

15.   Най-вероятно е било нещо като нервна криза. Какъв инсулт, който ще отмине за 1 минута? И без поражения впоследствие? Но най-добре е да се отиде на лекар, ние тук не сме такива.

16.   И на мен веднъж ли се случи ама само за 10-15 секунди гадно и страшно. Беше ме страх да заспя отново. Според мен е сънна парализа и дано на никой да не му се случва.

17.   Здравуейте-много странно ми стана като го каза. аз когато съм наранена и когато мисля, мисля, кагота е имало скандали в семейството ми се е получавало така че ми заглъхват ушите и не мога да мръдна... само мисля.
Не съм чувала за сънната парализа.
аз чета от скоро един сайт за духове и демони и се шашкам.
Скоро и предимно когато вечерта съм била сплашена, нервна се получава сепканепри мен. Казаха ми че душата в време на сън се отделя от тялото.
Аз се еспкам, сякаш падам от самолет или се препъвам и чувствам сякаш някой разкъсва гърдите ми. А казват, че душата е около гърдите, сл сплит.
Това нормално ли е? така по цяла нощ после не мога да заспя.
Другото което ме плаши, че спя спя и изведнъж някой пръс се движи сам.... примерно скоро време палеца ми се събудих и той се въртеше. Друг път се будя и не си усещам окя ръка мърдам. това ме плаши.

18.   Сънна парализа

19.   Иди при невролог, който има апарат за електромиография-това е уред, който пуска слаби импулси ток по тялото ти, а компютъра регистрира реакциите. Трае около 30 мин. и напълно се плаща от касата, а в заключението невролога ще ти каже как стоят нещата.
Успех!