Споделена история от Здраве

Колко вредно е пушенето ?
Здравейте! Както разбирате от заглавието, става въпрос за пушенето. Колко вредно е то? И ако пушим по 4-5 цигари в месеца дебело подчертавам в месеца вредно ли е? Все пак има хора, които в продължение на много години пушат по 1 кутия на ден.. не смятам да се пристрастявам и знам че са вредни, но ако пушим сравнително малко пак ли имат същия ефект? мерси преварително

Коментари

1.   Има вече достатачно научни изследвания по темата, но аз лично ще ти кажа, че дядо ми е починал на 33 г. от рак на белия дроб по особенно жесток и мъжителен начин и е бил страстен пушач. Смятай дали не е вредно.
Но ракът все пак е по-рядко вероятен, а и се развива след дълга консумация и интензивно пушене. Доказано е обаче, че никотинът рязко свива кръвоносните съдове и ако имаш и малко наслагване там, то може да се откъсне и да предизвика тромбози, инфаркт, инсулт.
Това е и основната причина да се забрани пушенето на закрито - защита на работещите и непушачите.
Никой обаче не е мислил, че след пълната забрана на пушенето на закрито в САЩ ще намалеят инфарктите с цели 30% и то за само 6 месеца. В Германия има подобни изследвания, доказващо много бързото спадане на инфарктите след забраната (15-30%), което същност се явява най-голямата вреда от цигарите и не ракът е основният проблем, а и там резултати ще се отчетат след години, защото има нужда от години и десетилетия да се развие.
Да, може би пушените от теб цигари са малко за рак, но могат да отключат някаква болест, към която имаш и без това предразположение, а и без да знаеш, ако имаш някакво наслагване по артериите (случва се и на млади и здрави хора), при много бързото свиване на артериите заради никотина да си докараш някое тромбче най-малкото (загуба на крайници!, ако влезне в мозъка - будна кома и тем подобни ).
Ти за мен пушиш заради белята.
И все пак, ако не искаш да се отказваш от тези цигари, съветвам те да пиеш много течности (кръвта циркулира много по-лесно и тромбозата е по-малко вероятна) и да пиеш кафе с цигарата (кофеинът разширява кръвоносните съдове особено в мозъка).
По-интензивните пушачи съветвам да взимат и витаминни препарати, особено с витамин С.
Напълно противопоказателни за пушачките (и на електронни цигари) са противозачатачните от най-новото поколение (ТРОМБОВЕ)!
Ако не искате да се отказвате от никотина - пийте поне много течности, движете се и живейте активно.
И още - за жените пушенето е два пъти по-вредно, защото имаме много голям процент телесни мазнини, за съжаление у нас вече пушат и съвсем официално повече жените от мъжете. Най-опасно е за бременните пушачки- децата им се раждат много често с ДЦП и недоносени
Авторката съветва все пак да спре с пушенето за белята - забравих да спомена и пожълтяване на зъбите и тем подобни козметични проблеми.
И все пак, ако продължаваш да пушиш за белята, поне пий в този ден МНОООГО течности (3-4 литра) кафе с цигарата, защото няма начин да се знае кога, къде в един човек има потенциал да се откъсне малка частица наслагване в една артериика, което може да доведе най-малкото до загуба на крайник, ако не и до смърт (виж некролозите на младите хора). Вероятността млад човек да развие някаква форма на рак е минимална, но да си се гътнеш както си стоиш от инфаркт - ей това си е класика. Защо пушиш за белята, не мога да разбера - тук ти не се отличаваш и от страстите пушачи, защото такъв тромб се откъсва веднъж и вероятността при 5 или при 50 цигари е същата.
Успех

3.   №1, точно за белята, точно за белята! Направо дърпа Дявола за опашката! Хем да не си пушач в истинския смисъл, хем да рискуваш да си докараш всичко, което си докарват пушачите - живо безумие!

4.   Благодаря ти много за съветите. И наистина най-добре е да ги спра

5.   Ами назнам за дърпане на дявола за опашката - ама обикновено –самия израз се развива когато си във да го наречем змиярник - среда където Не искат да те похвалят понеже Те трябва да са най нависоко през цялото време, без да са се призамили - както с мен например.
Когато примерно нещо ти се получава по добре - тези лицемери заприличват на нещо гущероподобно в лице(ако сте забелязали някой дето ще се задави със злоба) и Тези змии казват - Дърпаш дявола за опашката понеже ги е страх да си признаят нивото може би незнам.
А иначе з цигарите понякога когато стигнеш определената възраст ест. И запалиш цигарата и вдишаш от дима, който леко те събужда и си казваш от това имах нужда и някак си след това поне при мен не ми се пуши. От кафе съм зависима иначе. Ама нямам нуждата да сменям постоянно никотина от организма си с новата цигара просто

6.   Много е вредно спри ги задължително