Споделена история от Здраве

Справяне с депресията
Здравейте

На 24 години съм, пиша тук, защото исам и мнение на някой, който е бил в такова положение. От 10 години пия антидепресанти, чувствам се добре, но много искам да ги спра. Ходих на лекар и ми каза, че може и цял живот да ги пия, като чух това много се разстроих, мислите ли, че е възможно да се пият цял живот антидепресанти и дали има и друго решение на проблема

Коментари

1.   Всичко идва от съзнанието ти, промени си начина на мислене, начина на възприемане на света и теб самия и ще ги спреш, но първо трябва сам да си помогнеш. Твоят проблем е психологически :) Със сигурност можеш да ги спреш

2.   Лекарството е химически или биологически активен продукт или вещество, водещ до оздравяване. Ти явно не пиеш лекарства, а някакви химикали, които нямат това действие.
Относно лекарите и фармацията смятам, че основната им цел е не хората да са здрави, а хората да са постоянни пациенти и клиенти на фармацията - по този начин ще оставят най- много пари в тази индустрия. Не очаквам лекар да ме лекува без лекарства или хирург да ми обяснява, че нямам нужда от операция.
Интересно ми е дали водиш здравословен начин на живот, с какво се храниш, дали се движиш достатъчно, дали излизаш сред природата да подишаш по- чист въздух, дали общуваш с приятели. Храната изключително много може да повлияе здравословното състояние на човека, също и движението.
Никога ли не си опитвал да спреш тези лекарства или да ги замениш с билки - много билкови чайове имат успокояващ ефект. Има и психотерапевти.

3.   Авторе, ще ти отговоря с аналогичен пример. Както диабетиците трябва цял живот да си слагат инсулин, така и при други заболявания са нужни лекарства постоянно.

4.   В един период от живота си и аз бях в дупка и съответно на антидепресанти и на приспивателни (не можех да спя и плачех по цели нощи). Не помня колко време ги пих, сигурно няколко месеца, но с течение на времето приятелите ми ме измъкнаха от дупката и хапчетата станаха излишни и ги спрях. От тогава минаха 10 години и дори един път не съм пила такива хапчета, е добре де 2-3 пъти пих успокоителни преди тежки изпити, но това е друго. Така, че много си зависи ти как се чувстваш и дали ще се справиш без тях. Аз успях, въпреки, че няма да те лъжа и след това е имало отвратителни моменти, но никога не направих нов опит за самоубийство (на мен за това ми ги бяха предписали, на 20 се опитах да се самоубия и после бях в депресия). Така, че явно при всеки е различно, а и много си зависи какво те е депресирало. Аз успях да го преживея и да продължа напред. И сега съм относително щастлива, е не всичко е перфектно, ама както вече казах, не съм в такава дупка.

5.   Здравей,
Аз имах много силна депресия преди 2 години. Никога не бях се чувствал така дотогава. Заради една случка бях започнал да получавам панически атаки които не можех да контролирам и това ме накараше да се чувствам безпомощен и не виждах смисъл да живея още повече когато разбрах че някои хора цял живот живеят с панически атаки които не могат да контролират. Искам да ти кажа че и на мен ми бяха изписали антидепресанти, но аз ги пих 3 дни и спрях защото дори от тях се страхувах че ще получа паническа атака. Накрая съвсем сам с течение на времето успях да контролирам паническите си атаки и депресията ми изчезна. Общо взето за депресията и за паническите атаки големия виновник беше негативното и песимистично мислене. Опитай се да намериш някакви цели в живота си които много искаш да постигнеш и да мислиш само за тях. Опитай се и да промениш начина си на мислене. Важно е да виждаш само хубавите неща през деня си, а лошите да игнорираш или да превръщаш в шега.

:)

6.   Явно тези хапчета не помагат за оздравяване, а ги пия да ме поддържат, иначе много обичам разходките сред природата, ходя пеша, излизам с приятели, забавляваме се, но когато съм била в депресия не мога сама да се измъкна от това състояние, и явно трябва да пия дори и малко количество от тях, защото ако се почувствам зле се започва с голяма доза.

7.   Авторе, поинтересувай се за когнитивно-поведенческа терапия и спирай хапчетата лека полека...

8.   Непременно трябва да ги спреш. Сигурно няма да може да стане изведнъж, а постепенно. Иначе ще има и други ефекти - това са химикали и явно си приела голямо количество от тях.
Дали обичаш да спортуваш - ежедневния спорт може да окаже положително влияние. Обърни голямо внимание на храненето си - природосъобразното здравословно хранене има значение за целия организъм. Опитай да приемаш максимално количество сурова (жива) храна и по - малко обработена (колкото по- малко, толкова по- добре). Непременно спри бялата захар и като цяло намали до минимум сладкото, спри бялото брашно и пърженото, намали месото млечните (от млечните най- добре само истинско българско кисело мляко), намали до минимум солта. Намери си занимания - не знам какво работиш или учиш, но ако имаш прекалено много излишно време и нищо не вършиш понякога действа много подтискащо - има една поговорка - залудо работи, залудо не стой. Уморявай се физически - е, не да паднеш от умора, но всеки ден да се натоварваш. Всеки ден излизай на слънце - когато няма слънце - само на въздух.
Премини на билков чай - жълт кантарион, маточина, мента и др. Вземи си пробиотици - виж това: http://www. bio-milk. com/biomilk-comfort-probiotic. html.
След толкова дълъг прием на химикали трябва да направиш нещо за да се изчистиш от тях и да започнеш да водиш нормален здравословен живот.
Потърси и терапевт.
И не отлагай, колкото по- рано направиш промяна, толкова по- добре.
Стискам палци!
№2

9.   Благодаря ви за коментарите, ще опитам да се придържам към тези неща, иначе хапвам сладко, а за движение ходя пеша всеки ден

10.   Зависи за каква депресия става дума. Една приятелка пи хапчета два месеца и се оправи, но баща ми трябва да пие цял живот. Просто зависи от вида на депресията. :)) Ако е от онзи тип, в който нищо не ти се прави, ревеш постоянно, ядосваш се и т. н., тогава едва ли ще пиеш цял живот, но за тази на баща ми, която е по-сериозна и симптомите са изцяло физически (и влияят на психиката дотолкова, доколкото всяка една друга по-тежка болест би могла да навреди), изисква приемането на лекарства. Образовайте се поне малко. Промяната на светогледа само би могъл да ти помогне по-лесно да се справяш, но лекарствата са си важни. ::)

11.   Да, по-скоро такъв вид депресия е, не ми се прави нищо, подтисната съм, плача, не ми се излиза, ще трябва да се консултирам и с друг специалист, не искам да ги пия цял живот. Проблемът е, че при мен се повтарят депресивните епизоди и все не мога да ги спра. Като дрога са тази хапчета...

12.   Работиш ли нещо? Или учиш? С какво се занимаваш?

13.   Работех, но ми изтече договора, иначе съм завършила вече и сега си търся работа, но иначе не мога да кажа, че скучая през деня съм навън.

14.   Трябва да си осмисля човек дните, ако нямаш работа учи нещо - език или каквото и да е друго. И спортувай.

15.   Ако разбираш английски, виж тези линкове, които ще напиша по- долу. Макар, че става въпрос за оставяне на бензодиезепини, ще намериш много информация как да оставиш и антидепресанта. Няй важното е да прегледаш Ashton Manual на сайта benzo. org. uk, там има таблици и упътвания как се оставят антидепресанти. Освен това много информация има в следния форум BenzoBuddies. org, кликваш на форум и там ще намериш хора, които всекидневно споделят проблемите си относно оставянето на антидепресанти или бензодиезепини. И на двата сайта има страшно много полезна информация и жива подкрепа от членовете на форума. Желая ти успех!