Споделена история от Здраве

Бебето ми падна от високо
Здравейте. Преди 3 дни моето бебе падна от спалнята, която е висока 4 педя. Плака много и заспа веднага, но нямаше друго. 4 часа по късно започна да повръща и отидохме на лекар. От там ми казаха, че за ренгенова снимка е много малък, той е на 6 месеца, за което много се притеснявам. Нямаше синини и на скенер не отидохме. Сега той изглежда добре, освен, че започна да спи повече и продължитено. Аз все още много се притеснявам, ако нещо е станало вътре в мозъка му и с течение на времето да стане бавноразвиващ се, това възможно ли е? Моля за честни отговори и чували ли сте подобна история за толкова малко бебе, само на 6 месеца? Благодаря ви.

Коментари

2.   Консултирайте се с детски невролог и/или неврохирург.

3.   на моя син му правиха рентгенова снимка на същата възраст заради съмнения за пневмония. явно при вас е преценил, че няма нужда.
в интерес на истината и моите деца са падали като бебета от легло и нищо не им стана, но не си спомням на каква точно възраст беше. ако се притесняваш, иди при друг лекар и настоявай за снимка.
успех!

5.   Здравей, аз като съм бил малък съм паднал на глава. Нищо не е станало.. сериозно. Недей се притеснява и слушай докторите. Тук най-много някой "доброжелател" да ти докара страхова невроза.
Весело посрещане на НГ и ти пожелавам да сте живи и здрави цялото семейство, начело с бебчето :)

6.   Лекарите трябва да преценят. Стискам палци всичко да е наред с бебенцето и да му няма нищо. Успех:-)

7.   Едва ли би му имало нещо! Спокойно!

9.   Булка, много съжалявам за тревогата ти, но никой не може да гадае на боб...ако искаш да си спокойна, направи МРТ-магнитно-резонансна томография, не облъчва. Дава информация за евентуални процеси и кръвоизливи. Ако няма кръвоизлив,няма причина да пострада детенцето. Ако ти се струва, че спи много повече, бягай при педиатър, за предпочитане в Детска неврохирургия-Пирогов или Детска неврология- СБАЛДБ !

11.   Имам съученичка, която е била изпусната много скоро след раждането й, от доста по-високо. Аз също съм била изпусната като бебе при едно къпане. Живи и здрави сме и двете.
Опасно е по принцип за толкова малко дете да падне, но не мисля, че е много вероятно това да го отклони от правилното му развитие. А също така мисля, че не е добре да го облъчвате толкова малък със скенер. Следете състоянието му внимателно и дано всичко е наред!

13.   Моя син е падал от дивана в кухнята беше на няколко месеца не си спомням на колко точно.Изкара ми акъла ...много се притесних.
Отидохме веднага на лекар и той му гледа очите дали не са помътнели-това става ако загуби съзнание...пита ме дали е повръщал и каза да го наблюдавам.Но той за щастие нямаше нищо от това и лека полека се успокоих....и си е добре детето,нама проблеми.
Минаха много години-около 20г и всичко е добре.

Ако се притесняваш и намираш нещо смущаващо искайте да ви пратят на скенер тогава,щом не може да ренген.

14.   Племенницата ми беше паднала на 6 месеца от спалнята на брат ми, а тя е доста висока (в смисъл, че е по-висока поне с 15 см от стандартните спални) и подът е твърд - теракот. Като беше на 7-8 месеца и беше почнала да лази пак падна от същата спалня един път, но славо Богу нищо й няма.
Хубаво е да следите дали има промени в поведението му/й или нещо не е наред, но не смятам, че му/й има нещо.
Ана

15.   Симпотмите които описвате-заспиване скоро след инцидента и повръщане са характерни за мозъчно сътресение. Каквото и да е станало, то вече е станало и е необратимо може да няма никакви последствия все пак става дума за съвсем млад оргънизъм, може от време на време да има главоболие и т.н. При първа възможност се консултирайте с невролог, поискайте скенер на глава и ЕЕГ.

16.   Щом ее изплакало веднага, не би трябвало да има нещо... Но честно, за главата не знам. Кажете на лекар или педиатъра, че след падането спи повече време.

17.   Спокойно, това са нормални неща. Всички деца са падали малко или много. Една колежка като малка е падала от по-високо върху плочки и то с главата надолу. Не са я карали на лекар. Сега и няма нищо, нито е малоумна, нито нищо. Дори е доста интелигентна. Да не ти казвам моята дъщеря колко пъти и от къде е падала.

18.   Като бебе съм паднал от доста висока бебешка количка на цимент... Сигурно е било падане от над 1 метър. Нашите също много са се притеснявали, не съм бил много наред звестно време - разправяли са ми, че няколко седмици съм плакал много по-често. Е, след време съм се бил оправил и сега съм ок :)

19.   От авторката: Много ви благодаря за отговорите. Ходихме пак на лекар и казаха, че е добре и няма нужда от скенер на главата, понеже той бил само за счупвания на черепа, с него не се виждал мозъка. Аз все още се притеснявам, защото не споменах, че той падна на главата си отзад и то на твърдия паркет. Много ми се иска да направим ренгенова снимка, но казват, че било незаконно до 1 годишна възраст. Ние сме в Ирландия, не знам дали и в България е така. Като гледам коментарите и съм малко по спокойна, но все пак още се притеснявам, единствено мога да се надявам, че няма да му се отрази в бъдеще и че ще е нормален. Още веднъж ви благодаря.

20.   Моята пък беше на 2 месеца, когато котката дръпна портбебето от табуретката в кухнята, която е два пъти по-висока от спалнята и веднъж от спалнята (5-6 месечна). Спокойно, нищо му няма на бебето, недей трови детето си с рентгенови лъчи за глупости. Ааа, и веднъж падна от леглото на село на цимента по глава. Освен цицина, нищо друго й нямаше
А ти си поуспокой и не си трови нервите!

21.   Моята дъшеря е падала от леглото на земята, голяма е вече и всичко е наред. Успокой се, може би трябва да проведеш още една консултация с друг лекар, ако, не дай Боже, има проблем, да се отстрани навреме и... умната занапред, затова има креватчета с парапет.

22.   №15 съм. Авторке това, че на скенер не се вижда мозъка ми звучи като виц, това са пълни глупости, но е възможно да се дължи на езикова бариера. ЯМР се прави именно при проблеми с мозъка -инсулт, изследване на мозъчна дейност и т. н., а виж при рентгена именно мозъка се вижда по-трудно. Възможно е и да са ви "шкартирали" именно защото не сте местни.
Вярно е и нещо друго, че почти няма човек който да не е падал като бебе и всичко е въпрос на късмет. Лично аз имам три деца и когато ни изпратиха на ЯМР за изследване на мозъчна дейност рентгенолога, защото тук това изследване се върши от такива специалисти ми обясни, че понеже детето е малко ще трябва да го приспи с упойка защото то не трябва да мърда 15мин. и човека каза, че ще види мозъка само като орган, но не може да каже дали процесите в него протичат правилно.
Просто отвори тука в нета и прочети за мозъчно сътресение.

23.   Авторке бебето ви е малко и щом се чувства добре няма какво да се притесняваш. Съседсткото момче, когато беше на 7 месеца падна, изсули се от количката, докато я качвахме в автобуса, Знаеш старите автобуси в българия. Та детето падна на главата си направо на асфалта на спирката от около 1, 2метра височина. Сега същия е студент по медицина.
И премери височината на спалнята си, някък си ми се вижда невъзможно тя да е 80см /4 педи/.

24.   Мозъкът СЕ ВИЗУАЛИЗИРА на скенер и МРТ(ЯМР)! Наистина може да се дължи на езикова бариера. Скенер(КАТ) и ЯМР-ядрено-магнитен резонанс или МРТ- магнитно-резонансна томография не е едно и също изследване!

25.   Авторке,аз съм в Англия и ги знам тукашните какви са тежки да те пратят на специалист или на изследване.
Щом си в Ирландия аз ти препоръчвам следното-не ходи при джипито да ти приказва тинтири-минтири,как не можело не знам си какво... да си губете времето само. А отидете в окръжната болница-голяма болница,там където има много отделения,апаратура и различни специалисти.И там на A&E small injuries clinic изчакайте да ви види някой.Тук е много важно да настояваш-ще настояваш да го видят на скенер,ЕЕГ-апаратурата им е буквално зад гърба ,дори може да повикат детски невролог от отделенията.

От това ,което описваш вероятно е получило малко сътресение....Но в тая възраст костите на главата са още меки,фонтанелите не са затворени и това позволява да поемат подобни удари без бъдещи усложнения.

26.   Моето бебе е на 8 месеца. От спалнята е падала вече 3 пъти, но винаги изплаква. Според мен повръщането може и да е съвпадение. Или да има някакво леко сътресение, но не ми се вярва. Моята дъщеричка пълзи от 6 месечна, а от скоро се изправя по мебелите. Падала е много пъти. А представи си като проходят. Не се притеснявай прекалено. Ще ти се наложи да свикваш, за да може и детето да става по-уверено.

27.   От авторката: Много ви благодаря на всички. По спокойна съм вече.

28.   Моята дъщера падна за първи път адски лошо на 7 месеца. Вървеше по дивана и падна на плочките - главата и буквално издрънча. После много пъти се е удряла. Искам да ти кажа, че няма бебе, което не е падало. Аз поне не познавам. Шокът за майката е огромен.
Единственото, което ме притеснява за твоето бебе е това, че е станало сънливо и че е повръщало. По-горе някой беше писал, че това са симптоми на сътресение. Но е вярно също, че станалото -станало. Най-често паданията стават на тази възраст, защото децата стават активни, а родителите все още не очакват да са чак толкова активни и си мислят, че едва ли не не могат да се обръщат.
Съветът ми е занапред да си много по-внимателна. Тепърва ще има още много падания:)

29.   И аз знам, че това са симптомите на сътресение на мозъка. Сънливост и повръщане, след падането. Дано всичко е наред и няма сериозни последици!

30.   На година и месец аз паднах от двуетажното легло на кумовете ми и сега нищо ми няма, миналата седмица племенницата ми падна от масата /не питайте какво правеше там/ и дори не заплака, нищо и няма.