Споделена история от Здраве

Хронична диария
Здравейте!
Момиче съм на 19г. и имам диария от 2 години насам.В началото си помислих, че е нещо нормално и че се случва при всеки, но мина известно време и нищо не се промени.Ходих няколко пъти на гастроентеролог, но резултата е същият, т.е. няма промяна.В сравнение с предишното ми състояние (когато ходех 4-5 пъти до тоалетна на ден)сега съм по-добре (ходя само 1-2 пъти дневно).Доволна съм от една от гастроентеролозите, която ми обясни причината за това и се опита да ми помогне.Каза ми че причинител на това заболяване са антибиотиците(99%).Успокои ме като ми каза че всичко ще се въъзстанови до 3 години и аз чакам с нетърпение това да се случи.Сега страдам и от наличие на газове.Много ми е неудобно да ходя до тоалетна в обществени места или там, където има хора, чак ме е срам.Ако някой страда от нещо подобно моля да ми даде съвети.
Благодаря предварително!

Коментари

1.   Здравей,
и аз имам подобен проблем от около половин година. Много е неприятно. При мен също е от хапчета, но няма как да спра сега лечението с тях. След няколко месеца ще спра. Единственото, което знам като лек освен хапчетата при диария е чай от шипки. Шипките действат запичащо. Освен това са богати и на витами Ц. Пробвай да пиеш по 2-3 чая от шипка на ден. При мен имаше някакъв ефект, но лятото спрях заради жегите. Сега започвам отново :)

Дано поне малко съм помогнал.

М27

2.   А в момента някакви лекарства пиеш ли и какви? Специално за газовете има много ефикасни хапчета. Поговори с твоята лекарка. Иначе ще те посъветвам да се обърнеш към лекар-хомеопат. Има много много хомеопатични продукти, които със сигурност ще ти помогнат с хроничната диария и не влияят на приема на други лекарства.

3.   Изхождане до 2-3 пъти на ден е съвсем нормално, и даже, желателно. Мисля, че е нужно да се употребяват системно пробиотици, за да се възстанови чревната флора. По аптеките има всякакви, но е добре лекар да каже кое е най-доброто. Аз залагам на капките Биогая и на препарати, съдържащи Ацидофилус и Бифидус. Но е важно да се приемат поне 2-3 месеца.

4.   Авторката: В момента не пия никакви лекарства. Преди пиех Линекс форте(доста време ги пих), но не ми помогнаха особено. После ходих на друг лекар, който ми изписа Креон 25 000 и ципрофлоксацин. След това започнах да пия Био баланс(пробиотици). Със сигурност мога да кажа че има ефект, но след като ги спрях нещата пак се промениха. Пък и не биваше да ги употребявам дълго време. По едно време ми беше омръзнало и си наложих строга диета и почти не можех да ям нищо. Ограничавах се от много неща, което не е препоръчително и здравословно. Бях изгубила всякакви надежди. Вече се опитвам да свикна с това и да мисля че с времето всичко ще се оправи. Дано да е така, защото не искам до края на живота си да съм в това състояние.
Знам, че изхождане до 2-3 пъти на ден е нормално, но да е така както трябва (незнам как да го кажа).
Ако някой е имал подобен проблем и е успял да се излекува, т. е. се е спасил, моля да ми сподели, защото наистина не се чувствам здрава и имам нужда от някаква подкрепа.
Благодаря ви за всичко.

5.   Може би малко ще те разочаровам, но няма такова правило че това минава след три години. Пробиотиците се пият продължително време, за да може да се възстанови чревната флора, ако причината е в антибиотиците, които си пила. Също така не казваш дали има периоди, в които всичко е наред. Ако има такива периоди е възможно да е на нервна почва. Имаш ли някакви проблеми, които биха могли да отключат това състояние? Помисли върху това.

6.   От авторката: Да има и такива периоди, в които всичко е идеално, например сега. Чувствам се прекрасно, така и надеждата ми че ще се оправя нараства все повече. Понякога и аз си мисля, че може да е психически проблем, т. е. когато губя всякакви надежди всичко става много зле и диарията надделява.

7.   Следващия път, когато пак се появи трябва да се консултираш с психотерапевт или психолог, а не да изпадаш в отчаяние и да си мислиш че няма лечение.