Споделена история от Здраве

Счупена китка
Здравейте,

Преди 2 месеца и половина си счупих една малка кост на китката. Намира се точно под палеца. Не се налагаше наместване и като цяло коста не беше лошо счупена.

Стоях 7 седмици в гипс. Знам, че е доста, но живея в чужбина и тук практиката е такава... пък и доктора каза, че през това място минават някакви кръвоносни съдове или нещо такова и затова се налага толкова дълго да стоя в гипс.

Вече 2 седмици съм без гипс. Ръката ми беше доста схваната в началото, но с постоянни упражнения и раздвижване вече почти не чувствам болка при движение или разтягане.

ВЪПРОСЪТ МИ Е СЛЕДНИЯ: някой дали е имал подобни счупвания и колко време му е отнело да се възтанови напълно. Аз тренирам (фитнес) и искам колкото се може по бързо да се върна в залата. Вече 10 седмици не съм тренирал. Почнах да дигам разни работи и да натоварвам ръката си по леко, но не съм сигурен дали може. Имам среща с доктора ми след няколко дена като ще му задам същия въпрос.

Изчетох доста теми в интернет и честно казано малко се отчаях, защото повечето теми са от хора с узасяващи наранявания и счупвания и и е отнело доста време докъто се възтановят (говорим за години). При мен ситуацията е друга.

Както и да е... Ще се радвам, ако споделите мненията ви дори и да не сте имали подобни наранявания. Може приятел или роднина да е имал и да знаете нещо.

благодаря

Коментари

2.   Пиши какво е казал докторът, че и на мен ми е интересно. А тук в коментарите никой няма да може да ти помогне. Ние да не сме доктори?

3.   ОТ АВТОРА

Моля да не публикувате коментари от типа на номер 1. Естествено, че ще отида на лекар. Аз не искам експертно мнение от вас. Попитах дали някой е имал счупване подобно на моето и как е минало лечението му. Все пак това е смисала на този сайт. Да споделиш проблем и други хора със сходни проблеми и опит да ти дадът съвет. Не е нужно да го последваш естествено.

4.   Здравей!
Аз чупих пръсти и китка / в един инцидент / - бях два месеца в гипс. Докторът ми каза, че за възстановяване след махането на гипса, като минимум се взема времето, през което си бил в гипс.

5.   ОТ АВТОРА

Благодаря за коментара номер 4.

Оказа се, че мога да видя моя доктор най-рано след месец. Не мисля да чакам до тогава да го питам дали мога да дигам тежко. За хората в моето положение искам да кажа, че физиотерапията е много важна. На мен не ми беше назначена такава, но всеки ден правя упражнения в нас. Трябва много да се разтягаш. Също така има и психологическа бариера. Като е била счупена ръката веднъж и много я пазиш и трепериш едва ли не над нея.След като ми махнаха гипса доктора каза да я използвам в ежедневните си занимания все едно не е била чупена.

2 седмици след махането на гипса се върнах в фитнеса и дигам с минималните килограми. В началото имах лека болка и дискомфорт, но след като се разтегна хубаво и загрея изчезва. Не се хвърляйте на големите тежести. Почнете от 2, 3 килограмовите гирички.

Изчетох доста в интернет и повечето хора са на мнението, че колкото по-бързо започнеш да използваш ръката си толкова по добре. Иначе мускулите ти атрофират и ръката ти се схваща още повече. Също така мислете позитивно и не си втълпявайте, че ръката ви не е добре. Доктора ви каже ли, че е зараснала коста това означава, че е здрва колкото преди да я счупите.

Аз бях 7 седмици в гипс. От 2 седмици съм без него и както казах вече се върнах в залата като дигам минималните тежести и всяка следваща седмица ще увличавам килограмите. Все още не правя лежанка или лицеви, но мисля, че до 2 седмици и това ще правя. Искам да спомена също, че първият ден след махането на гипса е най-труден. Ръката ти мирише кофти, изглежда кофти и почти не може да я мръднеш. ТОВА НЕ БИВА ДА ВИ ПЛАШИ. Започнете от втория ден да я раздвижвате. Правете упражнения (разтягания, има много в интернет) и до 5тия ден вече ще можете да я огъвате почти на максимум. Ако не се разтягате и не я мърдате само удължавате периода на възтановяване.

Още нещо, доктора ми каза, че попринцип целия период на възтановяване, който включва носенето на гипс и раздвижване след него е 12 седмици.

Поздрави и не се отчайваите, нито депресирайте, ако ви е сполетял същия проблем.