Споделена история от Здраве

Гриза си ноктите, на 18г. съм
Здравейте! Аз съм момиче на 18г.
От както се помня си гриза ноктите. Баща ми също ги гризе и вероятно от него съм го видяла като малка.
Спирала съм около 3 пъти. Ставаха дълги и хубави, постоянно се грижех за тях, но винаги идваше ден, в който не можеш повече и ги изгризвах.
Ако питате кога ги гриза: Винаги когато има някакви емоции - мн весели, буйни или депресивни; когато гледам филм и ми е мн интересно, или просто като си седя на компютъра и чета историите Ви.
Всеки ден е борба, но всеки ден я губя.
Ако спра за около седмица или две и после ги изгриза, по време на гризането се чувствам сякаш си свалям товар от плещите и се успокоявам напълно, но веднага след като и последния е "загинал" се чувствам зле от провала.
Знам, че има много хора които са спрели - моля ви дайте ми съвет!
Има и такива които без проблем могат да спрат за месец и повече, но после пак започват, а аз ги гриза всеки ден.
От лаковете, разбира се няма смисъл.. горчивият лак го изгризвам без проблем. На ноктопластика и обикновени изкуствени нокти също не съм склонна - второто съм го пробвала, а първото е мн скъпо.
Разбирам, че всичко идва от главата ми и трябва да променя мислите си. Затова тези, които са спрели и тези които могат да ми предложат адекватно себелечение моля да ми пишат. Благодаря! :)

Коментари

1.   Аз съм на 29 М и до ден днешен си гриза ноктите. Почнал съм на 7-8 годшна възраст и така до сега. Нашите пробваха всякак да ме откажат, ама не успяха. Според мен, единствения начин е чрез собствената воля, колкото и невероятно да звучи.
А кожичките, гризеш ли ги?

2.   Аз съм на 29 години, жена и от както се помня ги гриза ;((( Много искам да се отърва от този грозен навик, но не успявам да се преборя.

3.   трябва да приемаш повече калций! Това е естествена реакция, която може да се превърне в навик!

4.   Здравей!
Имах този проблем до 6-7 клас. След това реших, че искам да имам хубав маникюр и просто престанах, за да го постигна. На 18 си, не си малка, всеки път като ти се прииска си помисли колко грозни ще изглеждат отстрани, как ще ти се смеят хората и как момчетата това ги отблъсква - филмирай си малко съзнанието, започни да се убеждаваш с тези причини, измисли си и други подобни и би трябвало да се получи. Успех :)

5.   Момче на 16 ^^ И аз съм същия от както се помня и да ти кажа.. не виждам нищо лошо. Разбираемо, че е грозен навик, но за хората които не го "практикуват" :D, а иначе както ти каза. Когато си ги изгризеш хубаво сякаш сваляш товар от плещите си и е много вярно и правилно изказване :D.

Аз също съм пробвал да не ги гриза, но.. то ми е навик и някак подсъзнателно. Имал съм случай в които трябва да върша някаква работа, но по средата на всичко аз спирам и започвам да си гриза ноктите :D Иначе ръцете ми са чисти - също и ноктите и не ми пука продължавам да ги гриза.

Как да се отървеш от този проблем? - Няма как. :D Може би това е единствената неразгадана загадка в историята на човечеството до този момент :D По някакъв странен начин това ни отличава от другите и трябва да се чувстваме малко по различни :D На мен ми е някак забавно и въобще не ми пука какво ще си помислят хората. Иначе когато съм навън не го правя.. просто не се сещам (имало е и случай в които съм го правил, но се случва по рядко), а иначе когато съм си в нас - редовно :D

А и не само ноктите. Кожичката под тях - също! Тя е една от най - сладките неща на света :D Очаквам да ме подкрепиш в това начинание (ако си го пробвала де) :).

*Не му мисли толкова, прави това което искаш - никой не те спира и никой няма да те лишава от това ^^

6.   Сестра ми е вече на 22 и продължава да ги гризе, от много малка го прави и всеки път и казвам.
Тя дори ми разказа, че си е пускала и пак ги е изгризала, слагала си е ноктопластика и към нея е посегнала :д
Не знам, освен да си натриваш пръстите в люти чушки и ще забравиш.

7.   Чакам да прочета съвети, защото аз самата се отказах, когато родих и мъжа ми ми спомена че ще науча детето, като ме гледа и то ще започне. Е вече 12 години, не ги гризя ама детето на 8 започна да гризе свойте. Вече 4 години се боря с грозния му навик, аз успях но незнам как да откажа него.

8.   Автор: Номер 5, не мисля, че това е нормално, ти си момче и го приемаш по-лесно. Не, аз не искам да го правя, а при теб явно е повод за гордост.
Искам да имам красив маникюр. Разбира се, знам, че е грозно за всички отстрани.
Коментара на номер 7 доказва, че е психологическо. Няма такова нещо като "неразгадано е до момента". Знам че сама трябва да се справя. Номер седем го е направила с помощта на най-силното в нея - майчината любов, детето и, обаче, без да е наблюдавало навика, само го прави, т. е. и то има някакъв вътрешен проблем. Аз също.
Въпросът ми е как да го открия.
Дано още хора, които са го преодоляли, споделят. :)

9.   Имам същия проблем, а съм на 30. Винаги като съм тъжна го правя просто несъзнателно. Единствения ми шанс е ноктопластиката, тогава просто няма как, но ето сега от две седмици съм без ноктопластика, реших, че ноктите ми трябва малко да починат от нея и пак са изгризани до дъно. И аз не знам какво да правя! Явно си е на нервна почва и като ми дойде стресът в повече не се усещам.

10.   Аз съм мъж и за мен най-красивото нещо в жената са ръцете, дланите и пръстите украсени с дълги нокти с френски маникюр.

11.   Виш в аптеките.Има мазило, което се маже на пръстите и им предава лош вкус.И когато започнеш да гризеш ще ти се догади и ще спреш.Не сум сигурен,обаче, за името на лекарстввото.

12.   Спри да ги гризеш. Аз съм момиче на 15г и имам същия проблем, но се старая да спра, защото нали знаеш колко много инфекции могат да станат. Може ако си продължаваш накрая поради тези инфекции да ти отрежат пръстите. Не преувеличавам, има и такива случаи затова аз винаги се замислям преди да почна да ги гриза.. само дето понякога в час не издържам, щот' е толкова скучно и изгризвам един, ма само един. Ако толкова не можеш да спреш, остави си един нокът и само него си гризи. :D.. Успех!

13.   Слагаш един силиконов ластик на ръката, но такъв, който да не ти спира
кръвта, разбира се. И всеки път, когато забележиш, че ръката ти се приближава до устата, или когато не си се осъзнала и вече си гризеш ноктите, просто дръпни ластика, така че да те чатне (не знам дали знаеш какво значи думата "чатне", нещо, като удари или плесне, мисля, че ме разбираш). Така ще дръпнеш ръката си от устата и колкото повече пъти го правиш, толкова повече ще отвикнеш. Не знам дали ме разбра, но аз така се преборих с този навик. Аз съм на 12г., даже 11г. и 10 месеца, ако ще сме точни. Много се дразнех, на този навик и сама си го измислих начина.
Надявам се да съм ти помогнала!

14.   Слагаш един силиконов ластик на ръката, но такъв, който да не ти спира
кръвта, разбира се. И всеки път, когато забележиш, че ръката ти се приближава до устата, или когато не си се осъзнала и вече си гризеш ноктите, просто дръпни ластика, така че да те чатне (не знам дали знаеш какво значи думата "чатне", нещо, като удари или плесне, мисля, че ме разбираш). Така ще дръпнеш ръката си от устата и колкото повече пъти го правиш, толкова повече ще отвикнеш. Не знам дали ме разбра, но аз така се преборих с този навик. Аз съм на 12г., даже 11г. и 10 месеца, ако ще сме точни. Много се дразнех, на този навик и сама си го измислих начина.
Надявам се да съм ти помогнала!