Споделена история от Здраве

Топче в срамната устна
Имам нужда от помощ! От няколко дни насам имам някакво странно образувание на едната срамна устна. Усеща се като натрупана подкожна мас и на допир е като топче. Изключително дискомфортно е дори боли. Преобърнах интернет и видях какво ли не, но всичко това на жени които са имали полов контакт и дори деца. Аз съм на 18 и съм девствена и се чудя това нормално ли е? И на някой друг случвало ли му се е подобен проблем :( Благодаря предварително!

Коментари

1.   спокойно - имала съм. Появява се от нищото и пак така изчезва

2.   Ако имаш възможност отиди на гинеколог :д

3.   Може да е косъм с обратен растеж. Виж какво може да се направи по отстраняването му, че може и до оперативна намеса да се стигне...

4.   Такаа хаха не искам да те плаша, просто ще споделя какво се случи на сестра ми.. тя имаше поне по твоите описания същото нещо, и тъй като не му обърна внимание се стигна до операция, защото беше някаква жлеза, която се беше подула.. Не е нужно да си имала полов контакт, може да получи от скорошно боледуване, както и от обърнат косъм ако си се бръснала.. мисля, че имаше някакви кремове, за да не се стига до болница, но трябва да се консултираш с лекар, колкото и неудобно да ти се струва.

5.   И аз съм имала, действително е възпалена жлеза, но при мен се оправи от само себе си. Спри с бръсненето временно

6.   Ако това топче едностранно и е около входа на влагалището, в основата на срамната устна е възпаление на бартолиновата жлеза. Тази жлеза отговаря за овлажняването по време на полов акт. Ако не си изгубила много време можеш да правиш компреси с ихтиол - памук, ихтиол и цяла нощ на мястото. Това на мен ми помага. Други варианти са компреси с риванол, прополис. Най-добре е да те види гинеколог и той да прецени какво да се прави. Щом има образувание, то не се е появило за един ден и нещата може да са се усложнили. Отвратително е и доста боли, когато се получи абсцес. Може да се спука от само себе си, но ако не стане, се намесва гинеколог, който сцепва мястото. Много често дава рецидиви. Не губи време!

7.   Изглежда има различни причини за появяването на топчета по срамните устни, поне каквото прочетох до сега. При мен също се появяват и изчезват от само себе си, но знам че е разширени вени във вулвата и в малкия таз. В твоя случай еднозначен отговор няма, може само лекар да ти каже причината, ако искаш със сигурност да знаеш каква е.

8.   Вероятно е мастно топче, което ще мине от самосебе си. Ако избие и образува връх може да до стиснеш, за да излезе съдържанието.
Не се притеснявай-не е нещо страшно.

9.   Не се знае какво е, за това не е добре да се прави нищо с подутината. Стискане, правене на компреси или превръзки с лекарства може не само да раздразни мястото, но и да усложни проблема. Най-добре е да не се прави нищо, само да се наблюдава и ако не мине до седмица да се иде на лекар.

10.   На мен много често ми се появява. Майка ми също има такъв проблем, дори нейните са доста големи и баба и правеше преди едно лекарство.
Моите не са много големи, но понякога са доста болезнени. Не го пипам и след няколко дни то само си се спуква, излиза гной и мръсна кръв от него и после ми минава. Не знам и аз на какво се дължи. Гледай да не го разраняваш и предполагам, че ще изчезне и не е нищо сериозно, ако е като моето.

11.   И на мен ми излизат такива "топчета", даже преди да прочета тази тема ги мислех за гнойни пъпки. Случвало ми се е като го стисна да си излезе гной точно като от пъпка. Ако пък не иска да излезе след време си се скрива само.

12.   На мен ми се случва на няколко месеца, обикновенно преди да ми дойде цикъла, не го пипам, дискомфортно е, малко боли. При мен няма врихче, не ми се случвало да излиза гной или нещо подобно. Първите пъти много се притеснявах, но сега вече не тъй като само си минава. Както виждаш има няколко варианта, така че консултитай се с лекър и всичко ще бъде на ред.

13.   На мен също ми се появи, доста пъти няколко месеца подред, в последно време отшумя но в момемта отново се появи. Ходих на гинеколог и тя ми каза, че не е опасно и че само отминава. Купила съм си от най-силния антибактериален Лактацид - интимен душ гел, но по погледа на лекарката разбрах, че не помагало. Каза ми, че ще мине от самосебе си и ми препоръча да си купя Йодасепт и да се мажа периодично. При мен минава със силни режещи и щипещи болки. Надявам се този път да мине много бързо, направих си компрес и леко отшумя болката, но гледай да не стоиш права, така боли повече. Аз лежа и е по-добре. Успех!

14.   Не се притеснявай. Аз съм на 19 и ми излезна същото нещо на същото място. Няма значение девствена ли си или не, в повечето случаи това се появява от обезкосмяване. Бих ти препоръчала да отидеш на гинеколог, не вярвай на това “то само ще се махне” или “мажи го с крем”. Щом е подкожно съответно е някаква инфекция. При мен беше се инфектирало някакво косъмче ( мисля че се е вдлъбнало) и съответно инфекцията се беше разпространила. Предписа ми антибиотик 1 седмица и преглед след това. Не чакай да стане по-зле, има случаи, в които се стига до хирургическа намеса ( тоест мястото се цепва леко и се прави дренаж). Не го пипай много много!

15.   Искам да попитам опасно ли е да се ползва интимна кола маска при появата на това топче?

16.   Веднъж ми се случи, и аз имах такова. Не стигнах до лекар, изкъпах се с по-топла вода, взех два тампона, дезинфикцирах си ръцете и го изстисках. Излезе гной и мизерия и се чудя откъде това чудо като поддържам перфектна хигиена. Но моето си имаше връх, като пъпка, ако твоето няма-не знам.

17.   И при мен се появи същото топче то е като бяла пъпка но няма връх опитах се да го спукам но не става... Не знам това опасно ли е доста е дискомфортно и боли.

19.   Здравейте! Аз имам същото топче и исках да попитам след колко време горе-долу може да изчезне или до се премахне с мазила?