Споделена история от Здраве

Хипохондрия
Здравейте аз съм момче на 14 години, моя проблем е свързан с внушението за болести, симптоми и други. Преди една година две момчета от моя клас говореха, че на един от тях им е премахната апендикса. Слушах ги и мълчах мина се време и се сетих за техния разговор оттогава може да са минали 2 години аз непрестанно си мисля, че и аз ще заболея от същото. Постоянно ми се появяват периодично болки в областта на апендикса. Много ме е страх. Болките не са точно болки, а по-скоро чувства, пак казвам те се появиха точно след разгвора на тези момчета. Родителите ми знаят за този страх, питаха психолог тя каза, че било от възрастта и т. н, а и в училището ме тормозят многократно психически и физически, това задълбочава моя страх. Дайте ми съвет.

Коментари

1.   Аз съм момиче на 19 години, повярвай ми, по-зле съм и от теб, писна ми, сами си го правим, но не можем и да спрем:(

2.   Аз съм мъж и имам същият проблем, макар и доста по-леко изразен. Повече излизане навън на чист въздух и събиране с приятели. То каквото има да стане, ще стане и без да го мислиш :)

3.   Хора, идете на психиатър. Това нещо се задълбочава с времето, ако не го лекувате. Ако трябва пийте малко лекарства, ако трябва ходете на психолог, но задължително след препоръка от психиатър. Може да се промени това и аз съм нагледен пример. Не можете да си представите някои лекарства как въздействат на мисленето. Срамувам се, че съм имала такива мисли в миналото и не съм потърсила помощ. Сега съм ОК, вече спирам лекарствата.
Успех и на вас :)

4.   Разбери кое е реално и кое - не. Представи си ситуацията отстрани - някой говори за това, че бил болен от нещо и хоп - и ти започваш да си мислиш, че може да се разболееш от това. На базата на какво? Имаш ли реална опасност? В рискова група ли си?

Аз съм опериран от апандесит и никога не съм се страхувал, че може да го развия (случвало се е да мисля, че мога да развия други неща). Не съм правил нищо особено, за да го развия - сещам се, че една вечер ядох много семки и на следващата сутрин не ми беше добре нещо...

Като цяло много хора имат хипохондрия - това е често срещана реакция на мозъка. Въпросът е, че това не е продуктивно. По-лесно е за мозъка да ти зацикли в някакви такива негативни мисли и страхове, вместо да те накара да ПРАВИШ нещо. По-лесно е да си жертва, отколкото да се отстояваш.

Впрочем, вземи и се отстоявай като някой в училище се опитва да се е. ава с теб. Хипохондрията ти е свързана с това.

5.   И аз имам същияпроблем наред със ОКР и депресия. При мен внушението е че някакви външни сили по свръхестествен начин могат да ми причиняват болести чрез мислите ми. Тоест с мислите си аз ги предизвиквам.

6.   Аз уча медицинска специалност и колкото повече научавам, толкова повече си набивам филми... Много е неприятно, хора, защото това отива към невроза. Успокойте се, правете нещата, които харесвате, и дано ни мине :)

8.   А, за тези които учат медицина е нормално. Като започнат да работят по специалността си, това им състояние минава. Впрочем колкото повече си мислиш, че ти има нещо, толкова по-зле-започваш да чувстваш симптоми, без да си болен.