Споделена история от Здраве

Здравословно хранене.
Здравейте ще се радвам модераторите да пуснат темата.
Имам следното запитване:Колко от вас се хранят чисто, пият фрешове, спазват хранителен режим. И колко от вас изобщо не се интересуват от здравето си. Аз се старая да огранича най-вече хляба, ИЗКУСТВЕНИТЕ колбаси, но ми е трудно, защото до сега почти всяка сутрин съм закусвал сандвичи с шунка и кашкавал, странджанки банички и т. н. На вечеря не ми е трудно да не ям хляб, но през деня е проблема и в училище като цяло.
Искам, ако можете да ми дадете идеи за разнообразни хранения за сутрин и следобед.

Коментари

1.   Aз се стaрaя дa. се хрaня здрaвословно, но от време нa време. си. позволявaм някой десерт. Стигa дa не е всеки ден, нямa проблем. Сутрин почти винaги зaкусвaм едно и също, 2-3 лъжици овес ги нaкисвaм в прясно или кисело мляко и може дa. прибaвиш мед зa слaдост или пресен плод. И aз кaто тебе избягвaм хлябa, но кaто съм нa училище нямa кaк. Прaвя си. сaндвич с пълнозърнест хляб, но колбaс не слaгaм, a пaрче кaшкaвaл и мaлко мaслини. Винaги. имaм под ръкa пресен плод и ядки, но зaдължително сурови. Пия много водa. Не винaги имaм време зa тренировкa, зaтовa компенсирaм с повече движение през деня.

2.   За сутринта - овесена каша, мюсли с прясно мляко, Активия закуска, сандвич с пълнозърнест хляб и извара. За следобяд плод, черен шоколад. Това е, което се сещам в момента. Ако има нещо ще допълня.

3.   Здравословното хранене е глупост. Нали и без това ще умрем.

4.   може да ядеш яйца, месо, риба, сандвичи с черен хляб, плодове..

5.   От автора: Забравих да напиша, че съм 178см. 59-60 килограма на 17 години.

6.   Ами докъм 30-тата ми година не ми пукаше много какво ям, ама качих няколко килограма и взех да се замислям. Пробвах разни диети и понеже нямаше много ефект отидох на диетолог. Изготви ми специален режим, които спазвах стриктно близо година, а после ми каза, че вече знам как да се храня здравословно и без режим. Е, наблягам на салатите, плодовете, киселото мляко, ям само черен хляб и то по малко, никакви маргарини, газирани напитки, чипсове, пици и т. н. Всъщност не съм съвсем права, неделя ми е свободния ден и тогава ям каквото ми се яде, но останалите шест дни гледам да ограничавам всякакви полуфабрикати, бързи закуски, снаксове, газирано и сладкиши. Питаш какво да ядеш на обед? Ами салата! Зеленчуците са полезни. А и е хубаво за следобедна закуска да хапнеш някой плод за да не си супер гладна вечерта. Фрешовете също са добра идея, а и още нещо пий достатъчно вода, тя също е много полезна. Не само за намаляване на теглото, но и за изчистване на организма. Ами в общи линии това е.

7.   Хляб си яж, но черен - ръжен или пълнозърнест, салати, мюсли с прясно/кисело мляко, печено пилешко филе (макар че доколкото знам пилешкото не е за ядене вече, като качество не е добро), риба, варени/печени картофи, ориз, кисело мляко, маслини, черен шоколад, плодове, фрешове (но домашни, ти да си си го направил, а не от магазина наблъскан със захар и консерванти).. друго не ми идва на ум в момента :) Едно момче от класа си носеше домашно приготвена храна в една кутия в училище и ядеше така, беше си супер. Наблизо до нашето училище приготвят кюфтета, кебапчета, пилешки и т. н. храни, там също можеше да се ядат шишчета, пържоли и т. н.

8.   Да, пилешко само, ако е домашно, иначе по-добре сланинка да си хапваш :)

9.   Виж сега, ще ти кажа една мъдрост, която ми е коствала близо 50 години от живота да осъзная - когато човек е млад, здрав и изпълнен със сили си мисли, че цял живот ще е така и затова може да се тъпче с каквото му попадне пред очите, да живее както му падне - без почивка, без спорт и пречистване на тялото. Да, ама НЕ! Човешкото тяло се ражда заредено с огромен запас от ресурси за 150 години живот. Това позволява известно време да се храним и живеем неправилно, и въпреки това да се чувстваме прекрасно – тялото успява да компенсира, черпейки от запасите си. Но какво става с мнозинството хора? -- след 30-40 години ресурсите са изчерпани, а тялото започва да старее и да се разпада. Идват хроничните болести и така в зенита на живота си, човек се оказва остаряващ и немощен, защото неразумно е профукал запасите си. Това е най-тъпата част -- 40 години даваш всичко за да създадеш семейство и уютен дом и когато накрая намериш щастието и радостта се оказва, че вече си болен и вместо да се радваш на живота започваш да се тревожиш за болести и смърт.

Защо се получава така? Първо, тялото има нужда от профилактика и изчистване отвътре. Второ трябва да се храним с жива храна в която има ензими. Нашата биологична възраст се определя не по ЕГН, а от ензимния ни потенциал. Ензимите са жизненоважни за всички функции на тялото - захранване на клетките, извеждане на отпадъците от тях, лекуването им, смилането на храната и т.н. Всяка СУРОВА храна съдържа в себе си ензими. Но когато тя бъде нагрята дори на 45 градуса, ензимите се унищожават! И за да компенсира тялото черпи от ензимните си резерви. Ето, в тази тема ще намериш останалите неща: http://forum.mikroferma.com/index.php?topic=1536.msg1757#msg1757

10.   От Автора
Доста съм критичен към хлаба, така де... като взема хляба(само мекото без кората) и като го смачкам, се получи тесно, не си и помислям да го ям, така става с повечето бели и дори черни хлябове. Позволявам си да ям хляб само ако се троши и става на трохи. Ако може да ми кажете някой такъв хляб(Ако се сещате, че трудно се намират)
Вече сутринта гледам да закусвам с мюсли Микс, от LIDL имам и едни мюслита от Германия, баща ми като беше ходил взе, но ми писва всеки ден само мюсли :D.
Наскоро си купихме хубав робот и на него си правя домашни фрешове от пресни зеленчуци и плодове.
Понеже съм от морето често ям и риба, примерно тази вечер ще ядем чернокоп на скара.
Мисля, че като мине малко повече време ще му хвана цаката и ще стане работата.

№ 3 - Всички ще умрем, ама защо да си товаря организма излишно, пробвам съм по единия начин и не ми харесва, сега мисля да пробвам по другия :)

11.   Според Световната Здравна Организация
здравословното хранене е психично заболяване.
Има си резолюция по въпроса и това е мнението на специалистите.

Y D

12.   Здравей. От много време се храня здравословно и съм го превърнала в начин на живот. Здравословното хранене в комбинация с тренировки могат само да бъдат в огромна полза за здравето и доброто ни физическо състояние. Винаги отделяй време да си приготвяш храната вкъщи, никога не купувай готови храни-не си наясно какво могат да съдържат. Замени бялото брашно с пълнозърнесто, ръжено, ядково или оризово. Пий много вода. Избягвай белия хляб-пълнозърнестият е много по-добра алтернатива. Когато се храниш с нещо готвено, увери се, че е сготвено със значително по-малко количество мазнина. За предпочитане е зехтин. Забрави за шоколад, пици, снаксове, чипсове и други изключително вредни трансмазнини. Наблягай на по-богатите на протеин храни- яйца, извара, варива. Яж повече плодове и зеленчуци. Щом се затрудняваш с храната в училище, приготви си нещо здравословно от вкъщи, което можеш да занесеш и хапнеш в училище. :) има ли желание, има и начин.