Споделена история от Здраве

Притеснението и страхът ми пречат да живея спокойно
Здравейте! На 20 г. съм. Моят проблем се състои в това, че съм доста скептична, страхлива, като цяло несигурна в себе си, често разсеяна и замислена, много притеснителна в непознати ситуации и пр. Ръководя се от страха и притеснението в живота и главата ми е все "заета" да се притеснява и да мисли всеки път за различно нещо, което всъщност е маловажно, дребно, но в обичайното ежедневие се стремя да не го показвам. Също така не съм уверена в себе си, доста колеблива съм и не знам как да внеса повече решителност в живота си и да погледна на нещата по друг начин откъм хубавата им страна, без да отдавам значение на маловажни детайли, които ме тормозят в ежедневието. Изобщо някакви незначителни неща ми пречат да живея спокойно. Винаги се стремя да отмятам ангажиментите си предварително, доста преди да е необходимо, за да не закъснея, да не направя лошо впечатление, да не ми се ядосат, да съм изрядна. Принципно съм си много усмихнато момиче, обичам да се смея, да ме разсмиват, но както казах без да искам отдавам значение на някакви дребни детайли и несъзнателно им позволявам да ме тормозят. Най-големият ми проблем е че съм страхлива-страх ме е да не направя нещо неправилно, страх ме е да не навредя на някого без да искам, да не разочаровам хората, които ме обичат, страх ме е да не ме помислят за някаква, каквато не съм, страх ме е да не кажа нещо глупаво, притеснява ме какво си мислят колегите за мен, страх ме е да не ми обърнат гръб, страх ме е, че съм толкова уязвима, а така сама си вредя. Често си мисля лоши неща и най-вече неща, за които не искам да мисля и те отнемат много време от деня ми- симптоми на ОКР. Искам да съм по-смела, по силна, да не ми пука, когато чуя нещо зад гърба си, да не се притеснявам, ако има хора, които не ме харесват и да накарам мозъка ми да мисли по друг начин, но как да го постигна? Кажете ми, как да стана по-позитивна, по-смела, по-решителна с повече самочувствие?
Не мога да се оплача, че ми липсва нещо като цяло, а съм такава-слаба и нерешителна. Давайте съвети!
:)

Коментари

1.   Прочети темата "Неспокоен ум" и най-вече коментарите...

2.   Просто нещо те е накарало да си съмовтълпиш такива неща. Съзнанието ти предизвиква такива мисли, защото явно си се издънила някъде и се притесняваш, че тпричината се крие в теб, но невъзможно е да е така. Разбирам те.. И аз бях така преди да го осъзная. Момиче на 14 години съм. Когато бях 11/12 годишна все се притеснявах и се изцепвах като говорех пълни глупости щом ме изпитваше един учител по география. Това беше, защото той обичаше да демонстрира пред децата какво чувство за хумор има и аз си самовтълпявах, че мислите ми блоукират и заради това говоря несвързани неща, защото той ме объркваше и се подсмихваше. В 7-ми клас смених училището и ме изпита нов преподавател при който изкарах 6-ца по същият предмет. В този момент аз се учудих, защо не се изцепвам, като по приницип така правя? ! След тези мои мисли отново започнах си самовъълпих тези мисли след което започнах да се контролирам и успях!!! Надявам се, че ти помогнах....

3.   Това е моят най-голям проблем, следя с интерес!

4.   приеми, че колкото и да се стараеш не можеш да угодиш на който и да е, винаги критикуващи и такива, които да те потискат ще се намерят. Моят съвет е да си помислиш какво те кара да се чувстваш добре и удовлетворена от себе си и да постъпваш така, че ти да се чувстваш доволна от себе си. Ще видиш, че ще започнеш да се чувстваш много по-добре и няма да ти пука за хорското мнение. Поне от моят личен опит се случи така

5.   Съветвам те да се консултираш с психиатър.

6.   Страха и притеснението са безгранични като въображението.

Спираш да ги правиш когато действително ти омръзнат. До тогава само се залъгваш и се държиш в същото положение.

Единствения начин да се разтовариш от която и да е емоция е да я ЧУСТВАШ. Ако ги игнорираш те се трупат. А страха е като оня забавен виц които чу. Много завладяват първите пъти, ама като го чуеш сто пъти вече, казваш на разказвача да си затвори устата още преди да е почнал. А разказвача в случая са навиците на ума ти. А това че са твои далеч не значи че са ти полезни (;