Споделена история от Здраве

Вадене на нерв без болка
Здравейте! Искам да споделя с вас какво ми се случи и да кажете вашите мнения..
Ходих на зъболекар и се оказа, че ще ми вадят нерв и много се уплаших.. Казаха ми ( не зъболекарката ), че като ми сложат арсен както и стана нямало да ме боли като ми вадят нерва.. Както споменах много съм страхлива на 17год съм и ако може някой по- подробно да ми разкаже какво са му правили. изобщо всичко. Много ще съм ви благодарна тъй като е важно за мен :)))

Коментари

1.   Слага се лекарство, което умъртвява нерва. След 2-3 дни, когато отидеш да ти го вадят, ако усещаш още болка, повтарят процедурата за още 2-3 дни. Когато нервът е умъртвен не усещаш абсолютно нищо. Може да й кажеш, ако толкова те е страх да ти сложи и упойка. При слагането на упойката не се усеща почти нищо, само леко боцване и това е. Изтръпва ти мястото и се работи на спокойствие. Чувството след упойката е малко неприятно, все едно страната ти я няма и се лигавиш постоянно, но минава за 2-3 часа. Тъй, че няма страшно. Давай смело.

2.   Привет, няма за какво да се притесняваш, щом си стигнала до тука и вече си с арсен, значи "най-страшното" е минало. От опит ти казвам, че няма абсолютно никаква болка при ваденето на нерв. Дишай спокойно :)

3.   Ваденето на самия нерв не боли ако е умъртвен предварително с арсен. Отварянето на зъба боли със сигурност, но ако ти бият упойка няма да е толкова нетърпимо. На мен като са ми вадили нерв винаги карам първо да ми напръска венеца с лидокаин и чак после да ми бие упойката, :Д Но ако очакваш нищо да не осетиш ще трябва да те разочаровам :(, защото все пак е жив зъб.

Успех и няма да се плашиш.

4.   И аз съм на 17 години. На мен доста пъти са ми вадили нерви. Първо ти го почистват с машинка, което може да боли малко (зависи колко е развален самия зъб) и ти слагат лекарство. Следващият път, ваденето на нерва става с едни иглички. Слагат игличката в зъба и въртят. Зависи много и от стоматолога, който посещаваш. Аз преди ходех при мъж и той беше по-груб и много ме боля. Сега ходя при жена и тя е по-внимателна и само с едно завъртане ми го изважда и не усещам никаква болка. Съвет: Мий си зъбите с паста за чувствителни зъби и болката значително намалява.

5.   Значи арсена /или друго лекарство/ се слага за умъртвяване на нерва; като престои 2-3 дена нервът се умъртвява и след това като отидеш ти го изваждат без изобщо нищо да усетиш.

На мен като ми вадиха нерв и сложиха арсен, ме заболя от арсена и поисках да ми смени лекарството, тя го смени, сложи друго, от което вече не ме болеше. После, когато извади самия нерв, изобщо не усетих болка - намотава го там на нещо и го издърпва, нервът вече е умъртвен и не се усеща болка.

Та арсенът, както и всяко друго лекарство, действа индивидуално - ако те заболи зъбът от него, поискай да ти сложи друго, както аз направих. Ако не те заболи - добре. После, както ти казах, няма да те боли. Предполагам, че и другите хора ще ти напишат същото.
Няма страшно :))

6.   Нали са те информирали, арсена убива нерва и той няма вече чувствителност, т. е. става мъртва тъкан. Когато си режеш ноктите боли ли те? Когато се подстригваш, боли ли те? Това и ще усещаш когато ти вадят нерва, т. е. -никаква болка. Само накрая, когато се дезинфекцира корена и се прави промивка, се усеща едно боцване, но това е гаранция, че всичко е наред и ти слагат пломбата. Няма нищо страшно. Ти си издържала по страшното, пиленето преди арсена. Жалко, на 17 години и вадене на нерв на зъб, яж по малко сладки неща и си мий редовно зъбите!

7.   От авторката: Попринцип преди време имах един подобен зъб и пак ми слага арсен, но понеже зъболекарката знае, че много ме е страх не ми каза че ще вади нерв.. усетих едно боцване. заболя си ме но за няколко секунди, но не знам дали нерва тогава е вадила или ми е запълвала каналите тъй като като ме заболя ми каза че единя ми канал е крив и за това ме е заболяло. Благодаря за съветите, но мисля да я накарам да ми сложи упойка че да съм спокойна :))

8.   И мен много ме е шубе от зъболекари. И сега си намерих такава, която слага упойка.
Искай си упойка. По закон няма право да ти откаже.

9.   Аз не понасям зъболекари, и съвсем скоро ще закъсам много здраво!
А имам зъб за пломба, но се правя на расеян.
Не понасям просто, особенно пилата!

10.   От авторката: хей номер 9 отивай.... и а зтака като теб се стисках и се докарах до това дори и по зле даже имам гангрена.. недей се стиска и върви имах един зъб който трябваше да ми го изпилят само дори не го отваряха беше абсолютно безболезнено сега като си оправя моите редовно ще си ходя, защото наистина мъките по-късно са ужасни :)) колкото и да е страшно няма как

11.   Хора, много дълго време се скатавах от зъболекари и все зверски го закъсвах. Е, след това открих онова приказно нещо - УПОЙКА. Сега не сядам на стола без упойка и нямам проблеми. Нищо не усещам, само звука на машинката ме подлудява, но там или слушалки, или зъболекарка като моята, която през цялото време ми говори нещо и ме разсейва.

П. С. Нямат право да ти откажат упойка.

12.   Ваденето на нерв, не е никак приятно.. да...
Но ваденето на зъб, те уверявам, че е хиляда пъти по-неприятно... Вече ваденето на нерв ми е безобидно, сравнение с ваденето на зъб... Това е едно от местата, които най-не обичам да посещавам... Но се налага, понякога..

13.   Аз съм на 23 години и до скоро имах много голям проблем със зъбите поради това че все отлагах защото като малък съм изтърпял големи болки от ''зъболекари'' и изпитвах ужас само като чуя за тях... така сега ходя при моя доктор имах няколко зъба разрушени до корена наложи се умъртвяване (вадене на нерви) поставяне на щифт в корена и металокерамични корони. Всичко ставаше без болка как ли? ! Слага упойка която се води писалка много тъничка игла несе усеща изобщо изчаква и почва да отваря каналите пита пак дали има болка ако има слага още упойка после с игли завърта и издърпва нерва после прохожда каналите и на следващото посещение ги запълва с неясен за мен материал и после се изгражда самият зъб по нагоре така, че тези арсени са стари методи ако някой се интересува от друго може да ме пита от всичко минах с този доктор за 6 месеца БЕЗ НИКАКВА БОЛКА незнам как ще му се отблагодаря.

14.   Успокой се, няма страшно, не сме в средновековието, че да няма изобретени упойки! Уверявам те, че няма да усетиш нищо!

15.   Успокой се, няма страшно, не сме в средновековието, че да няма изобретени упойки! Уверявам те, че няма да усетиш нищо!

16.   В момента съм с арсен малко е неприятно чувството може би само за него мисля това, че го има. Като заговорихме за упойки колко е нормално да те "държи" една упойка, защото онзи ден бях зъболекаря ми сложи упойка, която ме държа 4 5 часа та даже и ми падна кръвното!

17.   В момента съм с арсен и който казва, че не боли - лъже! Дано по-скоро мине този процес...! По другите страни има далеч по-цивилизовани методи за лечение на зъбите.. , но ние сме в каменната ера в сравнение с тях - това е истината и няма, какво да се лъжем! Заради болката и безпаричието си сме принудени да избираме по-малкото зло.. - при липсата на друго за простосмъртни като нас.... Не знам... ще дойде ли времето да заживеем като нормални човеци и да се свърши с цялото това търгашество и изнудване... и изобщо ще доживеем ли такъв момент! Иначе упойка винаги слагат, дори и да е имало преди това арсен.... , но си боли и после, когато те отпусне - пак си боли.. Нямаш избор.. - това е в Бг за нас!

18.   Вижте, много зависи какъв ще бъде зъболекаря, който ще прави процедурата. Аз минах днес по този път. Първо омъртвяване с арсен и после вадене на нерв, сложиха ми малко от аресена, но за по-дълго време и не болеше в този период. Самото омъртвяване цели да не ни боли докато вадят нерва. За всеки случаи ми сложи и упойка и така при самото вадене нямаше никаква болка. Единственото неприятно, казвам неприятно, а не болка, е когато разширяват каналите където са били нервите. Искрено пожелавам на всеки да бъде при качествен специалист, който няма да причинява болка.

19.   аве немога да ги гледам тес зъболекари като бях малак бих 1 които нито опоика нито нищо сложи и от тогава с клещите ги вадя немога да ги гледам тея манти гадни 1 раиски газ не сложиха

20.   преди около час ми сложиха арсен, болката е неописуема, върнах се отново до кабинета тъй като е на минута от дома ми, лекаря ми каза че до 2 часа болката ако не отмине да дойда да ми изкарат нерва със упойка, логически има ли смисъл от арсена ако ми го изкарат с упойка тази вечер

21.   Доплащаш си за упойка и пей сърце... Не е трудно. Изобщо не разбрах кога ми извадиха нерва с тези иглички. Та на мен два чистак здрави зъба из корен с клещи ми изкараха, та едни нерви ли ще ти се опрат! Няма страшно!

22.   Аз в момента съм със Арсен за 2ри път преди 4 дни ми сложи но изчоплих малко от него и не е действал много и днес като отиход пръсна малко от упойката и ме заболя жестоко и зъболекаркаша ми сложи повторно Арсен за сега грам не ме боли като при това са минали около 4часа сега ще видим утре дали ще боли малко ме е страх защото преди 5години ми вадеха и бях много малък на 10години но мисля че няма да боли но и страха води до допълнителна болка аз не се страхувам много слагам си слушалките и те си ме оправят

23.   Оня ден ми извадиха зъб... а вчера ми сложиха арсен да ми вадят нерв.... мразя спринцовки...

26.   Тези които не ги боли ги е хванал добре арсенът, при мене мина много болезнено ама няма упойка. Болката не може да се сравнява изобщо с тази когато ти се чисти зъба до слагането на арсен. Може да свалите няколко килограма докато ви изчистат каналите. Не при всички е така, само при хората с дебели нерви.

28.   ужас днес ще ми вадят нерф без упойка имам седем в зъби си дано не ме боли

29.   и аз съм същата остана ми само да ми оперират зъба но имам страх от упойки нерва ми умъртвен вече иначе само 1-вия ден от арсена боли след това спира

30.   Вчера ходих да ми вадят нерв хора повярвайте не ме болеше нямаше нужда от упойка

31.   Това не е толкова опасно въпреки че и мен ме страх от всякакво зъбно лечение. Аз пък мислех че съм имала някаква алергия и си правех всякакви иследвания инфекциозни и алергични, нищо ми нямало но се установи че съм имала сериозно проблеми със зъбите, фокални огнища, който вероятно предизвикват алергични реакции.

32.   Преди малко ходих и ми извадиха общо 5 нерва от 2 зъба без абсолютно никаква болка!!! Хора, спрете да четете в нета, хората много преувеличават и човек добива страх. Аз преди правих тази грешка и ходих на зъболекар все едно, че отивам да ме екзекутират.
Ваденето на нерви просто не боли, а дори и да усетите нещо, то няма да е болка, а просто самото отделяне на частицата от тялото ви, това е. Няма нужда от паника...

33.   Ако зъболекарят е добър и си е свършил добре работата по умъртвяването ти НЯМА да изпиташ болка при вадене на нерв.

34.   При ваденето на нерв ти слагат лекарство в зъба, след 3-4дена отиваш да ти го извадят, но ако още те боли слагат отново! Като се вади нерв се пъха игла, за да хване нерв след това завъртват иглата няколко пъти и дърпат! Болката е ужасна! Имам чувството, че това е най-голямата болка на света! А някои зъби имат 3нерва! След като се извади нерва слага памук на иглата, за да провери остатъци от нерва това също боли много! Даже не искат да слагат упойки! :@

35.   Здравейте вчера ме заболя много силно зъба и отидох на зъболекар той ми каза че трябва да умъртвим корена и да го извадим добре сложи ми арсен и се прибрах, но сега се страхувам от болката, защото четох, че ужасно боляло при ваденето на корена. Така ли е ако може някой да ми каже честно защото много се страхувам....!!!

36.   Тъй. Питай патило както се казва. Изобщо не разбирам дами и господа (момчета и момичета, ако сте по-младички) защо позволявате на някой да ви слага арсен в устата. Това е много силна отрова и при неправилно поставяне в зъба последиците са ужасни. Арсена убива всякаква жива тъкан. На мен преди години ми сложиха грешно арсен, който изтече някак в междузъбието уби голяма част от венеца и костта отдолу. В лицево-челюстна хирургия са ми рязали и махали парче мъртъв венец и костта се пиля до живо - не зъба, костта. Следва поставяне на костозамествачи, да се запълни дупката и преди това всички зъби около нея, живи, мъртви и всякакви извадени. Сега имам 2 импланта там. Зъболекарските упойки за много силни! Поставената упойка е достатъчна да направи така, че да не усещате нищо и могат да ви извадят нервите на болен зъб на място, още докато сте на стола! Арсена е отживелица отпреди 20 години и както казах - много опасен при лошо боравене с него. Ако са ти казали, че искат да махат корени - значи вероятно имаш инфекция там, т. е. гранулом, а това почти няма как да се излекува и зъбът се вади. И сега - това е хирургия, не е за всеки зъболекар. Нужен ти е лицево-челюстен хирург, защото очевидно имаш разрушен зъб, болен и може да се строши при ваднето и корените да останат. Затова ти е нужен специалист, не такъв дето прави пломби. Отиди на дентален хирург и не слушай как "и аз мога да го направя", щото аз от това и аз мога 4 години не станах от зъболекарския стол, 8 операции.... 18 000 лв.

37.   Абе аз ходих на зъболекър колко пъти са ми изваждали нерв. Ако е с упойка няма да боли на мен преди 1 седмица без упойка ми направиха и много болеше. На 14 г. съм. Няма за какво да те е страх

38.   а някои знае ли в другите по напреднали страни дали така слагат отрова в корена или използват други методи ?