Споделена история от Здраве

Донорство
Здравейте, искам след смъртта ми органите да бъдат дарени за някого, когото има нужда. Искам да бъда донор, но не знам тук в България още не са въведени донорските карти или поне аз не откривам такава информация. Преди да сте казали да питам личният лекар - това е не възможно понеже съм далеч от родният град и рядко се прибирам. Освен оглупяване друго заболяване нямам, в следствие на това въпросът ми е как да си задам точно въпросът за да ме разберат правилно и ако отида в първата болница по пътя, която видя ще дадат ли отговор или има други институции които се занимават с тези неща. Ще съм ви много благодарна за насоките и вниманието.

Коментари

1.   Питай домашния си лекар, той ще ти даде необходимите формуляри и документи.

2.   Хa, Бългaрия държaвa ли е?? !
Aко не отидеш изрично дa попълниш зaявление, че откaзвaш дa дaриш оргaните си, aвтомaтично се приемa, че си съглaсен и никой не те питa, нито теб, нито близките ти.
Поне тaкa беше, aко не сa променили нещо в зaконите тaя бялa мaфия.

3.   Хора, отворете си здравно - осигурителните книжки...
На последната страница - имаш право на ОТКАЗ за даряване на органите си, след смъртта си.
Ако няма такъв отказ ( има само за ОТКАЗ, а НЕ за потвърждение ) автоматично се приема, че НЕ сте отказали.
Друг е въпросът, че НЕ всяка смърт сама по себе си е възможност за донорство, дори и да си изразил съгласие. Зависи от причината за смъртта и обстоятелствата! Тях едва ли можеш да ги предвидиш...

4.   Авторе, първо като живееш далеч от личния лекар, смени го и си намери такъв, който да е близо до теб. Второ в синята книжка от НЗОК на последната страница на корицата има място за отказ от донорство, ако не си я подписал, то автоматично ти се съгласяваш да бъдеш донор. От там е достатъчно близките ти да знаят за това твое решение и всичко ще е както го искаш.

5.   Виж последната си страница на здравната книжка.
Там трябва да бъде попълнено, но те съветвам да не го попълваш. Аз също искам да стана донор при смъртта си, но ме предупредиха, че ако попълня последната страница на здравната си книжка, Постъпя ли в болница дори за незначителна операция, могат да ми изкарат органите за продан. Така, че най-доброто, което можеш да направиш е да уведомиш близките ти. Аз вече съм обсъдила това с родителите си :) Успех!

6.   Щом не си декларирала отказ от донорство, автоматично се признаваш за донор
Но защо си блъскаш главата с такива неща
Донори стават най-често хора пострадали при катастрофи и изпаднали в мозъчна смърт!!!

Да не си в депресия и да мислиш за самоубийство???
Ако е така - бързо консултация с психиатър