Споделена история от Здраве

Форсид Солутаб странични действия, моля за съвет.
Първо ще помоля администраторите да публикуват въпроса ми защото съм много притеснена.

Здравейте! Момиче съм, на близо 18 години. Разболях се и личната ми предписа да пия Форсид Солутаб. Пия го вече 5-ти ден, но преди 3-4 дена от започването на антибиотика забелязах зачервяване на вътрешната страна на срамните устни и от време на време сърбеж. Поразтърсих се и открих, че едно от страничните реакции на антибиотика е - "Може да се появи вагинален сърбеж, болезненост и течение". Да се радвам ли че имам само първото не знам.. Моля ви, посъветвайте ме, дали след спирането му само ще отшуми или трябва да започвам някакво лечение за сърбежа. Имам добра хигиена, не съм имала други проблеми до сега.. (в момента дори поддържам много висока хигиена именно заради сърбежа). Наплашена съм да не съм хванала някой гъбички защото четох по форумите колко трудно се лекуват :(
Допълнителна информация: Имам постоянен партнъор, заедно сме от почти 2 години, секс правим от 1 година насам, винаги с презерватив и не сме имали проблеми. (двамата сме си първите, той е напълно здрав).
Също така забравих да кажа, че не пия пробиотик (компетентната ми лична лекарка не ми е изписала), но смятам да се консултирам с фармацевт и да почна от днес.
Благодаря предварително.

Коментари

1.   Защо не се обадиш на личната си лекарка да я питаш...? Не сме доктори все пак

2.   Какво е виновна личната лекарка,просто така са се получили при теб нещата.Влагалището си има нормална флора,която го предпазва от патогенна таква,правейки пх-то кисело.Всеки антибиотик може да доведе до дисбиоза и оттам до твоите оплаквания.Про-биотикът щеше да действа на червата и се дава предимно за избягване на развитието на патогенни микроорганизми именно там.Отиди при личната си лекарка,тя ще ти изпише нов антибиотик,мислиш ли че фармацевтът ти разбира нещо от болести и лекарства?

3.   Да, в листовката има точно това, което казваш за вагибалния сърбеж. Спред мен изчакай да завършиш курса на лечение, за да видиш дали ще изчезне сърбежа, ако не, отиди пак при личната лекарка или гинеколког да те изследват за гъбички, защото много често се появяват след прием на антибиотик. Не се лекувай сама и не се престаравайте с личната хигиена, за да не си усложниш положението. Честото миене, особено със сапун може още повече да раздразни лигавицата на вагината. Пробиотик може да взимаш, макар че може и да не за същата цел, а по принцип, защото антибиотиците убиват и добрите бактерии нужни на организма ни.

4.   Авторката: Благодаря ви много за отговорите. Почнах нов антибиотик и сякаш започнаха да отшумяват симптомите. Дано изчезнат сами :)

5.   При приемането на антибиотик аз задължително приемам и пробиотик.