Споделена история от Здраве

Кашлям вече няколко месеца
Здравейте! Поводът за темата е упоритата ми кашлица, която се задържа вече три-четири месеца. Имаше периоди, в които много рядко кашлях, но сега пак съм леко болна и на моменти се усилва доста. Дишам чисто, тренирам воден спорт, но водата по никакъв начин не ми пречи. Позволявам си понякога сладоледи, въпреки това побързах да спра преди да съм се разболяла съвсем. А газирани напитки не пия вече две-три години.
По принцип имам добър имунитет, но чак майка ми се чуди какво ми става напоследък. Пия сиропи и смуча таблетки като Стрепсилс и Трахизан, но като че ли не се подобрявам от тях. Още не съм ходила на лекар, но не мисля, че ще ми предпише антибиотик или нещо по-различно от това, което приемам в момента.
Чудя се дали вече не съм развила бронхит и ще съм благодарна, ако се отзовете по темата ми с мнения. :)

Коментари

1.   Може да е от запрашеността или заради благоприятни условия за развитие на патогени в жилището ви - покривки, одеала, килими, мокети, дюшеци, тапициерия на мебели, домашни животни. Изчисти си поне твоята стая от стари текстилни неща, смени си матрака, възглавницата и всичко, което поема боклуци. Ако имате възможност сменете пода с паркет, теракот или друга подходяща, нетекстилна настилка. Почисти всички мебели от прах, боядисайте стените. Дограмата трябва да е такава, че да осигурява добро проветряване, без да става течение. Ако иамте климатик и той трябва да се почиства, чел съм че и подпоомага развитието на зловредни организми, освен това създава повишено движение на въздуха, което според мен не е здравословно.

2.   Купи си от аптеките евкалиптово масло(малки шишенца) и си прави инхалации всеки ден сутрин и вечер. В съд с вряла вода накапваш няколко капки от шишенцето, надвесваш се над съда и си завиваш главата и съда с кърпа докато дишаш изпаренията - поне 15 минути(дръж очите затворени). Инхалации можеш да си правиш и със сода бикарбонат(слагаш содата след като водата е завряла и внимавай да не изкипи, и пак се завиваш с кърпа над съда).
Също е добре в стаята където спиш, в съдче с малко вода, се накапват около 8 - 10 капки от евкалиптовото масло, да се сложи върху пламъка на свещ и така да дишаш изпаренията докато спиш. Има специални съдове за изгаряне на такива масла и отдолу има място за свещичката, но ако нямаш можеш да пригодиш нещо. Само внимавай как ще сложиш свеща, за да не предизвикаш пожар. Използвай метален съд върху метална поставка, и пламъка да не бие директно в съда, а на разстояние - така че да се получава изпарение, а не завиране. Свещички използвай от тези които са с метално дъно(плоски) - една такава стига за през ноща.
Евкалиптовото масло действа успокояващо.

3.   За кашлица най-ефективното е:смесваш равни количества МЕД, ЗЕХТИН и АЛКОХОЛ(по силен). Разбьркваш всичко добре и пиеш по 3-4 супени льжици на ден. След около 3 дена ще забележиш подобрение. Пий го поне една седмица.

Дьщеря ми се давеше и не можеше дори да спи от кашлица, само това и помогна.
Много е ефективно-пробвали сме го в кьщи всички. Никакви сиропи не могат да се сравняват с това.

4.   Ами отивай на лекар какво чакаш? Ако пушиш спри цигарите поне временно.

5.   От Авторката: До номер 1, с майка ми разчистихме старите дрехи преди няколко седмици, стаята ми има паркет от доста време, килим не слагаме, мебелите не са съвсем нови, но са си съвременно PVC, дограмата също ни е нова. Стаята е ремонтирана основно преди 2 год. и е пребоядисана със антибактериална боя със сребърни йони. Иначе матраците са на около 10 години и определено са за смяна, но не мисля, че от това. Климатикът също е нов и е почистван няколко пъти, не сме го пускали скоро.
Имам си зайче за домашен любимец (доста чистоплътно животно е), но определено не проявявам алергия към него, дори като ми е попадал пух в носа.

Номер 2, идеята ти за маслото и парата е доста добра и мисля да я изпробвам. Отвреме-навреме ходя на парна баня и понякога хората, които идват капят малко евкалиптово, лавандулово или ментолово масло на отворите и помага донякъде. Но понеже вече започна летния сезон няма да я пускат повече.

6.   От 1.

10 години са доста за матрак. Бъди сигурна, че са бъкани с най-различна фауна и флора, дори и да не е в тях конкретната причина за кашлянето ти. :)

7.   А все пак прекарваш ве леглото около 1/3 от денононощието и би трябвало матракът, възглавниците и другият спален инвентар са основният фактор, на който трябва да се обърне внимание.

8.   При дъщеря ми беше същото известно време. Спеше с пухена възглавница и се задушаваше от кашлица.
Случайно една нейна приятелка я посъветвала да смени възглавницата. Оказа се алергия към пух.
Вече този проблем го няма.
Все пак, спомнете си преди да си вземете зайче, имали ли сте тази кашлица. Много е неприятно да се разделите с домашен любимец, но ако сте алергична, ще ви се наложи.
Това, че пух е попадал в носа ви и не те е притеснявал в момента, не значи че нямаш алергия.
Ако кашлицата е от раздразнена трахея, то много помагат борови връхчета. Има ги в аптеките. Пие се като чай - има упътване. Това беше ефективно при майка ми и при една от племенниците ми (астматичка).
Друга ефективна билка за кашлица също изпробвана при дъщеря ми след тежко боледуване беше чай от акация, който се пие не много горещ - почти стайна температура.
Понякога горещите чайове повече засилват кашлицата.

Има и още нещо което не е за пренебрегване: Прекаляването с отхрачващи сиропи, може да оводни белите дробове, така че кашлицата да не спира с месеци.
Така се беше получило с дъщеря ми, когато беше малка.
Просто един доктор погледна в картона й и се изуми, от това колко дълго е пила отхрачващи сиропи. Спряхме ги и кашлицата постепенно спря. Благодарна съм му на този човек, който ми обясни последствията от прекаляването с тези сиропи.

9.   Е, ами за няколко месеца как не можа да стигнеш до лекаря. А, за нета намери време? Във БГ от 3-4год. има епидемия от Туберкулоза която не се обявява официално, но всички около границата ни и не само -гърци, италианци, и т. н пишат по вестниците им че почти всичките им БГ емигранти са болни от ТБ. Има държави които са въвели законодателство всички българи преди да започнат легална работа минават на мед. преглед и задължително искат да видят Белегът от БЦЖ. Без този белег направо ги изхвърлят, документите не ги интересуват искат да се уверят със очите си... толкова е зле. Във Гърция- Солун преди 3 месеца пишеше във вестниците им, че са намерени 11 българи във един апартамент във центърът на Солун - всичките болни от Туберкулоза. И ще въвеждат задължителна БЦЖ ваксина за емигрантите особено за Българи и африканци. Толкова са зле нещата, че са вдигнали ръце и са готови да плащат само и само да ограничат болестта. А, на грък да му вземеш пари е трудно.... , камо ли сам да си ги даде.

Пък чакайте още 30 месеца...

10.   №9 Какво значи, че вестниците им пишат, че всички Бг емигранти са с Туберкулоза?
Та, щом нашите емигранти всички са с туберкулоза, то значи и ние дето си седим в Бг сме същите.
Вестниците пишат всякакви глупости за нас, но самите тези държави, които споменавате, не се отказват да наемат наши работници.
Така, че не плашете момичето излишно.

Съгласна съм, че досега е трябвало авторката да посети доктор и да се види откъде идва проблема.
Нека тя самата сподели, ако я прегледа лекар.