Споделена история от Здраве

Бременност и тютюнопушене
Здравейте! Чувала сам много версии за бременността и пушенето. Някой казват, че не е хубаво да пушиш поне до 7 месец докато се оформят дробовете на бебето. Други пък, че ако си активен пушач не било хубаво напълно да спираш цигарите, защото се получавало аномалии при детето. Вие как мислите?

Коментари

1.   Цигарите са никотин, който отива в организма и оттам в бебето (докато мине органогенезата директно), апо-късно и през плацентната бариера. Аз лично никога не бих рискувала здравето на детето си

2.   Това, че не бивало напълно да спираш защото се получавали аномалии само някой сляповярващ пушач може да измисли.

Цигарите трябва да ги спреш по време на ЦЯЛАТА бременност, а най-добре и след това. Най-важното е да ги спреш ВЕДНАГА.

3.   Цигарите трябва да се спрат минимум 3 месеца преди всякакви планове за дете. Иначе винаги има риск!

4.   Имам приятелка, която пуши през бременноста. Сега малкия е на три. До годинка имаше три сърдечни операции. Говорихме си за още деца. Каза ми/ никога повече няма да си го причиня, да живея в страх дали и другото ми дете може да умре. Пушете на ваша отговорност обаче!

5.   Да пушиш попринцип си е вредно. Не пропагандирам нищо. Пушач съм. Просто казвам фактите. Вредно е да се пуши и по време на бременност. Наистина има риск да се увреди плода. Ако се спрат цигарите малко преди забременяване или веднага след това се намалява риска, макар че в организма на майката остават "отровите", които се изчистват с времето (обикновено се ичистват напълно до 5 години). Аномалии при детето не могат да се получат от това, че си спряла цигарите. А като няма да пушиш 7 месеца можеш направо да ги откажеш вовеки.
Иначе си е въпрос на личен избор и това, че има риск не означава, че ще се случи. Имам познати, които си пушеха по време на цялата бременност и децата им са здрави и енергични. Имам и познати, които през живота си не са пушили и децата им са болнави. Факторите са много. Успех
Ж27

6.   Спираш цигарите ВЕДНАГА! И не пушиш докато не спреш да кърмиш! Това за 7 месеца и ала-бала са глупости. Да, разбира се първите 7 месеца са най-фатални, но нали не си мислиш, че след 7-я месец цигарите спират да вредят на детето? Така, че ако искаш здраво бебе, в момента в който решеш, че ще правите опити, забравяш за цигарите. Защото понякога проблемът не се появява веднага, бебето си е ОК, ама след години се появяват куп болести.

7.   Боже...спри цигарите и всякакъв алкохол моля те поне през бременността. То бива зависимост,ама чак пък толкоз?! Пука ли ти за плода ти въобще? Ти ги спри цигарите,пък това каква вреда ще окажат или няма въобще да има такава , въобще не трябва да те интересува. Като майка би трябвало да се притесняваш дали плодът е добре, да следиш развитието му, а не да си търсиш причини,поради които да пушиш.

8.   За себе си съм против тютюнопушенето, но не съдя пушачите, защото това си е техен избор, който не касае никого освен тях самите. Щом са пожелали да се тровят и си имат своите причини, без значение дали са глупави, нека се тровят.

Когато обаче това касае друг човек, тогава категорично не го одобравям, защото това дете никой не го е питал дали му е приятно да му вкарват никотин, катран и какви ли не още гадории. И ако утре то се роди със здравословен проблем, който може и да има сериозни последици, тогава то няма да е виновно, защото не то е избрало да пуши, а ще си виновна само ти.

Когато го правиш с ясното съзнание, че съсипваш своето си здраве - ок, но когато съсипваш чуждо здраве (при това на детето ти), тогава вече това си е посегателство срещу личността, точно както е боят, тормозът и др.