Споделена история от Здраве

Вадене на нерв
Здравейте. Онзи ден бях на зъболекар. Докторката каза, че имам пулпит и трябва да ми извади нервите. Сложи ми някакво лекарство и отгоре запечатка за да не изтече. В понеделник ми предстои да ми извадят нервите. От малка много съм се наплашила от зъболекари.
Моля отговорете ми честно - боли ли? И също така какво ще ми правят на зъба, ще го усетя ли и. тн. Просто много ме е страх.
Също така как да разбера дали зъба ми е умъртвен напълно в къщи преди на отида на зъбаря?
П. С момиче на 13

Коментари

1.   от вадене на нерв въобще нищо няма да усетиш .. но после ще ти запълни каналите с една паста, тогава ще усетиш болка като дразнене, която може да продължи от час до няколко дена. Няма страшно мен повече ме е страх от машинките

2.   Вече и в нереи ли се влюбвате? Одеве прочетох, че един тука се влюбил в пеперуда.

3.   Въобще не се страхувай. Арсена умъртвява нерва и нищо няма да усетиш. Вадили са ми нерви. Спокойна бъди, защото когато е умъртвен, той вече е напълно нечувствителен.

4.   По-добре да ти го беше извадила с упойка на момента. Не знам защо някои зъболекари още ползват арсен за умъртвяване? Мен и умъртвени зъби малко ме болят, поискай си упойка - към 10лв допълнително.

А ще ти бъркат в канала или каналите(зависи преден или заден зъб) с едни фини .... - не помня как се наричат - като карфици са големи, но имат резба, с тези се изтъргва нервът от канала. Не е много време, споко.

5.   Мен не ме е боляло ваденето на нерв, ако преди това е умъртвен.

6.   Арсена и да ти умъртви зъби освен ако нямаш упойка няма как да не боли. Не съм сигорен дали може да се вадят с упойка защото моята зъболекарка спираше когата ме заболи много дори не ме пита за упойка защото не може да ги вади с упойка.

7.   Аз имам 4 умъртвени и адски болеше. Тогава бях на 10-11 може би, не знам защо, но щом ме болеше толкова едва ли имах упойка.

8.   Това не е лекарство, а отрова. Нарича се арсен и ако го погълнеш може да умреш. Слага се да убие нерва. Нервът, след като е умъртвен, нищо не усеща т. е. не боли.

Интересно как може пулпит на 13 години? Сигурно не ходиш често на зъболекар. Трябва да се ходи редовно, за да се избягват такива сериозни неща.

9.   От авторката: Много ви благодаря. А наистина ли трябва и упойка :о? А, колкото до раздела, не съм видяла, че е в любов и изневяра(от бързане).
Имам още един въпрос - Как да разбера дали зъба е умъртвен преди да отида?

10.   Както се казва трай бабо за хубост. Трябва редовно на 6 месеца да ходиш на преглед при зъболекар и ако има нещо да ти го оправи, за да не останеш почти без зъби на 20 и няколко години като моята сестра, която се страхуваше също от зъболекар, в резултат на което към 21 години започна да си прави мостове вместо към 45-50 години.
Макар че и до гена ти зависи каква зъбна структура имаш.
А относно как да провериш дали нерва на зъба ти е умътвен в домашни условия няма как, зъболекаря си знае работата, когато ти е казъл да отидеш, тогава отиваш.

11.   Зъболекарите имат една специална биеща дрелка. Лягаш, настъпват ти челото и те държат 4 сестри, зъболекаря яко кърти каквото трябва. След това бърка. Абе не боли ама фърля кръв доста. После пълни с цимент и киреч. И си като нова. =]
Зъболекарите си знаят работата. Мислиш ли, че ще ти предложи болка, която няма да понесеш. Той като те вижда.. и си преценява. Колко болка да понесе едно 13 годишно момиче. Спокойно.. не боли.

12.   До номер 10 - Аз ходя на зъболекар редовно. Имам здрави бели зъби, но предишната ми зъболекарка ми е сложила пломба върху непочистен кариес. Сега много ме болеше и новата зъболекарка ми махна пломбата и под нея имаше огромна черна дупка. Просто никога до сега не са ми вадили нерв и много ме е страх.

13.   До номер 10 - Аз ходя на зъболекар редовно.Имам здрави бели зъби, но предишната ми зъболекарка ми е сложила пломба върху непочистен кариес.Сега много ме болеше и новата зъболекарка ми махна пломбата и под нея имаше огромна черна дупка.Просто никога до сега не са ми вадили нерв и много ме е страх.

14.   До номер 10 - Аз ходя на зъболекар редовно. Имам здрави бели зъби, но предишната ми зъболекарка ми е сложила пломба върху непочистен кариес. Сега много ме болеше и новата зъболекарка ми махна пломбата и под нея имаше огромна черна дупка. Просто никога до сега не са ми вадили нерв и много ме е страх.

15.   Не искам да те плаша, на мен 1 път до сега ми вадиха нерв, бях и аз на 11-12 години и ме болеше много, мисля, че нямах упойка, но може и да не ти сложат, дори и да поискаш. Аз ходя при една от най-добрите зъболекари в областта и щом е преценила, че не трябва упойка и то на малко дете-значи е имало защо. Но поне ваденето е не повече от 2мин ;)

16.   На мен ми вадиха с арсен и нищо не усетих. Само дето от упрах припаднах, а то изобщо не болеше.

17.   Няма от какво да се притесняваш, може да усетиш леко "боцване" в момента в който вади нерва. Отиди точно когато ти е казал, това е много важно!

Има ли още такива зъболекари, с арсен? Проблема с арсена е че или е твърде малко или е твърде много, не можеш му уцелиш дозата, да не говорим че е ОТРОВА, както някой беше споделил по рано.

В наше време (а не 1994) нерва се вади на момента с упойка и каналите сее запълват ВЕДНАГА за да се избегне развитието на каквито й да било инфекции.

В детските години бях силно травмиран точно от такива зъболекари и това е беше причината за последващото им избягване в продължение на години.

Поздрави.

18.   Хайде момиче, успокой се :) Има къде по-страшни, неприятни и болезнени процедури от ваденето на нерв. Затвори очи и го изтърпи, налага се, за твоето здраве го правиш. После ще видиш, че само на страха очите са големи :) Успех и просто недей да го мислиш толкова, зъболекарят си знае работата!

19.   Не се страхувай, и аз бях като теб, много се страхувах, но наскоро ми се наложи да ходя на зъболекар и нерви ми вадиха, имах зъб на който имаше четири нерва-никаква болка нямаше при ваденето, защото преди това зъба е умъртвен. Единствено е възможно после, при пълненето на зъба, ако зъболякаря стигне до края, да усетиш лека болка, но тя е за секунди, и зъболекаря ще спре веднага, щом усети, че те боли, а може изобщо и тогава да не усетиш нищо, така че спокойно. А и какво са няколко секунди дискомфорт при положение, че после ще имаш здрави зъби.

21.   На никой не му е приятно да му човъркат в зъбите, но е наложително. Ваденето на нерв не е приятно, няма какво да те лъжа, но ако зъболекарят ти е добър и е умъртвил нервите правилно всичко ще е наред. Усеща се лек дискомфорт. Тази процедура според мен е по-добре да се прави без упойка, защото лекарката ми, когато ми вадиха нервите постоянно ме питаше тук боли ли, усещаш ли нещо, явно така преценяват докъде са стигнали, не знам, но не е болка за умиране, всеки може да го изрърпи това. Все пак да ходиш с грозни и изпотрошени зъби е къде къде по-неприятно!!!