Споделена история от Здраве

На 19 без менструация?!
Здравейте...
Имам един много сериозен проблем, а той е, че преди два месеца навърших 19, а още нямам менструация! В случай, че е необходимо, гърдите ми започнаха да растат на 11, тоест не мисля, че просто имам късно развитие. А може би е възможно? Когато бях на 13,14,15, дори 16, бях спокойна. Успокоявах се с мисълта, че на приятелки им е идвало по-късно. Когато станах на 17, тревогата се усили, но се намери моя приятелка, която ме увери, че й е дошло именно на 17. На 18 повдигнах въпроса с майка си, която също ме увери, че най-късно на тогавашните ми години ще ми дойде! Ами, не!! Мислех си да посетя гинеколог, но преди това питам вас за мнението ви.

Нормално ли е на 19 все още да нямам менструация, за бога?! Да почакам ли още и ако да, КОЛКО?

Едно притеснено 19-годишно момиче, което моли модераторите да му дадат шанс да реши проблема си.

Коментари

1.   Не е нормално. Отиди на гинеколог във възможно най-скоро време. Няма за кога да чакаш.

2.   Най-добре отиди на гинеколог и не го отлагай. На всяка жена / момиче й идва по-различно време. Знам, че на спортистките им идва малко по-късно, но все пак смятам, че е нормално на 19 вече да ти е дошло. На всяка цена отиди на лекар - може нищо да ти няма, но поне ще си по-спокойна. А ако има нещо е по-добре да се вземат навременни мерки.
Ана

3.   Според мен няма какво да чакаш повече. Има момичета, на които им идва на 8-10 години! Какво чакаш? При всички случаи не е нормално. Отивай веднага на лекар!

4.   Ти си пълнолетна гражданка! Просто без да питаш никого отиди незабавно на гинеколог!

5.   Има много малка част от жените, на които им е дошло толкова късно. Ако питаш мен даже много си закъсняла с ходенето на гинеколог. Отивай възможно най-скоро!

6.   Час по-скоро отиди на гинеколог! Това не е нормално!

8.   Имаш сериозен проблем. Проверих в интернет, за да видя дали твоето е нормално. Пише, че ако мензструацията ти дойде по-късно от 16 години, има сериозен проблем. Ако не отидеш някъде незабавно. Може да последвам много лоши неща. Например да се разболееш от... Ами незнам. Трябва ти преглед. Най вероятно имаш заболяване на развитието. Трябва да си провериш кръвотечението.

9.   Това не е за вярване. Винаги дълбоко се възмущавам от подобни "родители". Как може дъщеря ти да е на 19, да ти казва, че няма цикъл и ти досега да не се замислиш дори, че това е проблем. Просто трябва да действаш сама за съжаление. Отивай на гинеколог, той вероятно ще те изпрати на ендокринолог, трябва да се установи проблема. Може с нещо доодста тежко да удариш майка си по тъпата тиква.

10.   Ходих на гинеколог. Нямало клинична причина да нямам менструация, а дори не съм и спортистка! КЪДЕ, за бога, е проблемът? Другото възможно е гинеколожката при която ходих просто да не е направила пълни изследвания. Знаем ги лекарите в България, поне повечето, да не обидя някой. КАКВО ДА ПРАВЯ СЕГА? !
Изтормозената 19 годишна авторка без менструация!

11.   Момиче, ти добре ли си да не си отишла до сега на гинеколог? Кой чакаш? ! Ужас... още утре записвай час и отивай. нямаш си и на представа какво може да ти има ;)

12.   Доколкото знам има жени, които се раждат без матка, май числото беше 1 на 5000. В такъв случай може и да нямаш менструация, ако ти си един от тези случаи.

14.   Отиди на друг лекар, ако се наложи и на трети! Съветвам те да разпиташ в града, от който си, за да избереш възможно най-добрия. Проблемът никак не е малък.

15.   Не е нормално наистина. Най-късно идва на 16 години а ти си къде на 19, задължително трябва да се посъветваш с лекар мила и успех :):)

16.   Ами не не нормално ама никак аз съм на 15 сега дойде ми на 12 а имам една приятелка на 9 и дойде така че по добре се консултирай с някой друг и ако си девствена да те цепат и преглед с спекулум а ако не си няма пробрелеми но отиди на още 2 различни гинеколкога и сравни резултатите

17.   И какво като отиде на лекар, за бога? Той по никакъв начин не може да и помогне в този случай. Възможно е момичето да е безплодно. Липсата на менструация след окончателно полово съзряване е първичен признак на безплодие. Вие наясно ли сте въобще какво значи менструация?
Момиче, пиши какво е станало, все пак темата е от преди повече от година. И не се шашкай!

18.   ужас останах потресена... толкова време да чакаш без да вземеш нужните мерки аз на 13 години се притеснявах че не ми е дошло а какво остава на 19.... и майка ти как може такова пренебрежително отношение към теб и не не е нормално нито на 17 на 18, менструация след 16 години сигнализира за сериозен проблем момиче веднага отивай на гинеколог изледвай си хормоните и ехограф!!!