Споделена история от Здраве

Причерня ми след тренировка... Защо?!
Здравейте, благодаря ви, че отделяте внимание на проблема ми... Да започна с това, че съм на 15 г., момиче, смятам с добро телосложение - 167/54. Преди малко с няколко приятелки решихме да ходим да тичаме на пистата. Аз не бях тичала от 4-5 месеца и като цяло сериозно физическо натоварване не съм имала от много време. Та поразтягах се, загрях и след това направих една обиколка, походих половин, след това направих още една тичайки, като последните 100-тина метра ги взех на спринт. След това си починах, направих още една обиколка и правих упражнения на стълбите - изкачване и слизане бързо, после през 2, през 3 стъпала и пр. Като цяло всичко беше с почивки, гледах да не се натоварвам, но когато тръгнахме да си ходим ми прималя... Усещах, че ми се гади, усещах как в рамките на секунди пребледнях, стана ми студено, причерня ми, краката ми отказаха и седнах на земята. Имах чувството, че ще припадна... и повърнах (голям срам). Преди година бяхме излезли на поход с колелата и в едно село ми прималя по същия начин, та се наложи да ме прибират с кола.
До преди 4-5г. бях в много добра физическа форма, постоянно се движех, ходех на карате, след това на таекуондо и тренировките никога не ми се струваха натоварващи, дори напротив - след тях излизах да играя навън.
Въпроса ми е на какво се дължи това прималяване? Ниско кръвно, кръвната захар...? Не знам и аз какво да мисля вече, но се плаша... Другите момичета са пушачки, които също не са тренирали от месеци, пийват си и алкохол, пък по 4-5 обиколки направиха без да спират и нищо им няма, дори се чувстват добре.

Коментари

1.   По време на интензивна физическа активност мускулите консумират гликоген, който се получава от кръвната захар. Когато мускулите са изчерпали гликогена в себе си, започва ударно консумиране на кръвна захар, за да си възстановят запасите. Така кръвната захар пада и започва да ти се завива свят, защото пък мозъкът, който е основен консуматор на глюкоза, която също се получава от захарта, започва да изпитва глад за захар. Затова преди и след тренировка се яде по един сладък плод, например портокал, банан или ябълка.

2.   Какво си яла през деня?

3.   Едва ли е при теб подобен случая, но си прегледай за всеки случай и сърцето, за да отхвърлиш евентуален проблем оттам. Аз имах подобни оплаквания и прилошавания след натоварване и при мен се оказа пролапс на митрална клапа - доста малък, уж козметичен проблем, но все пак явно достатъчен, за да причинява подобни неудобства - открива се при ехокардиография. При мен също, ако тренирам редовно проблеми няма, но се появяват, ако се залежа и после се подложа на непредвидено натоварване. Хубаво е да се знае, когато има нещо такова. Пусни си профилактично и изследвания за кръвната захар. Най-вероятно да си е просто прилошаване, но щом се тревожиш по-добре да се прегледаш, за да ти е спокойно.

4.   Първо -какво срамно има в това, че ти е станало лошо и си повърнала? Много ме ядоса това, че мислиш 4е е срамно.
Второ-отиди на лекар да ти направят изследвания за да се види от какво е.
УСПЕХ!