Споделена история от Здраве

Изключително криви зъби
Здравейте! Пише ви момИче на 14 години. Както се разбира от заглавието, имам доста криви зъби, и на горната челюст, и на долната. Ходих при ортодонт да ми види зъбите, каза ми, че това е един от най-тежките случаи, които е виждал. Естествено, обръсна майка ми 20 лева за прегледа, защото не работи със здравната каса, а и всички ортодонти, които знам, са така. Този преглед беше преди 2 години, когато бях на 12. Сега зъбите са ми същите, не са ми поникнали нови, бях си ги сменила всичките още на 10. Ортодонтът ми каза и че шините ми ще струват около 2000-2500лв. Но още по-добре щяло да бъде, ако си сложа брекети, на които цената им е още по-солена. Та проблема е, че съм от доста бедно семейство и майка ми едва събра парите за прегледа. След прегледа ми каза, че с баща ми няма да ми купят шини, защото нямали пари и не искали да събират и ще си стоя с криви зъби, докато не отида аз да си изработя парите... Да не говорим, че това лято ме кара да си намеря работа, не че аз не искам попринцип, но никъде няма да ме вземат на 14... А тя иска задължително да почна да ходя на работа от сега...
Кажете ми, има ли някакъв друг начин, по който да си оправя зъбите, дори и малко? !

Коментари

2.   Аз съм на 21г. и съм с редки зъби и крива захапка на горната челюст. Не съм си оправила зъбите като по-малка поради твоите причини. Съветът ми е да не се комплексираш и да не мислиш за това.
Аз също имам комплекси, това е единственото нещо почти, което не харесвам в себе си - усмивката. Но колкото повече пораствам, толкова повече разбирам, че този комплекс само ще ми пречи - навсякъде: работа, университет, социални контакти, т. н.
Започнах да забелязвам, че този комплекс е като че ли по-малко сега отколкото беше като бях на твоите години и нагоре, въпреки че се влошава "гледката". И въпреки това съм харесвана, имам приятел, които постоянно ми прави комплименти. Разбирам те напълно, но не трябва да си изграждаш чувство за малоценност заради това.
Та живота е такъв - трябва да се примиряваме с някои неща, а след време - може сама да успееш да изработиш тези пари и да постигнеш целта си. :)

3.   Направи си ръчни шини от телчета.
Стегни зъбите си с телче и ще стане.
Ха не е от най-добрите идеи, но не можеш да си оправиш зъбите без шини и брекети. Затова си направи ръчни. Има една статийка в интернет в която пише за ръчните шини и как да си ги направиш. Казват, че има голям ефект.
Дано да съм помогнала. :)

Violet

4.   Ами, това, което ти препоръчвам е да си събереш пари за шините. Няма друг начин, поне аз не се сещам за друг разумен начин, по който да се реши проблема. Може да си намериш лятна работа, или да работиш нещо малко през учебната година, разбира се ако това не ти спъва ученето. Пък и колко може да са криви..?

5.   Спокойно момиче!! Запази дух!! живота ще ти подаде ръка!!

7.   Какво мога да работя на 14 години?! То така лесно се събират 2500лв. за шини, знаеш ли, номер 4?! Писала съм писма до някакви бизнесмени, които ги бодат парите, да ми дарят пари, за да мога да си оправя зъбите, но са толкова алчни, всичките отказаха и нито лев не ми дадоха (никъде не съм казала цялата сума да ми дадат, може и част от нея).

8.   Щом "ги бодат парите" тези бизнесмени, значи имат бизнес и осигуряват работа.
Питайте за работа или, че по-късно ще им върнете парите, когато си ги изработите. Все пак е вариант.
Знам, че да си намериш работа на 14 и то с криви зъби е наистина трудно. Повечето от работодателите в наше време не са толкова образовани и не оценяват хората по истинските им достойнства, което е жалко, но факт.
Много съжалявам детенце! Знам какво изпитваш и какви са страховете ти. И аз имах такива зъби, но съм доста по-голяма от теб и тогава изправянето им си беше безплатно, стига да имаш желание.

9.   Да, родителите ми очакват аз да тръгна да работя на 14, а тях ги мързи да ходят на работа, особено баща ми. Ние с майка ми го караме да тръгне и на втора работа, защото сме много бедни, но той "Няма да тръгна, какво да направя, че сме бедни? ".