Споделена история от Здраве

Успокоителни
Здравейте,

Не знам дали тук е правилното място да питам, но ако някой може да ми даде насока ще е добре. От известно време не се чувствам добре психически и физически, чувствам се сякаш съм в дълбока депресия, която не мога да контролирам. Пробвах няколко различни леки успокоителни (валериан, жълт кантарион, седатиф), но ефекта беше нулев, даже по-скоро негативен. Един ден ме болеше глава и видях, че в нас има sedalgin neo. Прочетох листовката и реших, че е нещо като аспирин и така взех едно. Почувствах се много добре, учудващо добре - физически и психически, абе станах нов човек. Реших да си купя от аптеката и останах много учуден, когато ми казаха, че е с рецепта. Проверих в интернет и наистина се оказа, че това си е сериозно лекарство, в състава на което присъства кодеин (вид наркотик, по-слаб, но все пак наркотик), фенобарбитал, парацетамол. И точно тук ми трябва вашата помощ. Имате ли идея защо тази комбинация ми действа толкова добре, направо перфектно? Знам, че имам проблем и не искам да съм зависим от успокоителни, но ако знам защо това ми действа добре, мога да се ориентирам къде в мозъка ми е проблема. Говорих с познат лекар, но той се опита да ме убеди, че съм имал плацебо ефект от седалгина, но това няма как да стане - първо, защото първия път го мислех за аспирин и второ - аз не се поддавам на плацебо, даже съм по-скоро песимист.

<< Предишна Следваща >>

Коментари

1.   Авторе - плацебото действа само ако НЕ знаеш, че е такова. Всеки се поддава на плацебо.
Иначе - потърси лекарска помощ и нека те да ти изпишат нещо, но това не е дългосрочно решение на проблемите ти. Ок, дори да имаше вълшебно хапче Нео-мео, ще го пиеш няколко месеца и ще почнат да те налягат и нежеланите ефекти. Какво си променил в живота си - НИЩО.
Знам, че звучи изтъркано, но по-добре е да се подложиш на психоанализа ако ти каже лакерят медикаменти, но само при нужда. Доказано е, че ефектът на психоанализата е дълготраен, докато този при хапчетата е временен /привикваш към хапчетата и спират да действат/. В началото изписват хапчета, но винаги трябва да почнеш психоанализа паралелно, ако искаш да оздравееш. Хапчетата не са безобидни - много хора са се самоубили заради тях, а най-лошото - ставаш зависим.
Друг прост съвет - запиши се на интензивен спорт. Най-простичкото е да бягаш в парка дълго, друго е да правиш кардио във фитнеса - отделят се хормони на щастието (ендорфини), които имат подобно действие като наркотиците. Същите хормони ги имаш при секс. Излизай навън - много слънце, силна и хубава храна с витамини правят чудеса.
Не ставай зависим от медикаменти. Това е абдикация от отговорността ти за собственото ти здраве и живот. Медикаментът не променя нищо, освен да манипулира части от мозъка ти. Животът ти и ти самият си оставате такива, каквито сте били и като медикаментът престане да действа откриваш, че просто си проспал много възможности в това време и падаш отново, но тои път още по-надълбоко.

2.   автора до номер 1

Мерси за съвета. Не мисля, че си разбрал какво имам впредвид - първо, изрично казах, че не искам да ставам зависим, не искам да взимам хапчета, просто искам да знам защо това ми влияе толкова добре и на коя точно част на мозъка ми акцентира. Интересно ми е какво ще кажат хора, които са опитвали. Второ - не си разбрал идеята за плацебото - плацебо, казано с прости думи, е да изпиеш аспирин, за който са ти казали примерно, че е силно успокоително и ти да се успокоиш, само защото вярваш, че е така. Аз не съм го пил с цел да ми стане добре на нервната система, следователно не съм очаквал ефект и не може да става дума за плацебо. Тичането в парка - мислиш ли, че не съм го правил? Чудя се защо изобщо пуснах тая тема, като знаех, че ще получа компетентни съвети от типа "тичай в парка", "бери цветя", "яж авокадо - съдържа антиоксиданти".

3.   Каква психоанализя, като у нас най-простите учат психология?

4.   Авторе, питай чичко Гугъл!
„Sedalgin-Neo consists of Caffeine, Metamizole, Acetaminophen, Codeine, Phenobarbital. Sedalgin-Neo (Caffeine) is a central nervous system stimulant. It works by stimulating the brain.

С две думи - стимулира ти мозъкът. Чети за активните вещества, които горе ги имаш и ще разбереш как действат, но какво сега?
НЕ Е ПЛАЦЕБО ЛЕКАРСТВО, КОЕТО СЕ ПРОДАВА С РЕЦЕПТА бе човек!
ТОВА Е ПСИХОТРОПНО ВЕЩЕСТВО, като гледам начина на действие - подобно на амфетамините е, ако не е и точно към тази група.
Моите състуденти се тъпчиха с такива лайна. Не прави грешката да започваш изобщо!

5.   Защо питаш за лекарства в Интернет, най-добре се посъветвай с лекар или фармацевт. Хората в Интернет са ограничена аудитория и не се доверявай на мненията им.

6.   По-добре стой далеч от седалгина. Баба ми си беше наумила да го пие и си спомням, че още когато лекарствата се купуваха по-свободно, той беше със зелена рецепта. Като съм гледала по нея, наистина има успокояващ ефект, но стана по-сънлива, по не й се излизаше, абе заседя се.
Пробвай пак с чай от валериан, ако не с валидол. По-добре валидол пред седалгин нео.
Най-добре е обаче да поспортуваш. Спортът доста повишава тонуса и те прави нов човек.
Ана

7.   автора:

Ана, мерси за коментара. Явно при мен ефекта е друг от този при баба ти. Не ставам сънлив, даже обратното, чувствам се по-свеж и точно когато го взема съм по-склонен да излизам, да уча, да работя, да спортувам и каквото още ти дойде на ум. Спорта сам по себе си не ми помага...

8.   Авторе, правилно казваш - такова е действието и според листовката, каквото го описваш. Ана нещо се бърка.
Затова отнасям лекарството към групата на амфетамините. Учих в чужбина много трудна специалност и (наивницата) забелязах чак накрая на следването си, че моите състуденти взимат такива лайна. Например работим по проект - аз към 19-20 ч. вече съм леш, те имат енергията, КОНЦЕНТРАЦИЯТА и всичко да работят през нощта! Дори после разбах, че са се правили пред мен, че се прибират, а после са работили по цели нощи. В държавата, в която учих например е известно, че масово и хирурзи, лекари се тъпчат това. В моя университет дори направиха библиотеката денонощна, защото имало хора, които не искат да се махкат в 24 ч.! Сещай се, какво са пили.
Амфетите са голяма работа, но само в началото. В течение на времето привикваш и накрая ти трябват такива само, за да се чувстваш НОРМАЛНО.
Недей, казвам ти, недей да се тъпчиш с такива работи. Четох за медикамента - точно за мен това е вид амфетамин. Да, ще ти помогне, но до кога? Заслъжава ли си?

9.   автора:

Номер 8, мерси за съвета. Амфетите, обаче, със сигурност са доста по-силни. Като цяло нямам чак толкова енергия, когато взема седалгин, не мога и да не спя цяла нощ. Просто ми става едно такова леко и приятно, като някаква лека, но много ефикасна упойка - за тялото и нервната система. А когато човек се чувства добре е и по-продуктивен в ежедневието си. Щеше ми се да има начин да симулирам ефекта, без да взимам хапчета.

10.   До Автора
Знам, какво имаш предвид. Аз лично се тонизирам със спорт (и креватен) сауничка, масажчета - глези себе си! Особено след кардиото като си бил 30 мин. на висок пулс после се чувстваш супер, но този ефект се постига, ако човек редовно прави спорт и се пребори първия месец с мързела си -(
Всичко, което ти доставя удоволствие може да има добър ефект върху физиката, най-вече върху психиката. Не вярвам в медикаменти, които да ми обработват мозъка. Човек сам може да се обработва -)
Не пия, не пуша поради същата причина - всеки ефект е илюзия. Искам да живея в реалността.

11.   Явно наистина съм се объркала. Съжалявам.
Успех в намирането на решение и дано някой от другите съвети ти помогнат.
Ана

13.   автора:

Ана, не си сбъркала. Не всеки действа различно - зависи от здравословното състояние на човека, възрастта и други фактори. Баба ти е възрастна, нормално е да й действа по-различно. Благодаря ти за информацията, точно за това пуснах темата - да получа мнения от хора, които са имали допир или наблюдения, а не просто теоритични познания по темата.

14.   Прави впечатление, че авторът опонира на всички, т. е., казано по нашенски, на всички мнения слага капак. Това е притеснително, защото говори за черти на характера, които вероятно са го довели до това състояние. Моето мнение е, че, която и съставка да действа, очевидно е, че състоянието се повлиява от химична субстанция. Което е знак, че компетентен лекар би могъл да помогне. Всички лекарства, обаче, решават проблема временно, така че, пак опираме до начина на живот, колкото и авторът да се опитва да избяга от това и от съветите в този аспект. Хората ги дават от опит. Просто защото много от тях вече са били там, където е сега авторът и знаят как са излезли. Така че, смирение не е мръсна дума, нека се вслушваме в съветите на опитни хора, все пак, разковничето наистина е в начина на живот, освен ако не става дума за сериозно заболяване.

16.   Според мен, авторът се нуждае от покаяние и вяра в Бога!
Мисля, че и пиенето на изворна вода с нерафинирана сол / по метода на д-р Батманджелидж / би могло да му помогне, защото е възможно просто да е дехидратиран организмът му..

17.   Иди да удариш две ракий, и ефекта ще е същият.

18.   Причината е някъде във социалния Ви живот. Опитайте се да отдалечите проблема, който предизвиква това състояние. Създавайте си малки удоволствия, да се срещате с позитивни хора, някакво приятно занимание, хоби, разходки. Медикаментите ще Ви изтровят само организма и могат да Ви съсдадат неочаквани отклонения след време

19.   Не взимай никакви хапчета да се чувстваш добре. С риск да ме опрекнат много хора, ще ти препоръчам трева.

20.   Консултирай се с лекар и да ти го предпише, щом ти помага. Не ги слушай тия тук дето хулят медикаментите. Бегом при доктора за зелена рецепта - ако не ти дава при друг ако и той не ти дава пак при друг може и някое рушветче да мушнеш. Но не доумявам защо е със зелена рецепта, при положение, че белергамин, във който също има фенобарбитал и то с 5 мг повече е с обикновена рецепта. Солпадеин, който има малко по-малко кодеин пък е без рецепта. Останалите съставки са без рецепта - парацетамол и аналгин. Не знам на кое вещество се държи ефекта при тебе - сигурно е на кофеина и кодеина, които ги има и във солпадеина, не вярвам да е на фенобарбитала защото той е приспивателно и би трябвало да има обратният ефект - седация и отпуснатост. В никакъв случай не трябва да се меша белергамин със солпадеин в опит да се наподоби ефекта на седалгин, поради съдържащият се във белергамин ерготамин, който не трябва да се смесва със съдържащият се във солпадеин кофеин.

21.   Това е наркотик, внимавайте, че има пристрастяване към този препарат

22.   Седалгина ти е повлиял така заради комбинацията от фенобарбитал и кодеин именно тя създава седативния ефект който описваш чудя се как изобщо си усетил нещо тъй като дозировката е нищожна вероятно защото
си пробвал за първи път, гарантирам ти че ако пр
обваш пак ефекта няма да е същия. Единствените хапове по медицински път които могат да те надрусат доволно са опиодите, аз преди време фалшифицирах няколко рецепти и сам си предписах Трамадол но го взимах за кратко защото едно че е слаб опиод въпреки че го приемах под таблетки от 200мг, второ че не ми влияеше добре а и задържах урина което е един от страничните ефекти на трамадола.
Пробвай "Таргин" с активна съставка оксикодон налоксон, оксито е по тежък опиод ; )

23.   Точно това исках да питам.... и вие също му го предложихте.... какво еи е мнението за Таргин - налоксон оксикодон??? ... казват че от него се правел "циганският спийд".... и наистина има много бързо и мощно действие.. или?