Споделена история от Здраве

Имам ли нужда от психиатър?
Аз съм момиче на 14. От около 6 месеца се чувствам зле. Нямам никаква енергия да правя каквото и да е. Не искам да излизам навън или да контактувам със семейството си. Нещата които преди правех за забавление сега не ми доставят удоволствие. Когато отивам на училище се чувствам ужасно. Мразя хората там и не искам да говоря с тях. Семейството ми не ме подкрепяше когато исках да де пробвам в нещо, затова спрях да опитвам. Сега предпочитам да прекарвам цялото си време сама в стаята ми. Въпроса ми е дали наистина ми прябва психиатър или си го въобразявам?

Коментари

1.   Пубертет

2.   Според мен си в депресия. Била съм в твоето положение когато бях на същата възраст(сега съм на 28 год) антидепресантите наистина ми помогнаха. Ако решиш да отидеш на психиатър и ако стане въпрос за лекарства дръж да ти изпише от най съвременните. Страхотни са и нямат много странични ефекти, а най важното е, че наистина помагат. С възрастта ще съумяваш да се справяш с всичко сама!

3.   Да имаш нужда!

4.   За такъв тип оплаквания се ходи на психолог, не на психиатър. След като това състояние продължава толкова време и се притесняваш не пречи да отидеш.... дори да се окаже, че си въобразяваш не губиш нищо ако пробваш

5.   Не, психиатър? Това са глупости! Ти не си луда! Имаш нужда да поговориш с някого, психолог съм по-съгласна, защото очевидно си в депресия, но психиатър? Излишно е. Спокойно, ще отмине :) Просто ти трябва време, поговори с някого, ще ти стане по-добре

6.   Имаш нужда от психолог. От това, което си написала, разбрах, че не можеш да контактуваш с вашите и че те не те подкрепят достатъчно, а това те е разочаровало. Мисля, че си гневна, но го таиш в себе си. Отделно изпадаш в депресивни състояния. Намери някой психолог и отиди с родителите си. Със сигурност ще разберат, че си в трудна възраст и трябва да ти отделят повече внимание.

7.   Психиатър, трънки! И аз бях така миналата година, държа ме около 8 месеца и след това от само себе си мина. Вероятно причината беше, че бях 8 клас и новият обкръг и училище ме бяха стресирали, знам ли. :D Но всеки има такива периоди чат пат. Важното е да минат, но ако нещата започнат наистина да се задълбочават тогава не са излишни психиатри и психолози. Ама и те не помагат много.. (от личен опит казвам)..

8.   Това е депресия. Депресията се получава, когато сме накарани от външни фактори да правим неща (например да следваме дадена социална норма или да се държим по определен начин в някаква ситуация и тнт. ), които ние реално не желаем да правим. Виж какви може да са тези неща.

9.   Не ти трябват хора-специалисти с психопредставка, трябва ти общуване с домашни любимци, куче или котка. Ще се убедиш сама, колко много помага такова общуване. Явно ти липсват всеотдайни хора около теб, но от животните получаваш искрена обич. Повече от 6 месеца се тъпках с антидепресанти, и само кучето ми помогна най добре, като съм с него, забравям за всичко ниприятно.

10.   Хормоните!Остави тая работа с психиатрите-те са за душевноболни.

11.   Ходи да прекопаш градината на баба ти и ще се почувстваш по-добре, а като те хване пак помагай повече на другите около теб.

12.   Психолог не може да ти помогне. Състоянието ти се дължи на недостиг на серотонин. Това се оправя само със антидепресивно лечение. Новият клас антидепресанти са много добри - т.нар. Селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина СИОЗС.

13.   №12, явно сте аптекар или медицинско лице!? Нима само антидепресантите повишават серотонина в тялото? При леки разстройства в подрастващите, повече движение на открито може напълно да замести лекарствата. В тази възраст, те могат да се сравнят с буйно младо вино, което кипи и може да пръсне бъчвата. Хормоните им така бушуват, че телата им са като атомни реактори. Тази енергия трябва да се изпуска контролирано. Как? С повече спорт/и то на открито/. Светлината повишава производството на серотонин в организма. Шоколада също много помага, но в тази възраст е неприемлив, заради акнето. Повече динамика, и никакви лекарства, всичко е от буйната младост. Много искам да ме споходи подобна депресия, но за жалост, годините ми отминаха този период. Съвета на №11 е добър и полезен, а и баба и дядо ще са приятно изненадани.

14.   до 13, пълни глупости ,депресията е сериозно състояние и не бива така нагло да се пренабрегва като вас!

15.   №14, пласирай си антидепресантите на бабички и дядовци, не зарибявай младите с твоите глупости! Не знам дали ти е познато това състояние на организма, да бъде в депресия? Аз съм преживял такова състояние, и ми е напълно познато. Това, че младото момиче, не му се излиза от стаята/" Сега предпочитам да прекарвам цялото си време сама в стаята ми"/, ме кара да си мисля, че състоянието й, не е депресия. Човек в депресия не може да стои на едно място, камо ли пък затворен в стая. На депресираният не му достига въздух, защото диша повърхностно, и има чувството, че се задушава, затова предпочита да бъде на открито. Депресираният не го свърта на едно място, а момичето предпочита покоя, затова не е в депресия. Тук става въпрос за хормонален безпорядък, който ще си улегне с времето. Щом обича да си стои в стаята, да си пуска забавни програми, любима музика, комедийни филми, и всичко ще се оправи. Почти всички пубери минават по този път, защо я пращаш на психиатър, да я превърнат в парцал ли? Организмът й е достатъчно объркан от хормоните, ти искаш да я натовариш допълнително и с медикаменти, и тогава наистина може да лудне. Убеден съм, че само движението ще й помогне най добре. Ако по половин час на ден практикува леко бягане в някой парк, само за месец всичко ще се нормализира, и ще се почувства добре. Нека пробва и да пише за резултата.

16.   до 15. ти говориш за паническо разстройство. да върви на психиатър и толкова, ай сиктир