Споделена история от Здраве

Относно бягането, наистина ли е вредно?
Здравейте, аз съм момиче на 15, бягам 3 в седмицата за по 20-30 минути. Откакто бягам съм по-издръжлива и се чувствам чудесно. Наскоро, обаче, попаднах на една статия, в която пишеше, че бягането било вредно, че ставите бързо се износвали, че дори и сърцето се свирало.... Редакторите бяха подкрепили тезата си с аргументацията, че атлетите не са били сред най- дълголетните спортисти. Та се замислих, аз след тичане винаги съм уморена, няма как, но примерно 1 час по-късно се чувствам пълна с енергия и въобще много добре се чувствам. И все пак искам да чуя вашите мнения, как мислите, дали тичането е вредно?

Коментари

1.   Ставите ти се износват и като ходиш и като ядеш супа с лъжица, като сядаш на тоалетната чиния също, общо взето ако не искаш да ги износваш трябва да си неподвижна. Сърцето не се свива, а при атлетите е известен феномена спортно сърце, тоест голямо сърце, затова имат и много нисък пулс. С 3 пъти на седмицата няма да ти стане нищо. Хорати тичат с години, атлетите реално се пренатоварват, но те гонят рекорди не го правят за здраве. Не съм умрял от тичане, засега.

2.   Ако някой ти каже че бягането е вредно е все едно да ти каже че цигарите са полезни....

3.   Много ясно, че всяко прекалено нещо е вредно!
Ти не бягаш като атлет по 8-10 часа дневно, така че няма какво да се тревожиш.

4.   Пиенето на вода и течности също в прекомерни количества е вредно, опитай се да изпиеш 15-20 литра за няколко часа и ще ядем жито.

5.   Атлетите не са сред най-дълголетните, защото, както е написал #3, те се пренатоварват, гонят рекорди, не го правят за здраве и най-важното - пият всякакви химии, анаболи и тем подобни.
Отделно, че има куп безсмислени, изопачени, "сензационни" статии и изводи, не трябва всичко да се приема за чиста монета...

6.   От бягане до бягане има разлика. Ако бягаш по 20-30 минути на седмица едва ли ще ти навреди, но ако си маниак и бягаш по 2 часа дневно то определено си съсипваш ставите.

7.   Значи, имам двама приятели, които бягат всеки ден по 20 до 40 км. Ходят по маратони и тем подобни. Изобщо са много навътре.

Та точно по този въпрос сме говорили. Значи, те ми дават за пример любителските маратони. Казват, че (може да се провери) на всичките такива маратони има по няколко хиляди души, които са над 60-годишни, има и над 80-годишни, които бягат по цял маратон 42 км и то за не лошо време. И тези хора не го бягат това от вчера и онзи ден. Те са го бягали примерно от 15-20 годишни и го правят всеки божи ден.

Прави сметка например колко км е пробягал дядо на 80, който бяга от 15-годишен по минимум 20-30, а някои дни много повече километри, ако не всеки ден, то поне през ден. И повярвай ми тези хора нямат проблеми със ставите и ако ги видиш ще им дадеш поне 20 г. надолу.

НО тук има едно голямо НО. Ако не тренираш правилно, наистина ще имаш проблеми. Значи, първо правило - задължително загравяй много добре преди тренировка. Отдели поне половин час за много добра загрявка. Постепенното натоварване на организма е много важно, защото иначе е въпрос на време да се получат не особено приятни неща, особено на над 30-годишна възраст. Започва се с вървене няколко минути, после много леко бягане. До тук 10 мин. После 5-10 мин леко разтягане. После пак бягане 5-10 мин, но с една идея по-бързо темпо. И на края не особено интензивни скокове, малко по-интензивни разтягания, раздвижване на всички стави. Всичко това се прави бавно, леко, внимателно, без да се бърза. И чак тогав се преминава към тренировка.

Второ правило, колкото по-отдавна не си бягала, толкова по-леко трябва да се започва с тренировката. Например ако не сибягала 5 дни, няма да започваш веднага с колкото си бягала последно. Почваш с наполовина, дори и да мислиш, че имаш сили за повече. Ти може да имаш, но не знаеш дали ставите и мускулите са готови. Ако пък по-отдавна не си тренирала, трябва да започнеш почти от начало и бавно през дните да увеличаваш, ама бавно.

Трето, не трябва да се прекалява и всеки ден да се бяга. Оптимума е 3-5 ни седмично, по възможност на равни интервали. Примерно понеделник, сряда и събота.

Четвърто, трябва да се храниш с повечко протеин, защото това подилва ставите, а и мускулите.

8.   Ха-ха, износвали се ставите! :) :) :)

ВСИЧКО ЖИВО ПРИ ИЗНОСВАНЕ СЕ САМО ВЪЗСТАНОВЯВА И ПРИДОБИВА ОЩЕ ПО-ДОБРА ФОРМА!!!!

Ти какво си мислиш, че става с мускулите при тренировка - късат се, умират влакна, НО след това се възстановяват, че и СВРЪХ-възстановяват. Затова при редовни тренировки мускулите ти нарастват, вместо да се износят, намалеят и умрат :) :)

Изобщо не слушай и не чети малоумщини! Светът се напълни с тях, за съжаление!
Да не си някоя 90-годишна бабичка, дето организмът й вече не произвежда нищо и едва се крепи, та при тичане да ти се износят ставите?!

9.   Пълни глупости си прочела. Познавам хора на по 50 години, които редовно бягат. Онези, които никога не са бягали през живота си, не доживяват и 50. Движението е синоним на живот.

12.   Не тичам от 1 година и се чувствам по-зле отколкото като тичах. Преди тичах на месеца по 10-12-13 пъти по 10-15 километра и се чувствах прекрасно!! Бягането е най-старият спорт на земята ако беше вреден вече щяхме да знаем, а какво си чела не обръщай внимание. :)