Споделена история от Здраве

Посещение при ендодонт, има ли смисъл?
Здравейте, имам гранулом на един умъртвен зъб. Преди 3 години пак го е имало и е прелекуван.. 2 пъти са пълнени каналите общо взето, вторият път наистина са запълнени мн добре. Скоро при лечение на друг зъб открихме този гранулом.. и преди седмица му падна пломбата. Отидох при мойта зъболекарка, тя опита да почисти каналите пак, но не можа да ги проходи. Като цяло ми каза, че няма смисъл да ходя на ендодонт след като след второто пълнене на каналите гранулома не се е повлиял, ами даже инфекцията е по-голяма. И ми предложи да ми сложи просто пломба и когато ме заболи, екстракция. Аз обаче отказах и реших да ида на ендодонт. Още не съм ходила, но пък прочетох доста неща из нета. Има ли ефект наистина от тези ендодонти или са просто печалбари? Защото доколкото четох няма как да се изчисти един зъб на 100%, а след като е така, със сигурност в някакъв момент пак ще тръгне инфекцията. Т. е. ще си даваме пари за нищо..?? Кажете, има ли някой излекувал се? Ако наистина се замисля има логика.. няма как мъртво нещо в устата ти да остане "здраво".. то се скапва и инфектира. И доколкото четох тези умъртвени зъби водят до толкова мн проблеми! Предпочитам вече да го оставя и като му дойде времето да го извадя..
Благодаря!

Коментари

1.   Мисля, че винаги има смисъл да се бориш за зъба си най-малкото, защото алтернативата - импланта струва 1200 лв.
При мен не знам защо започнаха зъбите да ми се възпаляват. Лекувах се в три държави (пътувам много) и само в България успяха с много търпение са ме долекуват. Другите зъболекари искаха да вадят направо.
Според мен обаче твоята зъболекарка е странна е предложението си, защото по принцип такъв зъб като твоя се лекува, но ако не се излекува се вади. Все пак отиди на специалист и си питай втори и трети път. Такъв зъб имай предвид, че ако се надуе може да ти докара големи проблеми и да свършиш в хирургията. При мен един такъв зъб заразил и съседния и после и двата лекувахме, а при мъжът ми пък костта отдолу се съзпалява и го оприраха на Запад, сега има пластина в челюстта - да не говорим, че инфектирал зъб ти заразява кръвта и органите.
Не разбирам и кой ти е пълнил каналите преди да ти изчисти възпалението. Аз един зъб лекувах 6 месеца и чак отгава ми запълниха каналите.

2.   Авторката
Ами да.. релечението всъщност беше почистване, стоях с цимент няколко дни и ми напълниха каналите. Не знам какво точно "лечение" е било. Ще опитам май.. Благодаря :)
Но по-интересно ми е все пак наистина има ли излекували се, някой, който да сподели опит.