Споделена история от Здраве

Лекар
Здравейте,

От няколко години съм в депресия, положението стана трагично. Скапа ми живота, от енергичен човек станах боклук, уморен съм, нямам сили и желание за нищо - няма нещо, което да ми харесва, не ми се излиза, даже секс не ми се прави (на 24 съм). Никога не съм вярвал, че ще стигна до тук. Целият ми свят се срина, не мога да работя пълноценно, не мога да почивам, не мога да спортувам... Едвам функционирам. Много съм комуникативен по природа, но се затворих, не искам да говоря, избягвам хората, отказвам срещи.

Вече съм на 100% убеден, че трябва да потърся помощ, но се притеснявам. Как да стане, къде да отида? Личната ми е една сърдита лелка, не си го представям да отида и да й кажа какво ми е. Имам пари, мога да пробвам в частна клиника, готов съм на всичко, но не знам как да процедирам. Само знам, че ако не взема мерки скоро ще остана без работа, без нито един приятел, без приятелка и близки. Не че ги имам и сега тия неща, само работата... Опитах всичко друго, мамка му, това е ад, от който не се излиза по никакъв начин. Бил съм добре и мога да направя разликата - ужас е, искам да умра.

Коментари

1.   Може би е най-добре да се обърнеш за консулт към психиатър от университетска болница, най-близка до тебе.

2.   Ей, човече, защо се поддаваш на рутината? Аз съм момиче, скоро навърших 25 и също като теб чувствам, че съм изгубила смисъла на всичко, няма нещо конкретно, което да ме прави щастлива и така е при мен от 2-3 години насам, че дори и повече. Но не се предавам! Усмихвам се всеки ден, макар дълбоко в себе си да съм безкрайно самотна, да съм тъжна, защото съм бедна, работя смешна работа, а съм дипломиран бакалавър, имах приятел до преди две години, който ме тормозеше, изневеряваше ми, душеше ме, риташе ме и ме унижаваше по всякакъв начин, а аз само му давах пари и не можех да го оставя, защото не съм решителна, а тиха и плаха, при това с родителите си не се разбирам и винаги е било така, имам брат, с когото изобщо не общувам, засичаме се рядко, когато отида в къщата на нашите, имам само една истинска приятелка, почти не говоря по телефона, защото няма с кого, давам голяма част от заплатата си за квартира, живея сама в друг град, не съм екстравагантно облечена, по-скоро рядко си купувам нови дрехи.. но не се предавам, а силно вярвам, че един ден ще е по-добре. Според мен, трябва да намериш нещо, което поне малко да те прави по-щастлив. Аз умея да рисувам, рисувам анимации и през свободното си време съм се отдала на творчество, това ме радва. Другото, което ми допада, е да си развивам знанията по немски език, които съм занемарила от преди време. Можеш и ти да потърсиш нещо, което ще ти доставя удоволствие. Друг вариант, според мен, е да започнеш посещения при психолог - със сигурност би ти помогнал да се отпуснеш и би открил причините за смущението, стига да е добър в работата си. Аз, лично, не съм посещавала такъв, но прочетох доста книжки за личностното усъвършенстване. В никакъв случай, обаче, не повтаряй думите, че искаш да умреш!? Бог ти е дал това сърце, за да го следваш, отдай му се, създай си мечти. Нали знаеш, че колкото повече обръщаш внимание на негативното, на черните дупки и мрачните мисли, толкова повече сам се закопаваш в тях. Всеки има кризи в живота, няма перфектни животи, няма къща без комин! И знаеш ли, какво са ми казвали на три, четири пъти клиенти на фирмата: "Винаги си толкова усмихната, дори когато говориш, говориш с усмивка. Явно си много щастлива. " А моят отговор, който премълчавам е, че всъщност съм безкрайно объркана и самотна, сам сама на този свят, без мъж, който да следвам, на който да съм вярна и той на мен, да ме обича и почита и аз да му отвръщам със същото, без родители, които да ме насърчават, а само ме упрекват и ме карат да си търся: "Някой богаташ, за да съм си уредила живота! ", без братовчеди, защото нашите преди години са се скарали с роднините за наследства, без приятели, защото всички си тръгнаха отдавна. И все пак, приемам всичко това, може да не съм съгласна с някои неща, като например родителите ми, но ги оставям да си говорят, това са си техните ценности, доволна съм с това, което имам, искам само здраве за близките ми и мен. Съветът ми и към теб е да погледнеш какво имаш, защото някои хора нямат и толкова. И ти написах всичко това, за да видиш, че има и други на твоите години, които не са щастливи, но живеят в хармония със себе си, въпреки рутината на всичко покрай тях. Защото най-важното, според мен, е един човек да живее в хармония със себе си, да е спокоен, да обича личността си, да се развива, да прави добро, когато може, и да не упреква никого за нищо, защото всеки, в крайна сметка, живее според собствените си идеологии и разбирания за живота. Силно се надявам, да съм ти дала поне малко сили, за да започнеш да следваш отново пътя си. Сега искам да ми дадеш най-прекрасната си усмивка, на вместо благодаря, и по възможност от днес да не се разделяш с нея. Бъди силен.

3.   като за начало вземи направление за психиатър. Ако имаш достатъчно средства, може и на частно, 20-30 лв е прегледа