Споделена история от Здраве

Диоптрични очила..
Историята е следната преди 3-4 месеца отидох в една оптика да си прегледам очите с оплаквания, че на далече ми е трудно да виждам и само присвивам очите... Разшириха ми зениците и ми излезе +0. 5.. изписаха ми очила само за близко четене и компютър, за далече не стават защото се вижда размазано..
Сега стана време да си подавам документите за книжка и отидох пак са си ги прегледам и без да ми разширяват зениците ми излезе -0. 5... (нямах възможност точно днес да не мога да виждам, ще другата седмица да ми ги разширят и ще видим.. )Това възможно ли е..? И нормално ли е да си правя нови очила през 3 месеца за съвсем различни неща.. , разбирам да ми се е качил диоптера-да, но да съм станала късогледа изведнъж.. Някой ще може ли да ми обясни, който е по наясно :)

Коментари

1.   Още от начало е трябвало да ти изпишат отрицателен диоптър. Когато не виждаш надалече, както си писал/а, то това означава, че имаш късогледство (миопия) и се коригира с отрицателен диоптър. Не мога да си обясня защо първия път са ти изписали положителен диоптър, който е за близко. Ти предполагам, че на близо си виждаш добре и без очила. Най-вероятно не са си свършили работата, както трябва (дали не е нарочно не знам). Но определено си за отрицателн диоптър.

2.   А кога ходиш на преглед? Сутрин или вечер? Защото ако ходиш вечер след цял дена напрягане на очите, компютър, четене, телевизор и т.н. е нормално да дадеш грешен резултат. За това на очен лекар се ходи само сутрин и преди да си включила компютъра и телевизора и по възможност след 8 часов сън, защото ако очите ти са уморени ще излезеш с много по-висок диоптър от реалното. Аз съм с 3 диоптъра и имам доста опит. Първият път и аз направих така отидох към обед, а цяла сутрин бях висяла пред компютъра и познай веднага ми изписаха очила, които в последствие не използвах, защото ми бяха силни. Та имай това предвид. Още нещо, защо ходиш да ти разширяват зениците? Във всяка по-голяма оптика има модерни машинки, които само ти снимат очите за 5 мин. и не ходиш часове наред като заслепена.
А и последно, ако ще караш кола те съветвам да пробваш с лещи, аз съм шофьор и от опит ти казвам, че с очилата не се вижда много добре ако трябва да използваш периферното си зрение. Ама ти си знаеш най-добре. Аз така съм си свикнала с лещите, че откачам ако изляза с очилата. Не мога да преценявам правилно разстоянията, слънцето ме заслепява... абе, некомфортно ми е.

3.   Щом не виждаш на далеч, явно си късогледа и диоптъра ти трябва да е - 0,5. Първия път нищо чудно да са объркали. Ако не виждаше на близо, тогава диоптъра ти трябва да е т. е късогледство.

4.   Ами щом не можеш да виждаш надалеч, значи зениците ти са за минус и са разширени... За -0. 5 ще ти изпишат точно очила с които да гледаш филми или като четеш... Или ти нещо не си запомнил както трябва или нещо са си объркали професията в оптиката

5.   Е не е въпрос на помнене.. имам изследванията черно на бяло... Ще ходя тази седмица отново да ми разширяваш зениците.. пък ще видим.. нищо чудно нещо трето да излезе..