Споделена история от Здраве

Серотонин?
На 19 съм. От години се изолирах от света- от вкъщи на училище и обратно. Рядко излизах. Загубих всякакви умения за общуване. Не мога да започвам, поддържам и участвам в разговор с каквато и компания и човек да съм. Не знам какво да казвам и как да се държа в какъвто и да било социален кръг. През повечето време сякаш нямам мисловен процес, като забила съм. Сякаш съм куха и главата ми е празна и нищо не ми идва наум. Имам няколко интернет приятелки. За споделяне, подкрепа и взаимно оплакване съм супер, но за непринуден разговор и смях съм много зле. Не знам какво да казвам. Нещата, на които хората масово се заливат от смях, на мен не са ми забавни, а преди не беше така. Бях общителна и забавна. Не се притеснявах, а сега гласа ми трепери дори когато поръчвам кафе. Не мога да излизам сама навън. Треперя, сърцебиене, задъхване, краката ми се подкосяват. Натрапчиви мисли, че всички ме зяпат подигравателно и злобно. Страх, че ще падна. Избягвам да гледам хората в очите и не знам накъде да гледам. Като уплашено дете съм. В тълпи е направо паника и искам само да избягам, да се прибера. Само унас и с наште ми е спокойно. Не мога да работя или уча. Не мога да се отделя. Страх ме е да живея сама. Страх ме е от хората. Никой няма да иска някой, който е като кух, забил, скучен, сдухан и празен през цялото време. Пробвала съм да го преборя сама, но изляза ли на улицата и край. Пробвах и с терапия- нищо. Отскоро пия хапчета - ципралекс и флуанксол. Питам се дали ще имат ефект, а и дали ще имат ефект като ги спра. Чудя се как с хапчета ще се натрупа серотонин в мозъка. Невежа съм по темата, но доколкото знам хим. баланс се променя при всяка емоция. Някой друг има ли като мен? Заради серотонина ли е всичко? Има ли излекували се? Споделете опит, мнения и съвети. Благодаря.

Коментари

1.   Мисля, че трябва да си намериш гадже и да правите по често секс за 1 2 седмици ще се чувстваш много по-добре.

2.   При нисък серотонин човек губи енергията си – и умствената, и физическата. Всяко нещо предизвиква умора, натоварване и нежелание - дори нещата, които би трябвало да носят удоволствие. Просто човек няма енергия за нищо – нито да общува, нито да се занимава с нещо (работа, хоби), нито да се забавлява. Иска просто да си почива. Намаляват умствените способности, като концентрация, памет. И всичко това е постоянно или почти постоянно състояние, а не само когато човек е под силен стрес или силно притеснение. Продължителното подлагане на стрес и на негативни емоции обаче, също могат да доведат до хронично понижаване на серотонина или да влошат положението.

3.   Ами... според мен трябва да смениш обстановката и хората...

4.   Защо не се опиташ да се разсееш с нещо като да гледаш някоя комедия и да се отпуснеш или да изиграеш някоя игра или да послушаш любима музика, даже може да слушаш любима музика докато вървиш някаде навън и не мисли за всички тези неща "какво да кажеш, как да се държиш" :)

Поздрави A. B

5.   същия случай съм

6.   от авторката: номер 5, ти как се справяш? И ти ли си така сред хората, сякаш нямаш какво да кажеш и постоянно ти е тъпо?

7.   Антидепресантите действат като потискат селективно обратното поемане на серотонина от произвелия го неврон и по този начин мозъкът се насища със серотонин, който при болните от депресия се връща обратно в синапса и не достига до предназначението си. Мисля че антидепресантите не са класически серотонин, а имитираща молекула, която заблуждава мозъка и така блокира нежеланото обратно поемане. От там идва названието - селективни инхибитори на обратното поемане на серотонина.
Старите антидепресанти се водят неселективни инхибитори на обратното захващане на моноамините - тези моноамини по някакъв начин повишават серотонина.

8.   Здравей, искам да ти кажа, че и аз съм в същото положение и се опитвам да се боря. От опит знам, че най-лошото нещо е да се затвориш вкъщи и да не ти се случва нищо. По-добре да се сблъскваш с хората, защото емоциите, макар и неприятни са по-добри от фалшивото спокойствие вкъщи, то не води до никъде. Смени обстановката - запиши да учиш някакво висше, ходи на курсове, запознавай се с нови хора. Покрай страха и лошите хората винаги ще се намерят и добри, които ще изпълнят живота ти с положителни емоции.

11.   И аз съм по абсолютно същия начин. Чудя се дали не е някаква психична болест.