Споделена история от Здраве

Без болка при зъболекарят :?
Здравейте. Момиче на 16 години съм и изпитвам ужасен страх от зъболекари. искам да попитам понеже ще ми махат кариес може ли преди това да пия нещо за да не усещам толкова стърженето ( не искам упокойка, защото зъболекарката ми каза, че боли колкото самото стържене и няма смисъл) Ако някой знае някакъв метод споделете. Благодаря :)

Коментари

1.   Авторке по принцип истина е че упоиката е инджекция, която реално боли колкото стърженето, дори ако ти стържат само коронката ще боли по малко. Но теб ти е нужна упоика не заради болката, а заради страха от болката и страха при самото стържене да не те заболи. Затова вместо да стоиш на зъболекърския стол 20мин на тръни да те е страх да не те заболи по добре упойка, която ще боли 2 сек и ще имаш 30 мин стопокиствие.
На 40 години съм и не давам да се работи върху зъбите ми без упоика. Знам си 2 сек болка и после цялата манипулация по зъбите ми без проблеми и страх.

2.   Как така ще ти махат кариес? Той се лекува до колкото си спомням и много съжалявам ама каква е тази зъболекарка, която те съветва да ти изпили болният зъб без упойка?

3.   Аналгин или парацетамол, половин час преди зъболекар. Няма да премахне болката, но ще я намали. Съ8о и кажи на зъболекаря си да ти пуска повече вода на машинката.

6.   Не е вярно, че боли колкото „стърженето”. Заболява само за момент при убождането и първото проникване на упойката във венеца. След това спира да боли изобщо и си стоиш спокойно на стола, докато зъболекарят работи. После усещаш бузата и устата си изтръпнали откъм страната на зъба около час, но всичко това е бял кахър в сравнение с болката не само докато ти почиства зъба с машината, но също така и когато слага спирт и т.н.
Аз лично не давам на моята зъболекарка да ми докосва зъбите без упойка. Като види, че има кариес ми слага упойка и после преглежда подробно зъба, за да прецени колко е дълбок кариесът и какво трябва да направи.
Не зная защо така ти е казал зъболекарят. Упойката се плаща отделно – струва около 10 лева. Освен това се сещам, че има и упойки, които се слагат със специални, много тънки игли. При тях дори убождането не се усеща, но са по-леки и мен не винаги ме хващат както трябва. Затова предпочитам другите, които се слагат с обикновени игли, защото е по-добре да ме заболи за момент, отколкото да откачам от болки в по време на цялата манипулация.
От опит ти казвам, че освен упойка, нищо друго не помага. Просто си смени зъболекаря, ако не можеш да се разбереш с него.

7.   Упойката боли само като ти я слага. Довери ми се, аз също съм момиче на 16 : )

8.   Има такъв начин! Ако преди това някой ти направи обезболяваща хипноза. Един известен зъболекар от Щутгарт работи така от много години - за пациенти алергични към упойките или такива, които по една или друга причина не могат или не искат да ползват упойка.

9.   Аз като отида и мисля, че ще боли, винаги искам упойка.
Изобщо не е вярно че боли упойката! Просто ти изтръпва венеца и не усещаш дразнене, по-спокойно ти е. Настоявай, щом мислиш, че ще боли. Зависи колко е дълбок кариеса. Поправки те дразни, ако ее жив нерва отдолу, стърженето не боли, само дразни нерва на зъба.

10.   Да, упойката се усеща, като обождане във венеца, а аз веднъж бях и с възпален венец и даже упойката не ме хвана силно и си усещах всичко, а за капак и трябваше с въпросната зъболекарка да се виждам още три пъти. Ако все пак ще искаш упойка не бързай да пиеш лекарство. Инъче скоро ще си забравила за тоя зъб, ако не го бавиш толкова от страх.

11.   Изобщо не е вярно, че упойката боли, толкова, колкото самото стържене. Вярно, докато ти я поставят чувството е малко неприятно, но после изобщо не усещаш, когато ти ровичкат из зъба! Но, все пак всичко напълно зависи от зъболекаря. Чувала съм, че някой от тях се страхуват да поставят упойка.

12.   Кариесът се маха без упойка. Нито боли, нито нещо става.
Смени си зъболекаря - тази нещо не я бива.

13.   Taзи зъболекарка да не е бабка на 70 години случайно?

14.   От авторката : не знам дали има значение, но попринцип имам възпалени венци.. преди време беше доста, но сега не толкова и единственото което ми слага зъболекарката при упойка е едно замразяващо пръскало, но за игла не съм се престрашила още :(

16.   ИГЛАТА НЕ СЕ УСЕЩА, дори да са то възпалени венците.

17.   Ее как иглата не се усеща нали те дупчат?

19.   имам същият проблем и искам да попитам ако ми сложат упойка с игла след като ме хване упойката ще усещам ли болка като ми правят зъбът?

20.   Не естествено нали упойката е за това на мен не са ми слагали, но според мен боли само докато я поставят въпреки, че на мен не са ми били но...

21.   Не се притеснявай за лечението, а за това че имаш болен зъб, опойката не боли. Самата игла не се усеща, а се усеща лек натиск при самото вкарване на лекарството. :-) не се притеснявай. Аз съм на тринайсет и имам здрави зъби с изключение на шестите. Много е вероятно да те убоде три четри пъти и най-много да ти загорчи в устата споко и се оправяй!

22.   Не се притеснявай за лечението, а за това че имаш болен зъб, опойката не боли. Самата игла не се усеща, а се усеща лек натиск при самото вкарване на лекарството. :-) не се притеснявай. Аз съм на тринайсет и имам здрави зъби с изключение на шестите. Много е вероятно да те убоде три четри пъти и най-много да ти загорчи в устата споко и се оправяй!

23.   Понеже утре съм на зъболекар ме е страх и искам да попитам боли ли зъболекарската упоика, ако боли каква е болката, преди това ще ме намажат с Лидокаин
н

24.   Боли, но няколко секунди. При хора с чувствителни венци и зъби може да се раздразнят нервите там и да боли с години като при мен.

25.   Има спрей, с който те пръскат преди упойка и не усещаш иглата, а също казват, че само и със спрея болката от машинката не се усеща.
Моята зъболекарка ми каза, че упойкатае вредна!

26.   Моят проблем е че ходих на зъболекар той ми каза че няма да ме боли без упойка но ме заболя и се наложи да ми слага упоика но така и не ми помогна пак почна да ме боли сложи ми още две и те не помогнаха и след това се отказах и ще се наложи да ходя пак но не знам какво да правя?

27.   Момиче стегни се. Няма нищо страшно! И аз бях така, а съм жена на 30. После страданията ти ще бъдат в пъти много, много повече. И аз така се страхувах да си оправям кариерите, които бяха безобидни, и така станаха дупки и се изпотрошиха, загубих 3 зъба. Извадиха ми ги и сега давам пък пари да си слагам, четворно по скъпо. Няма нищо страшно, сядам слагат ми упойка с игла тънка колкото конец, и не усещам абсолютно нищо, дори след процедурата минава час и още ме държи упойката. Оправяй си зъбите, докато са с малък проблем, после е ад