Споделена история от Здраве

Тревожно разстройство или нещо друго
На 23 години съм младеж. Проблема е, че имам тревожно растройство от година и половина или по точно Паническо разстройство( и агорафобия) с панически атаки- сърцебиене, задух, страх от инфраркт и други. В началото ми беше изписан само антидепресант(Сероксат), но поради страх не го пих за сметка на това започнах да пия алкохол, с който се успокоявах и не получавах панически атаки. Но за над половин година редовно пиене, отидох на друг доктор, защото алкохола в края показа своето лошо лице, а това, че може само да ти навреди и че, не решава проблема. Бързо спрях алкохола и започнах редом с него терапия със Сероксат и Ривотрил в началото заради алкохола 3 по 1 мг, но след седмица от само себе си го намалих и в продължение на 6 месеца вече пия тази доза Ривотрил и Сероксат, намалявал съм дозата ривотрил до 0, 75 ривотрил в единични дни, но така и не мога да го намаля повече и трайно, подържам доза 1-1, 25 мг на ден. Освен тази доза ривотрил пия си и Сероксат по 20 мг на ден, обаче след значителното подобрение през този период ( с хапчетата преборих Агорафобията и дори излизах без проблем), обаче последните дни не се чувствам много добре, тревожен, раздразнителен, със симптоми на скованост на моменти на краката и ръцете и следователно депресиран. Преди един час въпреки, че пия хапчета получих паническа атака, която беше гадна като усещане, цялото тяло беше под напрежение( особено корема и стомаха, едва не повърнах), в паниката пийнах допълнителна доза ривотрил 0, 5 мг освен това си измерих и кръвното, което не беше високо. И си задавам въпроса това ли ми е точната диагноза, която ми поставиха Тревожно-депресивно разстройство или е нещо друго. Щом пия антидепресант и успокоително би трябвало да съм добре и да не получавам чак такива кризи, също така и да съм депресиран тези дни? Пия 6 месеца тези хапчета и вече не знам какво ми е точно. Четох си за изпити, а тези дни дори не ми е до четене, почти не ми се прави нищо. Само да спомена, че преди няколко дни се ядосах по един проблем и получих като нервна криза, дали това е дало отражение не знам. Многото тревоги и проблеми дали не ме държат в такова състояние. Да спомена и за друг мой проблем и това е, че нямам много приятели, почти нямам с кой да споделя за проблемите си- чувствам се сам и в това отношение трудно виждам изход, живея в малък град и много не се имам с хората. Не съм конфликтен, но съм по затворен като характер това ми е проблема, повече общувах с колегите от университета. Та въпроса ми е какво да правя сега- да отида веднага на доктор ( ходя почти всеки месец), да изчакам ли малко? Въобще това ли ми е правилната диагноза - да не би да е нещо друго. Нашите ме успокояват, че не е. Но не знам. В момента съм малко след стрес от паник атаката и се надявам да не ми се отрази зле и да се връщат старите кошмари. До преди две седмици макар и бавно вървях нагоре, а сега пак тази несигурност. Не знам какво да кажа и на майка ми- писна ми от приказки от рода стягай се, няма страшно( което го знам), обаче ако беше толкова лесно нямаше да има антидепресанти, успокоителни и такива неща.

Коментари

1.   Лелее, не вярвах, че има и друг като мене, мислех си че съм единствен, в смисъл такъв от време на време получавам панически атаки които се изразяват като параноя, страх от мисленето, страх от широки и тесни пространства, слаб пулс, широки зеници, внушения, не приятно усещане в областа на коремаи още много, но и до сега не съм намерил оговорите за този проблем...

2.   Ще се оправиш. Иска се време и усилия от твоя страна. ТърсИ положителни емоции-мислИ и правИ това, което ти е приятно-намери какво е то. Секс, спорт, изкуство, литература, интернет, бизнес, учене. НамерИ тези мисли които пораждат паниката и депресията или пък в кои периоди на деня, седмицата се появяват и ги изчистИ. При всички положения-намери си занимание, което да не ти е противно и по задължение, а най-добре е да ти е приятно и да те привлича, да ти ангажира времето-за да нямаш време и повод за неприятни мисли. Твърде млад си за такива проблеми... Нищо, че селището е малко-търсИ хора, с които можеш да общуваш, включително и по тези въпроси, независимо от пол и възраст. Има хора които ще те разберат-на първо място роднините. Ако трябва премести се в по-голямо селище. Гледай да оставиш силните лекарства. Алкохола помага за отпускане, но явно си прекалил-вечер преди лягане малко, колкото да те отпусне и да заспиш. Основното лекарство си ТИ с твоите мисли и действия-лекарствата са временни и подпомагащи твоите усилия! Успех!

3.   Лечението за теб е секс, басирам се че не си правил отдавна :)

8.   Както написах и в друга тема. Имал съм панически атаки ама скованост, сърцебиене, задух и тн. плюс главоболие изключително силно. Спрях месото и за няколко месеца организма се пречиства. Медитация и правилна храна плюс упражнения с дишане и се оправих. Нито главоболията, които бяха ужасни за мен нито тези ужасни пристъпи, с които стрясках всички.

9.   Диагнозата ти е правилна, но не си мисли, че е лесно да се справиш с това чудо. Антидепресантите са подпомагащо средство- основното лечение си е твоя грижа - промяна на мисленето, занимания с йога. Това със съвета за секса - когато си в такова състояние изобщо не ти е до секс през повечето време. Още нещо направи си изследване на хормона на щитовидната жлеза - ако там всичко е наред, значи наистина основната причина е психическа и можеш да посетиш психолог за изясняване на причината, довела до паническото разстройство. Има един сайт, който за хора с такова разстройство, намери го и там има доста полезни неща, защото са казани от хора, които го преживяват или вече са се справили в значителна степен. Алкохолът няма да свърши работа.