Споделена история от Здраве

киста на яйчника
Здравейте,

Преди 6-7 месеца ми откриха киста на левия яйчник. Генеколога каза след 6 месеца отново да отида на преглед, защото можело и сама да се спука. Днес отидох при друг генеколог и каза, защо не съм отишла преди 3 месеца, не била се спукала тази киста и била "солидна" или нещо подобно, каза след цикъл да отида за да предприемем някакво лечение. Прочетох в нета, че след 5-6 месеца филикул или киста, ако не изчезне а си остане и е пораснало става въпрос за тумор. Много се притесних това вярно ли е? Има доброкачествени и злокачествени, но след като генеколога каза, че е необходимо лечение - значи ли това че имам тумор?

Коментари

1.   Кистите са различни по вид. Настина, когато се появи киста, опитват за известен период с лекарства. Ако не се повлияе, се налага оперативна намеса. Кистата дали е доброкачествена или не може да се предположи, когато ти пуснат туморен маркер. Но със сигурност става ясно след отстраняването й. Не чети всякакви неща из интернет, защото не е особено полезно. Отиваш пак на преглед и искаш вагинален ехограф и да ти пуснат туморен маркер. Щом не се е спукала досега, най-вероятно сама няма да го направи - 6 месеца са доста време за една киста. Не се шашкай излишно, ами си намери читав гинеколог и след цикъл отивай.

2.   Моята история е малко дълга, но... Когато бях на 17 по спешност ме приеха в Пирогов. Тогава, "великите" лекари не се разбраха, на кой яйчник е кистата, та решиха да махат и двата яйчника. Лежах 2 дни в болницата и когато решиха, че ще правят операция, аз пък избягах... Баба ми ме заведе при една частна клиника на ул. Одрин( не се сещам точно за адреса, но ако решиш, ще питам). Там с влизането един много възрастен лекар ми огледа Лицето и рече и отсече- имаш киста( не му бяхме казвали) пусна ми изследвания, погледна на видеозона и каза да пия чашка бира вечер, а през останалото време ми изписа някакви чайове... Не минаха и три месеца и оп хем изчистих и камъчетата от бъбреците си, хем и кистата изчезна. Страшен лекар, след като отидох пак, първия му въпрос беше: И камъните ги няма нали? Викам ми май да, ама ние незнаехме, че и камъни имам... Пусна ми пак изследвания( стават за 30 мин. ) и от тогава го богославям. Същия този доктор излекува и баща ми, сега го е наследила дъщеря му и тя също е толкова добра. Късмет

3.   Не се шашкай, трябва да имаш предвид, че лекарите в наше време са изключително комерсиални. Въобще не им пука за човешките болки и страдания гледат само паричките. За това отиди на още 2-3 доктори, направи си експеримент, на един двама от тях не казвай, че до сега са те преглеждали и се прави, че за първи път посещаваш лекар с тези оплаквания. Ще ти дам пример с мен когато бях студент ми поставиха диагноза разширена вена на единия тестис, като обясненията бяха, че непременно и точно тогава трябва да ми се направи операция защото иначе тестиса с времето ще умре и ще намалее силно производството на сперматозоиди, а можело да остана и стерилен. Посетих още 4 доктора и така се оказах в ситуация трима души да твърдят, че ми няма нищо, а двама обясняваха, че операцията е задължителна, като имах среща и с шести доктор, но се отказах защото си дадох сметка, че становищата за и против операцията може да станат 3:3. Заложих на мнението на един към 70г. хирург, който вече се беше нарязал достатъчно и той след, като ме прегледа ми каза "Бе момче при теб това си е просто особеност на организма. " Благодарен съм му и до сега когато имам семейство и три деца. Успех.

4.   Операцията, ако се наложи такава изобщо, може да бъде лапароскопска - тогава яйчникът се запазва. Много е важно колко голяма е кистата, защото над определени сантиметри няма възможност за лапароскопия и трябва да се прави по стандартния начин. Така че - не отлагай нещата.

№1

5.   Нямаш тумор, спокойно! Точно вчера обяснавах на едно момиче тук що е то киста на яйчника и как се лекува, но ще го обясня и на теб.
Първо да ти кажа, че 1/3 от женито по света имаме такъв проблем, лично на мен ми се е случвало два пъти и втория път беше около 8 см и едвам избегнах операцията, но успях да го махна с лекарства. Та значи как започна всичко. Бях на около 25 когато с мъжът ми решихме, че искаме бебе и почнахме с опитите. По едно време цикълът ми спря и аз щастлива решавам, че е станало и отивам на лекар за подвърждение и да ми каже какво да правя по нататък. Е, да ама не! Буквално ме поля със студен душ когато кажа, че цикълът ми е спряб заради огромна киста! И веднага ми предписа лечение. Няколко дни пих дуфастон и някакви други хапчета (не им помня името), тях май ги пих по-дълго и така месеци на ред на контролните прегледи гледах как кистата намалява и накрая изчезна, междувременно си загубих работата и решихме да отложим правенето на бебе и за това докторката ми изписа Диане, което хем регулира хормоните и не позволява образуването на кисти, хем е противозачатъчно и сега, няколко години по-късно още си го пия и нямам никакви проблеми с кистите. Обаче всички тия хапчета са с рецепта, така че трябва да ти ги изпише лекар, обаче не е нищо чак толкова страшно. Както ти казах, според моята лекарка, около 1/3 от жените по света са с кистелозни яйчници. Единстветоно гадно е, че един ден ако решиш да имаш деца може да стане малко по-трудно, но и това е спорно. Обаче иначе кистите са си съвсем безобидни и да понякога се пукат сами (и това ми се е случвало), но ако не, ти изписват хапчета и се оправяш.

6.   Благодаря за коментарите! Днес отидох при втори генеколог оказа се, че е киста 5/5 см и е почтни трикамерна станала, каза да направя изследване туморни маркери СА 125. Не съм имала деца досега, а съм на 30г. и времето напредва, тъкмо мислехме с мъжа ми до 1-2 г. да си направим бебе, но нищо се незнае. Ще отида при няколко специалиста, дано да няма нужда от операция и да си имам деца някой ден.

7.   Как пък едно младо момиче не написа правилно пустата му дума - гИнеколог.

8.   Кистата не е малка-това е колкото орех приблизително. Моята беше също толкова и определено ми създаваше проблеми. Туморният маркер беше нисък като стойности. При мен с лекарства не стана. Ако се наложи операция, направи я чрез лапароскопия, но си намери лекар, който да става и да е правил достатъчно такива.

№4

9.   прочети за чая от бял равнец.. много е полезен за яйчниците

10.   Здравейте. Имам киста 5 см на десния яйчник. След няколко дни ще ме оперират с лапароскопичния метод. Притеснявам се от това , че е възможно да ми премахнат яйчника. С един яйчник може ли да се забременее задължително ли се премахва яйчника при тези размери? Моля ако някой вече е минал по този път да пише. ПРИТЕСНЕНА СЪМ!