Споделена история от Здраве

Ръцете ми треперят
Моля Ви помогнете ми!
Аз съм момиче на 13 години. Наскоро разбрах, че при стрес започват да ми треперят ръцете и дори цялото тяло! Не мога да държа абсолютно НИЩО, когато ме изпитват! Ако пиша на даската - ГОРЕ-ДОЛУ добре, но ако трябва да чета нещо на дъската ръцете ми треперят много силно не мога да държа нищо.
Мотивират ме всеки ден, родителите ми казват да не се притеснявам за оценки и такива неща, да си казвам, че не ми пука-НЕ става!!! Имам много добри приятели, другите от класа знаят, че съм такава и не ме закачат, но пак не се успокоявам. Почти всеки ден мисля за това и имам чувството, че никога няма да се оправя..
Почти всички учители са ми казвали:Красива си, умна си, но защо нямаш самочувствие?
Какво да правя?? МОЛЯ ВИ помогнете ми! Не мога да понасям това! Продължавам да живея поради мисълта, че един ден всичко ще се оправи, ще се запознаеш с любовта на живота си..
Все пак се нуждая от съвет!

Коментари

1.   Здравей,

какво имаш предвид под "един ден всичко ще се оправи, ще се запозная с любовта на живота си"? Ти очакваш някой външен човек, ако ще и голямата ти любов, да дойде и да те излекува от това така ли? А не ти ли хрумва, че щом той може да ти повлияе по такъв начин, то ти сама също можеш да го направиш?

Съветът ми е да се упражняваш да се успокояваш. Когато усетиш, че започваш да се притесняваш, има няколко неща, които може да направиш.

Първо, пробвай да се накараш да се развеселиш преди да излезеш на дъската да четеш. Например, ако знаеш че след 1 минута ще излезеш, пробвай през тази една минута да си говориш с приятелките за нещо забавно и различно(т. е. несвързано с училище). Така ще се разсеяш и ще си по-спокойна, когато излезеш.

Второ, като усетиш притеснение, започни да дишаш по-дълбоко и по-бавно. Контролирай си дишането! Броиш до 10 и вдишваш, броиш 5 задържаш въздуха, после пак броиш 10 и издишваш. Правиш това 20 пъти. Има много успокояващ ефект.

Трето, притеснението ти най-вероятно тръгва от отдаване на прекалено висока важност на събитието. Помисли си кое е най-лошото реалистично нещо, което може да ти се случи докато четеш пред класа. Най-вероятно това е да направиш някой гаф и всички да ти се смеят, а след това... нищо. Абсолютно нищо. Затова допусни възможността да ти се смеят и прави каквото си правиш спокойно и плавно. На всеки се е случвало да му се смеят.

2.   Колко познато... Само че моето притеснение се проявява по друг начин. Не можеш да го контролираш, аз поне още не съм намерила начин, Поговори с някой лекар и той ще ти изпише някакви леки успокоителни, при мен кажи - речи помагат. Хайде, успех и не се коси за глупости :))

3.   И аз имам този проблем. Трябва просто да свикнеш с мисълта, че да те изпитват не е нещо кой знае какво. Важен е самоконтролът. Това е единственият начин да се справиш. Контролирай се. С времето ще се научиш да контролираш и стресът. Абсолютно нормално е. Пък и ако не се справиш, няма да си единственото момиче, което е изкарало 2ка. Всичко е поправимо. Стискам ти палци!

GG

4.   Не живей с мисълта, че ще си намериш момче и това ще оправи живота ти, увереността идва от теб самата, просто прави неща които ти харесват, говори пове с хората на забавни теми, които не са свързани с училище, спортувай това разтоварва ще се справиш с проблема преди да се осетиш.

5.   Аз съм момче на 17 и имам същия проблем...