Споделена история от Здраве

Забременяване 6 месеца след секцио
Здравейте! Надявам се тук да получа компетентни мнения по моя въпрос. С моя мъж искаме да правим опити за бебче като минат 6 месеца от секциото ми. Докторите, с които се консултирах за това казаха, че 6 месеца е нормален период да изчакаме и да започнем с опитите. Вие какво мислите? Аз се притеснявам от усложнения, но желанието ми за бебе е по-силно

Коментари

1.   Виж, ти имаш вече едно бебе, къде си тръгнала?
Секциото не е за подценяване - ти си пълна с рани вътрешно - режат се и се зашиват 5 пласта тъкан!
Аз знам, че 2 години след секцио човек не трябва да забременява. Рискуваш своя си живот и здравето и живота на бъдещото си дете. Изчакай!
Съвет - потърси мнението от 3-ма независими специалисти - нека са от държавни болници и независими лекари, които нямат ФИНАНСОВ интерес от твоя предстояща бременност. Мисля, че сегашните ти лекари имат интерес от предстояща твоя рискова бременност - поне едни 4 бона ще потекат в касичката им без особени усилия и риск от тяхна страна, а ако се обърка нещо - ти си идиотката, която е забременяла 6 м. след секцио, те какво са виновни горкичките.
С две думи - ти отговаряш за тялото си. Ако лекарите ти кажат скачай от Аспаруховия мост, ще го сториш ли?
И все пак, не съм лекар - просто моя много добра приятелка роди по желание с перфектно изпълнено секцио в частна клиника (без белези уж) и се съсипа от това. Казаха ? да не забременява 2 г. и добре, че ги послуша, защото се оказа, че има страхотни вътрешни сраствания и нямаше да може да износи второ дете. Направи си за себе си сметката.
Аз на твое място бих избрала 3 независими лекари и бих си измислила някаква история, която да ги накара да се сетят, че няма да наблюдават бременността (и да касират парички). Например бих казала, че живея в чужбина... така ще чуеш истинското им и обективно мнение на лекари, не на бизнесмени. Не познавам сериозен гинеколог, който да препоръча забременяване 6 месеца след секцио!
Твоята матка е била разрязвана и при нова бременност ще трябва да се надуе няколко пъти - какво мислиш, че става, когато такава тъкан се разцепи? Прави си сметката!

2.   Т. е. ти си родила наскоро със секцио и искаш вече второ бебе ли? Чакай да видиш как ще се оправяш с едното, пък тогава му мисли. Може би не съм разбрала правилно, но просто ми се стори доста странна ситуация, повечето жени се възстановяват доста дълго от физическата и психическа травма на операцията, а ти вече мислиш за още...

3.   много е рано още, чувала съм че поне 2-3 год. трябва да минат

4.   Зависи как е извършено секциото, на нас с жена ми ни казаха 1 година, а и тя роди първия път със секцио. Аз мисля, че ако можеш да потърпиш поне малко още, по-добре задръжте още няколко месеца, но пък от друга страна щом са ти казали лекарите, те знаят най-добре. Успех!

5.   Кой къде каза, че вече има едно бебе? Може да е имало усложнения и недай си боже бебето да е починало, освен това може да е правена операция, чийто разрез е 1 към 1 със секциото (и моля без "компетентни" мнения, защото имам такава и знам за какво говоря). А иначе найстина след подобен род интервенция трябва повече време за възстановяване, заради което са измислени контролните прегледи. За мен организмът ти би бил изтощен и неподготвен след такъв кратък период, но щом лекар ти е казал подобно нещо, защо не потърсиш второ мнение при специалист, а разпитващ по разни сайтове, в които хората просто си чешат езиците?

6.   Номер 5 - дори да няма живо бебе, пак 6 м. са малко. 100% някой лекар иска да си изкара някой лв. с контролни прегледчета и паталогични бременности. Навсякъде пише най-малко 1 г. след секциото. Матката и тъканите са рязани, при разтякане буквално може да се разпори жената по шевовете. След естествено раждане няма проблем, но след секцио се чака.

7.   Номер 5 - дори да няма живо бебе, пак 6 м. са малко. 100% някой лекар иска да си изкара някой лв. с контролни прегледчета и паталогични бременности. Навсякъде пише най-малко 1 г. след секциото.

8.   Е, това твоето е все едно да ти сервират пълна чиния с угощения и ти да искаш да си поръчаш допълнително.

9.   Аааа много моля номер 6/7 да не чете през редовете както му е удобно. Цитирам "За мен организмът ти би бил изтощен и неподготвен след такъв кратък период, но щом лекар ти е казал подобно нещо, защо не потърсиш второ мнение при специалист". Някой някъде да прочете, че за мен е добра идея? :)

10.   Здравейте! Аз съм АВТОРКАТА. Интересувам се, защото загубихме бебето, затова искам по-скорошна бременност. Допитах се вече до двама доктори с добро име. След обстоен преглед на разреза и матката и яйчниците, казаха, че няма проблем вече да почваме с опитите. Скоро ще се допитам и до трети доктор за още едно мнение да видим дали и той ще разреши. Те са наясно, че няма да следят евентуално бременността ми. Не искам критики, а мнения и по-скоро се надявах да се вклщчи някоя мама, която има такава скорошна бременност след едно секцио вече. Т. е. искам да прочета и мнения от "първа ръка". М/у другото още не са минали 6 месеца от секциото, но вече ми дават зелена светлина, но пак казвам, ще се допитам до още един доктор. Благодаря ви за мненията.

11.   АВТОРКАТА: Забравих да спомена и още нещо- като питах какъв е риска от руптора на матката при скорошна бременност ми казаха, че риск има при започващо раждане (т. е при много силни контракции), но при мен това ще се избегне, защото ще съм отново секцио при следваща бременност.

12.   Ох, авторке, много съжалявам за загубата Ви на едно невинно бебче... Пожелавам ти огромно сърдечно следващата ти бременност да бъде добре, безпроблемна и успешна, и да се радвате на бебчето! Ами щом ти са казали, че може да правите опити след 6м. , правете опити. Но ако аз бях на твоето място щях да чакам още няколко месеца и тогава бих започнала опитите! Хайде отново ти пожелавам прекрасна бременност и здраво бебче.

13.   Раждах секцио и имаше ромка преди мен за секцио, планувано, поради това, че ромката беше забременяла втори път 35 дни след първото секцио. лекаря й се скара, че е забременяла веднага, но проблем инямаше дори й беше безплатно, за разлика от българките. Ромката роди секцио 10 месеца след първото секцио. Така че...

14.   Рискуваш не само своя живот, а и този на бебето. Външно може да е позарастнало, но отвътре Не! Затова не рискувай да загубиш бебчето си. Чака се 2 години, тогава е зарастнало напълно. Аз също родих със секцио и докторите ми казаха това условие, без дори да се сетя да питам. Казаха, че в противен слушай, може да не издържат шевовете, след като не е зарастнало, а при бременност доста ще се разпъне матката (на която също има мн шевове).
Може да са ти казали, че вече става, но е доста рисковано.

15.   Аз бих те посъветвала да се консултираш ПОНЕ с още един специалист. Ако и той разреши тогава действай :) Но не издавай силното си желание да започнеш с опитите веднага пак. Нека не се възползват от отчаянието ти.
Също така те съветвам да не се предоверяваш и на мненията във форумите- било този или всеизвестния бгмама. Защото всеки случай е индивидуален и всеки организъм различен. Аз съм се допитвала до мнения за мой гинекологичен проблем, който беше банален и разпространен. И колкото ми помогнаха, токова и ме уплашиха и паникьосаха излишно... А накрая се оказа, че всичко си ми беше ок. Без преглед и специалист, интернет е просто някаква информация, която не бива да взимаш твърде насериозно!

16.   Наясно съм, че и-нет пространството не е за консултации по каквито и да било здравни теми, но исках да се допитам до майки, преживели два пъти секцио в по-кратък период. Прочетох и доста случаи от чуждестранни сайтове на забременели мами 2-3-4 месеца след едно секцио с успешно износване. Случаите повечето са дори от преди 6-7 години. А що се отнася до риска за една такава бременност- не е гаранция, че и след 2-3 години след едно секцио при нова бременност няма да има усложнения. Гаранция за нищо няма. Пак казвам- ще се консултирам и с трети лекар, пак с добро име, ще ме прегледа и той и вече ще решим какво да правим.
Благодаря ви отново, че обърнахте внимание на моите терзания!

17.   Нека кажа и моето мнение; ако си решила да раждаш отново секцио няма никакъв проблем да забременееш сега, но само при това условие и небива да допускаш да има контракции. Който и гинеколог да питаш ще ти отговори че при евентуална рупттура(скъсване) на матката никога няма да стане по шевовете, може на друго място но не и там. Би ли ми казала само първото секцио планово ли беше или по спешност и това беше причина да загубите бебето. Питам те за да мога да оценя рисковете тъй като не си била планова и не ти е пипана шийката на матката е още по-добре. Според мен си прави опити а когато Бог реши че трябва, той ще ти прати бебето.
акушерка Христова

18.   Авторката: Здравейте, акушерка Христова:) Много благодаря, че писахте! Наясно съм, че пак ще раждам секцио при следваща бременност. Това изобщо не ме притеснява. Първото секцио ми беше по спешност в 8-ми месец.
Аз пак да кажа, последно ходих при доктор с изключително добро име ( наистина държах да се прегледам при такъв, защото за мен в момента това е най-важно- да получа най- адекватния и компетентен отговор на въпросите ми). Каза ми, че това с изчакването за година- две след едно секцио, за да може да се забременее пак, е много остаряло. На 6-я месец вече може спокойно да планираме нова бременност.
Ще се радвам да се изкажете и вие, акушерка Христова, макар че аз вече взех решение след този преглед.
Сега се сетих да питам и друго- проблемни ли са безболезнените контракции, които понякога се появяват към 7-ми, 8-ми месец? Т. е. лекото стягане на корема от време на време в 7-ми, 8-ми месец? Аз имах такива с първата бременност и предполагам, че същите може да се появят и при следващата бременност.
Поздрави и хиляди благодарности, че ми обръщате внимание.

19.   Авторката: Още нещо да допълня към отговора ми ( към акушерка Христова). Преди да ме подложат на секцио в епикризата ми е записано : шийка на матката- размекчена, скъсена сакрализирана, разширение- 0 см.

20.   Към авторката- тези кнтракции за които говориш са нормални, те се наричат подготвителни контракции по ''Бракстон Хикс'' и е силно вероятно да ги имаш отново да не те плашат. Истинските контракции които предвестват започване на раждане трябва да бъдат регулярни тоест за период от 10 мин трябва да има три контракции с продължителност около 2, 5мин. всяка. А това че шийката на матката ти е в това положение тоест не пипана и не травмирана е още по-добре. Стискам ти палци всичко да бъде наред
ак. Христова

21.   Благодаря пак за включването:)
Радвам се, че има хора като вас, които гледат да помогнат с каквото могат. Поздрави!

22.   До Авторката: Знам отлично какво Сте преживели, тъй като при мен се случи абсолютно същото. За съжаление бебето почина и все още сме в шок. Попаднах на този форум докато търсих информация за скорошно забременяване след секцио, просто мисля, че само нова бременност ще ме спаси да не се побъркам... Гинекологът, който ми водеше бременността е категоричен, че трябва да се изчака поне една година, но говорих и с други, които казват различно - общото мнение е поне 6 месеца. Моля, пишете ми какво се случва с Вас, как преживявате загубата си и какво Ви казват докторите. E-mail-a ми е ***

23.   И аз загубих моето бебче. В 8 месец бях оперирана по спешност с високо кръвно и страшни отоци по цялото тяло. Докторите казаха, че съм с тежка прееклампсия. Някой може ли да ми даде съвет, колко време е желателно да мине за нови опити. Благодаря, предварирелно.

24.   Преди 2 седмици и ние загубихме нашето бебче заради същите причини както ори номер 23.. съжелявам за загубата ти... много е тежко. И аз бях в 8ми месец. Оперираха ме по спешност и освен прееклампсия съм получила и еклампсия.. и не помня абсолютно нищо... събудих се чак в реанимацията. Последния ми спомен бе че ми пуснаха оскитоцин с който да предизвикат естествено раждане (плода беше вече без сърдечни тонове) и после нищо.... всички лекари минаха да ме видят, защото по думите им съм вдигнала цялата болница на крак и са ме върнали от оня свят.... много ни е тежко сега, но ни казаха че можем да опитаме след 6 месеца, ако искам естествено да родя обаче трябва поне 2 години да се чака...

25.   Здравейте! Много съжалявам за загубата на всички. Ужасно е да минеш през това. Аз имам едно спешно секцио в 8 месец заради прееклампсия, след него изрично ми казаха да се пазя две годин, забременях след 3. Родих пак секцио преди седем месеца и половина с начална родова дейност, леки контракции и 1 см. разкритие. Странно е, че след второто секцио ми казаха да се пазя една година минимум а не две. Сега теста пак се оказа положителен абсолютно непланувано и съм в ужас дали мога да запазя бебето. Все пак толкова скоро след Второ секцио. Ако се включи пак Акушерка Христова, че съм изключително благодарна. Ходих при лекар каза, че не е чак толкова опасно, рисково е, но не може категорично да каже за абост, защото и той носи рискове. Беше по-скоро за да износя бебето. Искам да попитам който има подобен опит кака е било трето секцио по рано ли се прави? Моята шиика като съм имала малко разкритите по-голям риск ли носи сега? искам да пожелая на всички изгубили бебенца скоро да гушнат бебче и всичко да е наред.

26.   Здравейте, след такъв призив няма как да не се включа. Аз разбира се съм съгласна с доктора че няма проблем да износите бебето. Трябва обаче да не допускате поява на маточно контракции, матката трябва да бъде в покой до момента на секциото. Ако се появят контракции, уведомете гинеколога си, той ще ви предпише специални лекарства за задържане. Не яжте фурми, те предизвикват маточни контракции!!! Това много малко хора го знаят. Смело и не се страхувайте, Виктория Бекъм има четири пъти секцио и се чувства прекрасно. Успех стискам палци лекко раждане!

27.   Късно виждам темата, но и аз да кажа, че не е опасно 7 месеца и половина след секциото пак да забременееш. Просто се запиши при доктор, който си разбира от работата и да те след по-често. На 2 седмици примерно. Жени забременяват и износват успешно и след 3-4 месеца след секцио, така че периодът, в който си забременяла ти, е напълно допустим да си износиш бебенцето. Надявам се да се включиш и да ни кажеш какво решение си взела. Поздрави и успех!
Дорисима

28.   Здравейте, темата е супер стара, но се надявам момичетата вече да са родили своето бебче! Как мина с малките интервали между секциото, моля споделете опита си! В същото положение съм и ми се ще малка доза оптимизъм да дойде от някъде...