Споделена история от Здраве

Вероятно имам социална фобия
На 20 съм. От известно време останах без приятели и не излизам, живея изолиран , в последно време започвам да изпадам в депресии. И вече не знам как ще го направя. Развих някакъв страх от общуване- препочитам много често да съм сам отколкото да има около мен хора. Каквото и да говоря - мисля си, че вече не съм актуален .

А от скоро разбрах и за тази диагноза "социална фобия" и ето какво открих. ..: "Хората забелязват всяка моя грешка. Всеки вижда какво става с мен. Трябва да се представя добре, иначе всички ще разберат, че не ставам и ще ме отхвърлят". Това е най-честото каквото мисля за себе си.

Споделям с наще, но те не ме взимат на сериозно. Нямам никакъв подход към хората. През годините почти не успях да задържа приятели, а вече не знам това как може да стане. Студент съм, но какво от това. Немога да живея сред другите- а ако някой разбере за това с мен е свършено тотално.

Помогнете какво да направя. Тук съм чел много подобни истории - една като моята и други подобни за "самотници" , но мисля че проблема е един. Това не е живот от лекции и у дома и обратното.

Коментари

1.   Аз съм момиче на 19г. и имам същия проблем, но мога да ти кажа, че нямаш социална фобия със сигурност, защото аз бях на психолог точно защото си мислех че нещо не е в ред с мен, но това са пълни глупости. Такова нещо като 'соц. фобия' не съществува, всичко се състои във факта, че прекалено много се самонаблюдаваш и отчиташ грешките си. Трябва да разбереш, че всеки може да допусне твоите грешки и следователно никой не може да бъде идеален, затова и ти не можеш. Хората даже често не забелязват твоите грешки, не чуват когато напр. ти изкъркори корема по време на пълна тишина в стаята, защото всеки е достатъчно самовглъбен в себе си. А за приятелите-аз стигнах до извода, че просто не си струва да бъдеш сред безамбициозни и елементарни хора, а свястните хора са малко. Всички депресии идват от това, че прекалено много мислиш за нещата, Спри да следиш всяко свое действие! Бъди непосредствен, за да не изглеждаш изкуствено!

4.   От автора: благодаря за съвета. Незнам дали хората около мен саелементарни или нещо друго , но давам всичко за да се променя. Няма нищо по лошо от това да си сам, самотата отблъсква хората от мен. Готов съм да падна на нивото на друго , за да не ми минават току така най-хубавите ми години.

5.   Аз съм момче на 20 и живея по пободен начин. Кажи от кой град си? Този въпрос го задавам и към момичето от коментар №1. Много ми хареса отговора ти. И аз сам съм стигнал до този извод.
Хората като нас се осамотяват, защото са различни от останалия добитък и немогат да се впишат по същата причина. Аз лично и неискам! Живей си живота, без да съжаляваш за нищо. Освободи се и все пак си намери занимания за да не стоиш по цял ден в къщи, защото това въобще не е добре, от там идват депресии и всякакви такива вманиачавания. Ходи да спортуваш, ако не си спортен тип се запиши на някакви уроци, каквито и да са, но не прекарвай деня си пред компютъра или телевизора, това само може да ти донесе неприятности впоследствие.

6.   Пич не трябва да им падаш на нивото само и само да не си сам. Излизай, занимавай се с всякакви неща, запълни си ежедневието, все ще срещнеш някока правилния човек с който да се разбирате.

7.   И аз съм така.На моменти изпадам в криза и мисля за самоубийство - не знам до кога ще продължи. Надявам се да издържа и да не го направя. От този живот - като в затвор друго не зная.

8.   От N1 за N5: Аз съм от Пловдив. Ако искаш пиши ми, e-mail адреса ми е: love_26@abv.bg

10.   Същият съм и аз