Споделена история от Здраве

Направление от личен лекар!
Моят проблем е следния... Преди около месец (и няколко дни) си взех направление за дерматолог, но не сполучих на добра лекарка. Разбрах друга, която е много по - компетентна. Въпроса ми е ако сега отида отново да искам направление ще ми даде ли? Чувала съм, че трябва да дам на Джи Пито 10 лв. за повторно направление. Или изобщо ще ми откаже? Аз съм решила, че ако ми откаже ще я сменя (точно сега тази година декември месец може да се сменят), но дали пък тогава новата ще ми даде? Без направление ще трябва да хвърля сумати пари. И без това заради първата "специалистка" изхарчих 100 - 150 лв. за лекарства, които въобще не помагат!

Коментари

1.   Мисля, че трябва да мине определен период за да може да ти даде ново направление за същия специалист, но не помня колко време беше - попитай личния.

2.   Защо да не ти даде? ! Сега ако вече си от голям град и Личната е заядлива, никой не може да ти помогне

3.   По закон Лекуващият лекар (общопрактикуващ или специалист) е този, който преценява необходимостта от издаване на направление за прегледи и изследвания, съобразно състоянието на пациента. Медицинското направление за консултация или провеждане на съвместно лечение може да се ползва до 30 календарни дни от издаването му.

Срокът за извършване на вторични прегледи от лекар специалист е до 45 календарни дни от датата на извършване на първичния преглед при него. Личният лекар може да издаде направление за консултация или съвместно лечение към всеки специалист, но не и към лекар със същата специалност, към когото вече е издал направление преди изтичането на сроковете на първоначално издаденото. Издаването на ново направление към същия специалист става след изтичането на този срок и след преглед от личния лекар за установяване на необходимостта от повторна консултация. Медицинско направление за консултация и съвместно лечение се издава от личния лекар, но и от лекарите специалисти за консултация с друг специалист и за решаване на проблеми, възникнали в хода на дадено заболяване.
Ако са минали 45 дни иди и кажи истината на личната. Кажи че вечесе лекуваш 45 дни и нямаш подобрение и искаш да отидеш при друг специалист за който си чула добри отзиви свързани с товите проблеми.

4.   Ако я смениш, от 1 януари ще си при новата/новия и тогава ще ти даде :)

5.   АВТОРКАТА: Точно това е проблема №3 че трябва да чакам до 25 - 26... Когато е Коледа няма как да ида тогава! А след това вече става януари месец и дори и да ми откаже няма какво да направя... няма как да я сменя. Мислех си да ида към 19 - 20 , но тогава няма да са минали 45 дни :((((

6.   Щом ти е спешно плати си прегледа за да не стане по- зле и в по- късен етап да отидат повече пари (ако е само за преглед и рецепта, а не за изследвания и хоспитализация).

8.   Смяната на личен лекар може да стане по всяко време на годината - аз съм сменяла няколко пъти, защото не съм била доволна.
Отиваш в РЗОК и попълваш заявление и готово.
Относно направлението - моята лична лекарка ми даде 3 направления за дерматолог за 6 месеца и накрая, въпреки че проблема остана, не ми даде друго. При мен става въпрос за дерматит.

9.   Беше ми издадено направление от личен лекар за хоспитализация. Имам ли право след излизането от болница /изминали са 20 дни/ да ме бъде издадено направление за друг специалист, не за същото заболяване.

Благодаря предварително

А. Колева