Споделена история от Здраве

Липса на желязо
Преди няколко мес. ходих на ендокринолог и се оказа, че имам липса на желязо. Изписа ми ми да пия желязо на капсули, проблема е, че не ги пих редовно и хвърлих опаковката... и сега не мога да си спомня как изглеждаше и как да обясня в аптеката какво търся. А предполагам, че трябва да пия точно каквото са ми казали... или няма значение, т. е мога да си взема таблетки или витамини, за да си набавя желязо?

Коментари

1.   За да си набавиш желязо най-добре яж червено месо, а иначе е важна концентрацията на препарата, вътре същото - независимо от марката. Вземи си все пак просто мултивитаминчета с нормална концентрация на желязо (желязото може да се предозира! ) и си ги яж всеки ден.

2.   В чужбина съм и пия таблетки желязо, но предполагам че в България ги няма точно същите. Когато бях в Бг-то ми бяха изписали капсули B 12 и ми ги вкарваха с инжекция. Не знам дали става въпрос за същото, но най-добре иди пак на лекар.

3.   Друг начин за набавяне на желязо е чрез спанак или леща. Но за да се усвои желязото от не-месна храна, трябва и витамин C. Затова е добре да се добавят и лимони към спанака или лещата.

4.   Трябва да се разбере каква е причината, да ти липсва желязото. При нормално хранене можещ да си го набавяш от храната а ако взимаш желязо като препарат можеш да се предозираш.

5.   Авторката:
Здравейте! Всъщност май не се изразих правилно, нямам липса на желязо, а недостиг... ендокриноложката ми каза, че ми трябва малко да си го набавя, и каза да си взема, по-точно не ми е казала какво точно да пия, само каза да си купя желязо но не разбрах под формата на витамини или капсули... Май пак ще ходя. Това настрана сега, само да попитам, дали заради недостига на желязо, краката от коленете надолу ме болят от няколко месеца? Не е някаква силна болка, усещането е, че цял ден съм ходила и краката ми са уморени. Дори в момента ме болят... болката се усеща само в коленетеллл Иначе каза, че имам достатъчно калции, даже предостатъчно както и витамин Ц в организма... за това се учудвам защо от толкова време вече ме болят коленете... Смисъл, нали калциите са точно за здрави кости. И тези витамини А, Б, Ц, Д, причиняват ли някакви неприятни странични ефекти?

6.   Феро градумет, Феро фолгама или Тотема.