Споделена история от Здраве

Психичен проблем на роднина
Няма да задълбавам в самия проблем, защото въпроса не е конкретно свързан с него. Собствената ми майка (на 46г.) има някакво психично растройство, което имам чувството, че с времето все повече развива. Не може да се съсредоточи, говори си сама и т.н. Всички роднини се изредихме да я съветваме, молим, дори и с каране накрая да я накараме да отиде на съответния специалист. Тя обаче твърди, че нищо й няма и не помръдва. Има ли някакво решение на този проблем? Някой сблъсквал ли се е с нещо подобно ?

Коментари

1.   И аз понякога си говоря сам, не на висок глас естествено, но си говоря. Това не значи, че имам психични проблеми. Както един приятел казва: "Когато говориш сам със себе си, си 100% сигурен, че отсрещната страна е на твоето ниво на интелект и задължително ще те изслуша"

2.   И аз понякога си говоря сам :)

3.   Моля спестете си коментарите извън въпроса, който съм задал! Благодаря предварително. Не говорим за кучето ми все пак, а за майка ми.

4.   Намерете начин да я накарате да проумее проблема! Наскоро близки приятели на нащите имаха същия проблем със сина си. Той също е голям, към 30 годишен и може да си представите колко е било трудно да се обеди такъв човек в такова нещо. Трудно е и много болезнено, но най-добрия вариант е да се отиде на лекар час по скоро.

При него проблемът излезе толкова наяве след като дълго време е тъял и бил подтиснат... кой знае какво го е мъчело, но със съзнанието и психиката шега не бива точно както и с всичко останоло свързано със здравето... често хората не обръщат голямо внимание на стреса, и на нещата които ги измъчват (или техни близки), но за огромно съжаление за хора с по- лабилна психика или предразположение към психично разтройство се отразяват като гръм! Не съм искала да прозвуча грубо или плашещо, исках само да помогна със съвет от болезнени наблюдения! Дано всичко се оправи с майка ви!

5.   Имах подобен проблем с жена ми.Разви шизофрения - мания за преследване, хигиена, лекарствена мания и др.Успях да я заведа на доктор, но това не помогна особено.Започна да буйства.Опитах да я въдворя в болница чрез съда, но не успях.Адвокатката и успя да манипулира процеса , като я изкара здрава.намерих човек да я излекува, но тя отказа с мотива, че е здрава.Взех си децата и изнесох нашия багаж.Разведох се.Изнесах и багажа от къщи след съдебното решение.Сега живее на вилата.Няма работа и живее от подаяния.И пак рано или късно ще влезе в болницата.Принудително.Да тежи на съвестта на адвокатката си.

7.   Бягайте при чичо доктор че това не е шега работа.Имам подобен проблем с мама.Не със същите симптоми,по скоро са като на номер 5. В лека или тежка форма няма значение, и насила може.Като се оправи ме разбира.Колкото по рано толкова по добре.

8.   Аз също си говоря сам, даже понякога издавам странни звуци. Не смятам, че съм луд така че спокойно.

9.   Има случаи, в които наистина е нужно да бъдем по-директни. Можеш да опиташ дори с "или... или... " - т. е. например "... именно защото държа на теб и искам да си до мен по-дълго време, държа да отидем на лекар. Може наистина да няма нужда от нещо сериозно, дай Боже да е така, но ако и да е започнала проява на нещо, по-добре да го стопираме навреме!!! Именно, защото мисля за теб и за нас! "

Имай предвид, че във възрастта на климакса се отключват понякога различни психични проблеми, които се проявяват и на органично ниво (мозъчно-клетъчно ниво). Именно в такива случаи е много важно да се действа своевременно, защото с подходящите медикаменти и помощ процесът може да бъде спрян и човек да води съвсем нормален начин на живот и да се обслужва още дълго време. Ако не се вземат навреме мерки, е възможно да се превърне в деменция, Алцхаймер и т. н.!

Така, че просто й кажи - мамо, дано всичко да е наред, но нормално е в цивилизованите страни да се правят профилактични прегледи, най-малкото. Можеш да минеш през личен лекар първо, за да му обясниш проблема и да ти даде направление за психиатър. Има и психологични тестове от областта на невропсихологията, които хващат нещата, дори когато все още клетката е жива! Не знам откъде пишеш, но можеш да потърсиш и добър клиничен психолог с квалификация за Бентън-тест! Успех и действай, не се бави!

10.   аз също говоря сама но само в къщи но наистина да пази Бог