Споделена история от Здраве

Шум в ушите
Здравейте, приятели

Предполагам от заглавието ви стана ясно за какво иде реч. От около седмица и половина имам изявен шум в ушите, който усещам осезаемо. На моменти е по-силен, на моменти по слаб. Става въпрос за пищене (високочестотен, нискочестотен според зависи). Цялата работа е от там, че именно преди седмица и половина имах известни тревоги и бях под едно такова психическо напрежение, защото постоянно мислех нещо и бях нетърпелив спрямо него, което доведе и до смущения в съня ми, както и до постоянното ми желание да съм навън и да се разхождам, защото така се успокоявам. Таях го в себе си и не споделих на никого. Знаех, че нещата ще се наредят (както и стана), но по онова време изобщо мисленето за перспективата не ми вдъхваше успокоение, а просто чаках нещата да се случат за да съм спокоен. Та в началото на тези тревоги и неспокойствие, започна и този шум в ушите. Не посетих лекър, понеже мислех, че симптомите ще отшумят от само себе си, но уви така и не стана. Тук е момента да добавя, че и майка ми е психически нестабилна, и когато тя се намира покрай мен или е вкъщи, съм под почти постоянен стрес на подсъзнателно ниво, но го усещам. Причината за това е може би, защото нейната психическа нестабилност я е карала много пъти да ми споделя как би направила това или онова (да не навлизам в конкретики, явно се досещате), и оттук следва, че когато тя е вкъщи аз съм на тръни да не се случи нещо и дори, когато съм в другата стая и я чувам да се разхожда, се стресирам за момент понеже постоянно имам чувството, че ще направи нещо. Това е така, защото не малко пъти сме се карали за щяло и нещяло и още толкова сме се сдобрявали, но истината е, че се чувствам несигурно покрай нея и понякога нейните изблици на агресия и крясъци ме стряскат допълнително и то внезапно, при което получавам свиване в стомаха и/или покачване на пулса. Та драги приятели, мислех, че проблемът (пищенето на ушите) може да ми идва от стресът, на който съм подложен или от високо кръвно, но преди няколко дена го мерих при баба ми и беше 110/70. Днес, въпреки всичко, отидох до личния ми лекар за да споделя оплакването си и да ме прегледа. Пита ме няколко въпроса: 1. Чистиш ли си често ушите? При което аз отговорих с "ДА", защото при почти всяко къпане аз си почиствам ушите с клечки за уши, което знам и съм чел, че не е полезно, ама ей на. И 2. Слушаш ли силна музика? При което също отговорих с "ДА", защото съм от тези, парти пийпъл-а (ха-ха :) ), които често ходят по рейв партита и наистина там мога да кажа, че музиката си е доста силна, но освен след едно такова парти да имам временно пищене от пренатоварването на ушите, никога не ми се е случвало за по дълъг период от време, както сега (седмица и половина грубо пресметнато). Тогава личният лекар ми каза, че съм направил "невралгия" (не съм сигурен дали точно така е името) т. н. раздразнение на нерва на ухото и ми предписа капки за уши "Фуроталгин", които ми каза да капвам по 5-6 капки, 1 път дневно за период от 10 дни и след това, ако проблемът не е отшумял да се върна при него за да ме прати на нещо което да ми изследва ушите, да провери явно за процент глухота. Не съм сигурен понеже само ми го из жестикулира с ръце, ама и той един лекър, че нямам думи, ще го сменям скоро така или иначе, защото не съм доволен от него. Общо взето това е, и също така да добавя само, че днес, когато споделих на майка ми за този ми проблем, тя също ми сподели, че когато е била бременна с мен в 7-я месец, е получила някакъв неврологичен пристъп. Това ме накара да се замисля за кратко (все пак е била бременна с мен) а и тя самата ме кара да отидем на невролог, което също и аз бих искал да направим и ще направим другата седмица. Засега продължавам с капките, но дори и в момента съм си съпътстван от моя най-близък "приятел" от седмица и половина, шумът в ушите.

П. С. Споделям с вас, като се надявам някой да ми окаже някаква помощ или даде насока в това какви мерки да взема против шума. Някой, който е преминал вече през това или страда от такъв шум в ушите или някой, който може би вижда какъв би могъл да бъде евентуалния проблем, при така представените от мен факти. Благодаря ви много и ви желая здраве и късмет! :)

Коментари

1.   Здравей, аз съм преминал през това нещо и не искам да те плаша, но може да стане много сериозно, ако не се вземат мерки, води и до загуба на слуха, моято диагноза беше неврит и една седмица стоях в болницата на системи и лекарката каза, че сме го хванали на време иначе, ако не се предприемат мерки ставало сериозно. Отиди при някой добър уши нос и гърло да те прегледа и му кажи, че те притеснява това и той вече ще ти каже какво трябва да се направи. Съмнява ме този шум да се оправи с капки за уши, разбира се не съм лекар за да мога да знам точно, но при мен също беше на нервна почва възпъление от грип.

2.   От Автора:

И още нещо... искам допълнително да добавя и още някой подробности, които смятам, че са от съществено значение. Друг факт
е, че съм употребявал и някой наркотични вещества, като марихуана повече от 2 години, като последната година- година и нещо (периода ми, когато бях извън България) е било почти всеки ден по няколко
пъти. Вече от 2 седмици и нещо не съм употребявал марихуана, тъй като съм решил да я спра окончателно а и усещах, че вече не ми действа по този начин на смях и релакс, ами почнах да се депресирам все повече и повече, както и да мисля за някакви ненормални неща. От Септември месец, да вметна, се храня здравословно и по определен час. Освен това четох, че може да възникнат такива симптоми на шум в ушите, главоболие, гадене, болки в стомаха и пр.
вследствие на абстинентния синдром, който протича след спирането на наркотика. Употребявал съм и други наркотици (мдма, екстази, пико, амфети, кока), но не толкова системно и в толкова големи количества
но все пак съм ги употребявал, като последните три е било само 2-3 пъти, а по- често първите 2 (най-вече за парти). Искам да изкажа, че желанието ми да спра
с наркотиците вече е достигнално пиковата си точка, поради следствиеото на разни настъпили вреди (надявам се временни и не толкова сериозни) и осъзнатите последствия
от тях, както и преосмиляне на живота без тях. Това няма да ме откаже от културата ми на музика или от приятелите ми, просто ще засили волята и отстояването ми, както и изживяването просто по по-различен начин, а именно-без наркотик.
В този ред на мисли, смятам, че каквото си направи човек, никой друг не може да му го направи, но твърдо стоя зад думите и постъпките си и нося отговорност за тях, както и за
мислите си и смятам, че всисчко изречено от мен е точно така както съм го описал. Това е, приятели! И знайте, че живота може да е хубав и без тези неща (наркотиците)
просто зависи от нас как ще си го направим. Всичко най-хубаво ви желая.

П. С. И само да добавя, че ако проблемът с шумът в ушите ми не отшуми, мисля да се подложа на няколко процедури с барокамера. Четох, че това нещо е вълшебно
в този аспект на емоционални и психични разстройства и стрес и, че ще ми помогне за съответния проблем.

От Автора.

3.   Първо някой се надявам ти е споменал че си идиот.
Второ от тези наркотични вещества ти страда нервната система да - но щом не е открил лекаря точно определената диагноза свързана с тях не е свързано чак толкова с тоя проблем.
Сега по същество - запиши си – пробвай засега със себелечение - понеже не си в нервното състояние при което е страшно това нещо понеже мозъка сам иска да се депресира можеш да пробваш - първо напиши на лист хартия - Защо искам да съм болен - но не отговаряй А само си го повтаряй.
Второ започни по дяволите да си разтриваш ушите и зоната под ушите щото си пъъълен идиот и ти се е насъбрала лимфа която ти дава що годе шума в ушите.
Ако искаш си разтрии против главоболие най крайната черепна кост, която се свързва с врата. Казвам ти го щото си малоумен и не се грижиш за себе си. Докато има хора, които да държат на теб ще си в безопасност. Ако си като мен обаче ще се научиш да се грижиш сам за себе си. - което е и забавното че никога не ще ти се случи щото си идиот а тях бог ги пази.

4.   От Автора

Първата седмица, след като спрях марихуаната имах и ужасен тремор (треперене на ръцете) мислех си, че е от нещо друго, но след това прочетох, че ако човек е употребявал марихуана, може да получи треперене на ръцете вследствие от абстинентния синдром. В момента вече (2 седмици и половина след като съм отказал марихуаната) не ми треперят ръцете и общо взето всичко се нормализира, както съня така и раздразнителността (изчезна) и треперенето на ръцете също. Единствено установих, че шумът (пищенето) ми идва от едното ухо (лявото) а не и от двете. Просто ми създава илюзията, че шумят и от двете, но когато си запуших едното после и другото осъзнах, че е само едното (или може би и едното ми пищи повече от другото), защото трудно се преценява.

Утре ще отида да ме прегледа УНГ и след това да ми назначи адекватно лечение и се надявам всичко да е наред. Благодаря на отзовалите се! :)

М 20г.

5.   Ходих на УНГ, прегледа ме направи ми тест за слуха, и излезе, че ми е перфектен слуха, както и тъпанчетата. Даде ми да пия хапчета 10-15 дни "Бетасерк" и ми каза пак да ида при нея след това. Установихме, че не знаем от какво е, може само да се предполага, но като цяло вероятността от прекарано инфекциозно заболяване, грип и прочие. Всъщност в края на лятото точно прекарах остър бронхит докато бях на работа (като 1 седмица не бях обръщал внимание и кашлях нон стоп). А се оказа, че съм изкарал и остър хепатит (заболяване на черния дроб), което може и да е евентуалната причина за пищенето ми в ушите, също и стрес. В момента съм на диети заради черния дроб, както и на чайове, билки за белия. Това е общо взето. Ще държа в течение какво се случва до края.

6.   Здравей.Шум в ушите може да има няколко причини. При мен лично се появява в 2 случая:1. от СТРЕС и нерви :) тогава най-доброто решение е да се успокоиш... 2ра причина - провери си горните прешлени на врата и започни да правиш масажи на врата.Аз имам често такъв проблем-шум,какъвто го описваш, само в едното ухо и се оправям с масаж на врата и нямам проблеми.Това се дължи на неправилна позиция по време на спане, изкривен врат, може да имаш шипче на врата.. Не казвам че това е твоята причина, но при мен е така. Не се притеснявай, ако са ти проверили слуха, значи си ок.

7.   В традиционната китайска медицина, шумът в ушите е аларма, че енергията на бъбречния ти меридиан е ниска. Ако не са причинени от физическа травма, шумовете в ушите са свързани с прекомерно напрежение или травма, която изчерпва енергийния поток към бъбреците.