Споделена история от Здраве

Хафефобия - страх от докосване?
Здравейте.

Бих искала да споделя с вас нещо, което лично за мене не изглежда странно, но познатите и приятелите ми остават понякога много объркани от моето поведение. Не позволявам на приятели и познати да ме прегръщат или целуват по бузата за здравей/довиждане. Просто ненавиждам такива жестове и когато някой посегне да ме прегърне, подавам ръка за здравей/довиждане. Често след такова действие от моя страна, виждам объркана физиономия. Целувките по бузите са истински кошмар, направо ги мразя и считам за навлизане в личното пространство.
Колебаех се за заглавието на темата, защото не мисля, че е точно хафефобия, не е страх, по-скоро е неприятно усещане. Не е страх от някаква зараза, по дланите ни се намират много повече бактерии.

Искам да отбележа, че семейството и приятеля ми ми целувам и прегръщам без никакви проблеми. Усещането за допир с тях ми е приятно. В сексуално отношение всичко е наред.

Има ли други хора като мен, които не обичат да ги прегръщат приятелите им за здравей/довиждане? Какви обяснения давате, когато хората остават объркани от вашето нежелание да ги прегърнете/целунете?

Благодаря предварително за участието ви в темата.

Коментари

1.   Аз нямам обяснение. С прегръдките нямам проблеми. Но страшно ненавиждам целувки по бузата и по челото, ама особено по бузата. И при това от който и да било. От съвсем малка ми е много неприятно. С други неща съм ок. На 25г. съм.

3.   Това го намирам за доста странно. Все пак са ти приятели. Една прегръдка няма да навреди на никому. Някой могат да го приемат лично и да се обидят. Но ако толкова не можеш да го превъзмогнеш, им кажи за тази твоя фобия, за да не те разберат погрешно и да мислят че проблема е в тях. :)

4.   Сигурен съм, че искаш да си запазиш личното пространство за себе си!!! Не се тревожи, много хора я имат тази „фобия“, но тези случаи са описани в книги за психология и езикът на жестовете и е нормално да реагираш така, защото ти не се доверяваш лесно на чужди хора в личното ти пространство и това е вид самозащита! А и имаш право- хората просто искат с прегръдка и целувка да спечелят лесно доверието ти на 100%

5.   Това си е съвсем нормално и за всеки е индивидуална степента на неудобство-някои нямат проблем изобщо да се прегрущат с хората, на други не им е приятно да правят така. Това си е до принципи, ти и хората като теб просто си ценят много личното пространство и подсъзнателно се опитват да поставят видима граница между най-близките и всички други.
Обяснения изобщо няма да им даваш, просто ще си подбираш приятелите така, че да са хора уважаващи чуждото лично пространство и предпочитания, или ще покажеш на сегашните си приятели, че това за теб не е нормално между приятели. Те са длъжни да уважат твоето желание и да се съобразяват с него, а ако не са ами работата е от просто по-проста-изхвърляш ги от живота си и държиш около себе си само уважаващи те хора, с които се чувстваш комфортно и удобно във всяка ситуация.
S. A. D.

6.   Аз лично също мразя някой НЕПОЗНАТ дори да се доближи до мен. Това усещане го нямам от близките.
Страня от хора, с които не съм свикнала ; да не говоря, че че ако ме докоснат-ме побиват тръпки (неприятни).
Така чеее... не си единствен ;)